Real Madrid og Manchester City mødes i aften i en Champions League-semifinale, der forventes at blive en tæt og spændende affære, efter at madrilenerne i sidste uge tabte med 4-3 i Manchester.
Pep Guardiolas tropper spillede til tider Real Madrid ud af banen, men måtte altså alligevel nøjes med en smal sejr, hvorfor returkampen forventes at blive en gyser. Og ifølge Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen kan Guardiola med rette bebrejde sine forsvarsspillere for, at Manchester City ikke rejser til Spanien med et endnu bedre udgangspunkt.
– At se Manchester City i den første Champions League-semifinale var lidt som at se et afsnit af ‘Klovn’. I ved, hvor man sidder og krøller tæerne helt sammen, græmmer sig og tænker ‘hvad i alverden er det, I har gang i?’ For den kamp skulle Manchester City i den grad have vundet stensikkert. De skulle ikke have vundet den 4-3, lyder det således fra Troels Bager Thøgersen.
– Josep Guardiola så flere gange undervejs ud som om, at han var ved at gå ud af sit gode skind. Og det kan jeg godt forstå. Vi har været efter Guardiola, det har jeg også selv, for igen og igen at pille ved sin formation og lave fejltagelser, når sæsonen var på spil for Manchester City. Når man virkelig skulle til at vinde den store titel. Men den her gang… de her fejl, som Citys forsvarsspillere begik, det er jo ikke Josep Guardiolas skyld. Dem kunne han simpelthen ikke gøre noget ved.
Se hele analysen fra Troels Bager Thøgersen i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Sprudler i MLS
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
HELT VILDT