Hård kritik af City: Som at se et afsnit af Klovn

Manchester Citys forsvarsspil i sidste uges opgør mod Real Madrid var til tider tåkrummende ringe, lyder det fra Tipsbladet Prints chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.



Real Madrid og Manchester City mødes i aften i en Champions League-semifinale, der forventes at blive en tæt og spændende affære, efter at madrilenerne i sidste uge tabte med 4-3 i Manchester. 

Pep Guardiolas tropper spillede til tider Real Madrid ud af banen, men måtte altså alligevel nøjes med en smal sejr, hvorfor returkampen forventes at blive en gyser. Og ifølge Tipsbladet Prints chefredaktør Troels Bager Thøgersen kan Guardiola med rette bebrejde sine forsvarsspillere for, at Manchester City ikke rejser til Spanien med et endnu bedre udgangspunkt. 

– At se Manchester City i den første Champions League-semifinale var lidt som at se et afsnit af ‘Klovn’. I ved, hvor man sidder og krøller tæerne helt sammen, græmmer sig og tænker ‘hvad i alverden er det, I har gang i?’ For den kamp skulle Manchester City i den grad have vundet stensikkert. De skulle ikke have vundet den 4-3, lyder det således fra Troels Bager Thøgersen. 

– Josep Guardiola så flere gange undervejs ud som om, at han var ved at gå ud af sit gode skind. Og det kan jeg godt forstå. Vi har været efter Guardiola, det har jeg også selv, for igen og igen at pille ved sin formation og lave fejltagelser, når sæsonen var på spil for Manchester City. Når man virkelig skulle til at vinde den store titel. Men den her gang… de her fejl, som Citys forsvarsspillere begik, det er jo ikke Josep Guardiolas skyld. Dem kunne han simpelthen ikke gøre noget ved. 

Se hele analysen fra Troels Bager Thøgersen i afspilleren øverst i artiklen. 






Brøndby tæt på denne keeper




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Haaland blev helten: Nu venter Brasilien

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Norge er videre!

De køber ham for 740 mio.

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Brøndby med transferscoop?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Afsløring: Kolding køber stor profil

Kryptisk transfermelding

Elfenbenskysten – Norge

Frankrig – Sverige

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

FCK-stjerne ikke med på træningslejr