Hákon Arnar Haraldsson.
Ham kan FC Københavns tilhængere komme til at holde meget af i løbet af de kommende år.
Så klar var meldingen fra Jacob Neestrup, da han talte med pressen onsdag aften, efter FC København havde spillet 1-1 med Dortmund i Champions League.
Her blev 19-årige Hákon Arnar Haraldsson noteret for hovedstadsklubbens mål, da han udlignede til 1-1 efter 41 minutter.
I forbindelse med rosen til FC Københavns forreste mand, havde Jacob Neestrup ligeledes en opsang til fansene.
– Hákon er kreativ. Han binder vores spil sammen og scorer et flot mål. Og ja, så har han nogle boldtab. Men det jeg så vil sige til vores egne fans, for jeg har været inde i Parken i så mange år, at jeg godt kan høre, at når Hakon og Orri (Oskarsson, red.) taber bolden, så er folk lidt hurtigt oppe af stolen i øjeblikket, lød det, inden cheftræneren fortsatte:
– Vi har så dygtige talenter, og vi elsker at se dem shine. Vi elsker at se Mohammed Daramy og Jonas Wind shine.
– Og hvis vi vil nå dertil hver gang, så er det også vigtigt, at vi bliver bedre til i den her klub som træner, holdkammerater, ledelse og fans at bakke op om dem, når alt ikke lige sidder i skabet, for Hakon kan blive den vildeste publikumsfavorit herinde, men så skal vi også give ham lov til at ramme modstanderne i ny og næ.
Der var dog ligeledes en stor omgang ros til FC Københavns fans, som skabte en flot kulisse til braget mod Dortmund. Jacob Neestrup var i hvert fald blæst bagover.
– Jeg har lige siddet oppe på pressemødet, og det kan godt være, det er lidt arrogant, men det er jo som forventet. Os, der har været i den her klub i mange år, ved jo, hvad vi går ind til. Uanset hvem vi spiller mod i Champions League-gruppespil, kan vi spille op med de bedste.
– Det er jo fantastisk at være en del af, og det er superflot hver gang, men det er noget, man ser frem til, fordi man forventer det. Det er imponerende. Det må jeg sige.
Øverst i denne artikel kan du se en tifo, som hovedstadsklubbens tilhængere havde klar inden kampen mod Bundesliga-klubben.
Tipsbladet var på plads i Parken, og du kan se, hvordan FC Københavns spillere klarede sig lige HER.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
PSG – Bayern München
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
LIVE: B.93-talent til prøvetræning i kæmpeklub
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Afvist – Brøndby undrer sig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM