– Han kan blive den vildeste publikumsfavorit

Jacob Neestrup har enorme forventninger til den unge FC København-spiller.



Hákon Arnar Haraldsson. 

Ham kan FC Københavns tilhængere komme til at holde meget af i løbet af de kommende år. 

Så klar var meldingen fra Jacob Neestrup, da han talte med pressen onsdag aften, efter FC København havde spillet 1-1 med Dortmund i Champions League. 

Her blev 19-årige Hákon Arnar Haraldsson noteret for hovedstadsklubbens mål, da han udlignede til 1-1 efter 41 minutter. 

I forbindelse med rosen til FC Københavns forreste mand, havde Jacob Neestrup ligeledes en opsang til fansene. 

– Hákon er kreativ. Han binder vores spil sammen og scorer et flot mål. Og ja, så har han nogle boldtab. Men det jeg så vil sige til vores egne fans, for jeg har været inde i Parken i så mange år, at jeg godt kan høre, at når Hakon og Orri (Oskarsson, red.) taber bolden, så er folk lidt hurtigt oppe af stolen i øjeblikket, lød det, inden cheftræneren fortsatte: 

– Vi har så dygtige talenter, og vi elsker at se dem shine. Vi elsker at se Mohammed Daramy og Jonas Wind shine.

– Og hvis vi vil nå dertil hver gang, så er det også vigtigt, at vi bliver bedre til i den her klub som træner, holdkammerater, ledelse og fans at bakke op om dem, når alt ikke lige sidder i skabet, for Hakon kan blive den vildeste publikumsfavorit herinde, men så skal vi også give ham lov til at ramme modstanderne i ny og næ. 

Der var dog ligeledes en stor omgang ros til FC Københavns fans, som skabte en flot kulisse til braget mod Dortmund. Jacob Neestrup var i hvert fald blæst bagover. 

– Jeg har lige siddet oppe på pressemødet, og det kan godt være, det er lidt arrogant, men det er jo som forventet. Os, der har været i den her klub i mange år, ved jo, hvad vi går ind til. Uanset hvem vi spiller mod i Champions League-gruppespil, kan vi spille op med de bedste. 

– Det er jo fantastisk at være en del af, og det er superflot hver gang, men det er noget, man ser frem til, fordi man forventer det. Det er imponerende. Det må jeg sige. 

Øverst i denne artikel kan du se en tifo, som hovedstadsklubbens tilhængere havde klar inden kampen mod Bundesliga-klubben

Tipsbladet var på plads i Parken, og du kan se, hvordan FC Københavns spillere klarede sig lige HER





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Norge – England



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

OB henter finsk landsholdsspiller

Scorer heftig lønstigning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Argentina – Schweiz

Spanien – Belgien