– Han kan blive den vildeste publikumsfavorit

Jacob Neestrup har enorme forventninger til den unge FC København-spiller.



Hákon Arnar Haraldsson. 

Ham kan FC Københavns tilhængere komme til at holde meget af i løbet af de kommende år. 

Så klar var meldingen fra Jacob Neestrup, da han talte med pressen onsdag aften, efter FC København havde spillet 1-1 med Dortmund i Champions League. 

Her blev 19-årige Hákon Arnar Haraldsson noteret for hovedstadsklubbens mål, da han udlignede til 1-1 efter 41 minutter. 

I forbindelse med rosen til FC Københavns forreste mand, havde Jacob Neestrup ligeledes en opsang til fansene. 

– Hákon er kreativ. Han binder vores spil sammen og scorer et flot mål. Og ja, så har han nogle boldtab. Men det jeg så vil sige til vores egne fans, for jeg har været inde i Parken i så mange år, at jeg godt kan høre, at når Hakon og Orri (Oskarsson, red.) taber bolden, så er folk lidt hurtigt oppe af stolen i øjeblikket, lød det, inden cheftræneren fortsatte: 

– Vi har så dygtige talenter, og vi elsker at se dem shine. Vi elsker at se Mohammed Daramy og Jonas Wind shine.

– Og hvis vi vil nå dertil hver gang, så er det også vigtigt, at vi bliver bedre til i den her klub som træner, holdkammerater, ledelse og fans at bakke op om dem, når alt ikke lige sidder i skabet, for Hakon kan blive den vildeste publikumsfavorit herinde, men så skal vi også give ham lov til at ramme modstanderne i ny og næ. 

Der var dog ligeledes en stor omgang ros til FC Københavns fans, som skabte en flot kulisse til braget mod Dortmund. Jacob Neestrup var i hvert fald blæst bagover. 

– Jeg har lige siddet oppe på pressemødet, og det kan godt være, det er lidt arrogant, men det er jo som forventet. Os, der har været i den her klub i mange år, ved jo, hvad vi går ind til. Uanset hvem vi spiller mod i Champions League-gruppespil, kan vi spille op med de bedste. 

– Det er jo fantastisk at være en del af, og det er superflot hver gang, men det er noget, man ser frem til, fordi man forventer det. Det er imponerende. Det må jeg sige. 

Øverst i denne artikel kan du se en tifo, som hovedstadsklubbens tilhængere havde klar inden kampen mod Bundesliga-klubben

Tipsbladet var på plads i Parken, og du kan se, hvordan FC Københavns spillere klarede sig lige HER





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

AGF køber dansk profil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Dansk træner vinder stor pris

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Bayern – PSG

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Millionregn over ‘PC’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Afsløring: DBU-boss stopper

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Freiburg – Braga

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker