Hákon Arnar Haraldsson.
Ham kan FC Københavns tilhængere komme til at holde meget af i løbet af de kommende år.
Så klar var meldingen fra Jacob Neestrup, da han talte med pressen onsdag aften, efter FC København havde spillet 1-1 med Dortmund i Champions League.
Her blev 19-årige Hákon Arnar Haraldsson noteret for hovedstadsklubbens mål, da han udlignede til 1-1 efter 41 minutter.
I forbindelse med rosen til FC Københavns forreste mand, havde Jacob Neestrup ligeledes en opsang til fansene.
– Hákon er kreativ. Han binder vores spil sammen og scorer et flot mål. Og ja, så har han nogle boldtab. Men det jeg så vil sige til vores egne fans, for jeg har været inde i Parken i så mange år, at jeg godt kan høre, at når Hakon og Orri (Oskarsson, red.) taber bolden, så er folk lidt hurtigt oppe af stolen i øjeblikket, lød det, inden cheftræneren fortsatte:
– Vi har så dygtige talenter, og vi elsker at se dem shine. Vi elsker at se Mohammed Daramy og Jonas Wind shine.
– Og hvis vi vil nå dertil hver gang, så er det også vigtigt, at vi bliver bedre til i den her klub som træner, holdkammerater, ledelse og fans at bakke op om dem, når alt ikke lige sidder i skabet, for Hakon kan blive den vildeste publikumsfavorit herinde, men så skal vi også give ham lov til at ramme modstanderne i ny og næ.
Der var dog ligeledes en stor omgang ros til FC Københavns fans, som skabte en flot kulisse til braget mod Dortmund. Jacob Neestrup var i hvert fald blæst bagover.
– Jeg har lige siddet oppe på pressemødet, og det kan godt være, det er lidt arrogant, men det er jo som forventet. Os, der har været i den her klub i mange år, ved jo, hvad vi går ind til. Uanset hvem vi spiller mod i Champions League-gruppespil, kan vi spille op med de bedste.
– Det er jo fantastisk at være en del af, og det er superflot hver gang, men det er noget, man ser frem til, fordi man forventer det. Det er imponerende. Det må jeg sige.
Øverst i denne artikel kan du se en tifo, som hovedstadsklubbens tilhængere havde klar inden kampen mod Bundesliga-klubben.
Tipsbladet var på plads i Parken, og du kan se, hvordan FC Københavns spillere klarede sig lige HER.
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
AGF på rov i Hobro IK
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
OPTAKT
Randers FC – OB
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning