FC Midtjyllands Aral Simsir kunne tirsdag aften have sendt sit hold på 2-0 lige inden pausen, da han stod foran muligheden for at sparke et straffespark ind. Sådan skulle det ikke gå, da han misbrugte lige på keeperen for Ferencvaros i de to klubbers Champions League-kvalifikationskamp, som dog endte med 2-0 efter mål af Buksa og Franculino.
Inde til pausen stod det klart for FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, hvad der var brug for. Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.
– Han undskylder lige, da han kommer ind, og det er jo klart. Man er selvfølgelig irriteret. Det er vi andre jo også over, at den ikke ligger i kassen, men altså. Det er jo videre. I fodbold er en del af det at spille og være dygtig, det er, at man laver fejl og klare den modgang, siger han og fortsætter om den måde, som Simsir gik ind og lavede et herligt oplæg bagefter.
– Det synes jeg også, at han fik bevist med det, han gik ind og lavede i anden halvleg med en fin assist og kom en masse med i spillet. Så det har jeg egentlig mere respekt for, når man nu har lavet et eller andet, som man ønsker skulle være anderledes. At så går man ud og prøver bare på at køre videre og presse det til det ypperste, lyder det fra Thomasberg.
Det er desuden noget, som viser karakter, at han kan komme igen. Særligt i sådan en kamp, hvor der er Champions League på spil. FCM-træneren erkender da også, at sådan noget aldrig vil være rart, men at det ikke er sidste gang, at nogen kommer til at brænde i kvalifikationen til den turnering.
Thomasberg bemærker endvidere, at straffespark er noget, som bliver øvet en del i FC Midtjylland, men det bliver aldrig helt det samme som i kamp.
– Jeg sparkede også selv straffespark. Jeg trænede det også – men slet ikke ligeså meget – men følelsen er jo svær at få fremkaldt, fordi du har ikke den fornemmelse i kroppen, fordi det er en svær disciplin at træne, forklarer Thomas Thomasberg.
Straffesparket kan ses i videoen øverst i artiklen.
FC Midtjyllands cheftræner slår endelig fast, at han ikke har noget imod, at Simsir kan sparke igen, men han har også andre, som kan sparke.
Der er returkamp på tirsdag i næste uge.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
Her kan du se de danske hold i Europa
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
OPTAKT
Viborg FF – OB
RØVEN I KLASKEHØJDE