FC Midtjyllands Aral Simsir kunne tirsdag aften have sendt sit hold på 2-0 lige inden pausen, da han stod foran muligheden for at sparke et straffespark ind. Sådan skulle det ikke gå, da han misbrugte lige på keeperen for Ferencvaros i de to klubbers Champions League-kvalifikationskamp, som dog endte med 2-0 efter mål af Buksa og Franculino.
Inde til pausen stod det klart for FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, hvad der var brug for. Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.
– Han undskylder lige, da han kommer ind, og det er jo klart. Man er selvfølgelig irriteret. Det er vi andre jo også over, at den ikke ligger i kassen, men altså. Det er jo videre. I fodbold er en del af det at spille og være dygtig, det er, at man laver fejl og klare den modgang, siger han og fortsætter om den måde, som Simsir gik ind og lavede et herligt oplæg bagefter.
– Det synes jeg også, at han fik bevist med det, han gik ind og lavede i anden halvleg med en fin assist og kom en masse med i spillet. Så det har jeg egentlig mere respekt for, når man nu har lavet et eller andet, som man ønsker skulle være anderledes. At så går man ud og prøver bare på at køre videre og presse det til det ypperste, lyder det fra Thomasberg.
Det er desuden noget, som viser karakter, at han kan komme igen. Særligt i sådan en kamp, hvor der er Champions League på spil. FCM-træneren erkender da også, at sådan noget aldrig vil være rart, men at det ikke er sidste gang, at nogen kommer til at brænde i kvalifikationen til den turnering.
Thomasberg bemærker endvidere, at straffespark er noget, som bliver øvet en del i FC Midtjylland, men det bliver aldrig helt det samme som i kamp.
– Jeg sparkede også selv straffespark. Jeg trænede det også – men slet ikke ligeså meget – men følelsen er jo svær at få fremkaldt, fordi du har ikke den fornemmelse i kroppen, fordi det er en svær disciplin at træne, forklarer Thomas Thomasberg.
Straffesparket kan ses i videoen øverst i artiklen.
FC Midtjyllands cheftræner slår endelig fast, at han ikke har noget imod, at Simsir kan sparke igen, men han har også andre, som kan sparke.
Der er returkamp på tirsdag i næste uge.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
OPTAKT
Sverige – Tunesien
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Belgien – Egypten
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE