Har respekt for Simsir: Han klarede modgangen

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg er imponeret over, hvordan Simsir rejste sig efter sit brændte straffepark.



FC Midtjyllands Aral Simsir kunne tirsdag aften have sendt sit hold på 2-0 lige inden pausen, da han stod foran muligheden for at sparke et straffespark ind. Sådan skulle det ikke gå, da han misbrugte lige på keeperen for Ferencvaros i de to klubbers Champions League-kvalifikationskamp, som dog endte med 2-0 efter mål af Buksa og Franculino.

Inde til pausen stod det klart for FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, hvad der var brug for. Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.

– Han undskylder lige, da han kommer ind, og det er jo klart. Man er selvfølgelig irriteret. Det er vi andre jo også over, at den ikke ligger i kassen, men altså. Det er jo videre. I fodbold er en del af det at spille og være dygtig, det er, at man laver fejl og klare den modgang, siger han og fortsætter om den måde, som Simsir gik ind og lavede et herligt oplæg bagefter.

– Det synes jeg også, at han fik bevist med det, han gik ind og lavede i anden halvleg med en fin assist og kom en masse med i spillet. Så det har jeg egentlig mere respekt for, når man nu har lavet et eller andet, som man ønsker skulle være anderledes. At så går man ud og prøver bare på at køre videre og presse det til det ypperste, lyder det fra Thomasberg.

Det er desuden noget, som viser karakter, at han kan komme igen. Særligt i sådan en kamp, hvor der er Champions League på spil. FCM-træneren erkender da også, at sådan noget aldrig vil være rart, men at det ikke er sidste gang, at nogen kommer til at brænde i kvalifikationen til den turnering.

Thomasberg bemærker endvidere, at straffespark er noget, som bliver øvet en del i FC Midtjylland, men det bliver aldrig helt det samme som i kamp. 

– Jeg sparkede også selv straffespark. Jeg trænede det også – men slet ikke ligeså meget – men følelsen er jo svær at få fremkaldt, fordi du har ikke den fornemmelse i kroppen, fordi det er en svær disciplin at træne, forklarer Thomas Thomasberg.

Straffesparket kan ses i videoen øverst i artiklen.

FC Midtjyllands cheftræner slår endelig fast, at han ikke har noget imod, at Simsir kan sparke igen, men han har også andre, som kan sparke.

Der er returkamp på tirsdag i næste uge.







LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

– Schwartau-handel giver ingen mening

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Crazy transfer: City køber Anderson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

AGF-scoop: Hijackede transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Spanien – Østrig

Portugal – Kroatien

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Her kan man se La Liga fremover

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

De køber ham for 740 mio.

Schweiz – Algeriet

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Steve Cooper med stor beslutning