FC Midtjyllands Aral Simsir kunne tirsdag aften have sendt sit hold på 2-0 lige inden pausen, da han stod foran muligheden for at sparke et straffespark ind. Sådan skulle det ikke gå, da han misbrugte lige på keeperen for Ferencvaros i de to klubbers Champions League-kvalifikationskamp, som dog endte med 2-0 efter mål af Buksa og Franculino.
Inde til pausen stod det klart for FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, hvad der var brug for. Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.
– Han undskylder lige, da han kommer ind, og det er jo klart. Man er selvfølgelig irriteret. Det er vi andre jo også over, at den ikke ligger i kassen, men altså. Det er jo videre. I fodbold er en del af det at spille og være dygtig, det er, at man laver fejl og klare den modgang, siger han og fortsætter om den måde, som Simsir gik ind og lavede et herligt oplæg bagefter.
– Det synes jeg også, at han fik bevist med det, han gik ind og lavede i anden halvleg med en fin assist og kom en masse med i spillet. Så det har jeg egentlig mere respekt for, når man nu har lavet et eller andet, som man ønsker skulle være anderledes. At så går man ud og prøver bare på at køre videre og presse det til det ypperste, lyder det fra Thomasberg.
Det er desuden noget, som viser karakter, at han kan komme igen. Særligt i sådan en kamp, hvor der er Champions League på spil. FCM-træneren erkender da også, at sådan noget aldrig vil være rart, men at det ikke er sidste gang, at nogen kommer til at brænde i kvalifikationen til den turnering.
Thomasberg bemærker endvidere, at straffespark er noget, som bliver øvet en del i FC Midtjylland, men det bliver aldrig helt det samme som i kamp.
– Jeg sparkede også selv straffespark. Jeg trænede det også – men slet ikke ligeså meget – men følelsen er jo svær at få fremkaldt, fordi du har ikke den fornemmelse i kroppen, fordi det er en svær disciplin at træne, forklarer Thomas Thomasberg.
Straffesparket kan ses i videoen øverst i artiklen.
FC Midtjyllands cheftræner slår endelig fast, at han ikke har noget imod, at Simsir kan sparke igen, men han har også andre, som kan sparke.
Der er returkamp på tirsdag i næste uge.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
OPTAKT
Norge – England
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
Pressede på for FC København-exit
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT