Har respekt for Simsir: Han klarede modgangen

FCM-cheftræner Thomas Thomasberg er imponeret over, hvordan Simsir rejste sig efter sit brændte straffepark.



FC Midtjyllands Aral Simsir kunne tirsdag aften have sendt sit hold på 2-0 lige inden pausen, da han stod foran muligheden for at sparke et straffespark ind. Sådan skulle det ikke gå, da han misbrugte lige på keeperen for Ferencvaros i de to klubbers Champions League-kvalifikationskamp, som dog endte med 2-0 efter mål af Buksa og Franculino.

Inde til pausen stod det klart for FCM-cheftræner Thomas Thomasberg, hvad der var brug for. Det fortæller han til Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse.

– Han undskylder lige, da han kommer ind, og det er jo klart. Man er selvfølgelig irriteret. Det er vi andre jo også over, at den ikke ligger i kassen, men altså. Det er jo videre. I fodbold er en del af det at spille og være dygtig, det er, at man laver fejl og klare den modgang, siger han og fortsætter om den måde, som Simsir gik ind og lavede et herligt oplæg bagefter.

– Det synes jeg også, at han fik bevist med det, han gik ind og lavede i anden halvleg med en fin assist og kom en masse med i spillet. Så det har jeg egentlig mere respekt for, når man nu har lavet et eller andet, som man ønsker skulle være anderledes. At så går man ud og prøver bare på at køre videre og presse det til det ypperste, lyder det fra Thomasberg.

Det er desuden noget, som viser karakter, at han kan komme igen. Særligt i sådan en kamp, hvor der er Champions League på spil. FCM-træneren erkender da også, at sådan noget aldrig vil være rart, men at det ikke er sidste gang, at nogen kommer til at brænde i kvalifikationen til den turnering.

Thomasberg bemærker endvidere, at straffespark er noget, som bliver øvet en del i FC Midtjylland, men det bliver aldrig helt det samme som i kamp. 

– Jeg sparkede også selv straffespark. Jeg trænede det også – men slet ikke ligeså meget – men følelsen er jo svær at få fremkaldt, fordi du har ikke den fornemmelse i kroppen, fordi det er en svær disciplin at træne, forklarer Thomas Thomasberg.

Straffesparket kan ses i videoen øverst i artiklen.

FC Midtjyllands cheftræner slår endelig fast, at han ikke har noget imod, at Simsir kan sparke igen, men han har også andre, som kan sparke.

Der er returkamp på tirsdag i næste uge.







LIVE

LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Brøndby IF – Sønderjyske

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fremhæver stort Brøndby-talent

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Langer ud efter Peter Sørensen

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Brøndby er de dårligste i Europa

Nu reagerer Morten Krogh

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Tidligere FCK-spiller skal for retten

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ

‘Så er Clement Bischoff færdig’