For første gang nogensinde var Manchester City lørdag aften i Champions League-finalen, og her hed modstanderen Chelsea, der vandt turneringen tilbage i 2012.
Sidstnævnte var uden Andreas Christensen i startopstillingen, mens Pep Guardiola hverken havde fundet plads til Rodri eller Fernandinho blandt sine startende elleve.
Raheem Sterling var til gengæld i startopstillingen, og han kom i fokus otte minutter inde i opgøret. Ederson slog en lang bolden i dybden til kantspilleren, men hans nedtagning var ikke helt skarp, hvorfor han kunne bringes ud af balance inden afslutningsmomentet.
I stedet endte bolden med at gå til hjørnespark.
Kort efter fik Timo Werner en stor chance i den anden ende, men tyskeren sparkede helt skævt på bolden og fik end ikke sendt den mod mål.
Selvsamme Werner var på spil få minutter senere og burde have bragt Chelsea i front, men denne gang fik han et skidt tilløb til bolden og sparkede lige på Ederson i City-buret.
Efter 38 minutter måtte Thiago Silva udgå med en skade ovenpå en duel med Phil Foden, og i stedet blev Andreas Christensen sendt på banen.
Bare få minutter efter kunne han se Kai Havertz gøre det til 1-0 for Chelsea. Englænderen blev spillet fuldstændig fri i dybden og prikkede bolden forbi Ederson, inden han kunne trille bolden i det tomme bur.
1-0 var også stillingen ved pausefløjt.
Et lille kvarter inde i anden halvleg blev Guardiola tvunget til at pille Kevin De Bruyne ud efter et voldsomt sammenstød med Antonio Rüdiger. Gabriel Jesus overtog hans plads.
Manchester City satte sig mere og mere på spillet, efterhånden som halvlegen skred frem, men havde usædvanligt svært ved at skabe chancer, og efter 73 minutter var Christian Pulisic så lige ved at fordoble Chelsea-føringen i stedet.
Kai Havertz satte den indskiftede amerikaner op med en god stikning, men Pulisic’ glidende afslutning gik nogle meter forbi den ene oppasser.
Kort efter blev Sergio Agüero sendt på banen til sin sidste kamp for Manchester City. Ud gik Raheem Sterling.
I de døende minutter var Phil Foden ikke langt fra at kunne prikke udligningen i nettet, men Andreas Christensen kom i vejen, og trods syv minutters tillægstid lykkedes det ikke City at komme tilbage i opgøret.
Andreas Christensen og resten af Chelsea-mandskabet kan derfor juble over at have vundet Champions League-trofæet – for anden gang nogensinde.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hylder dansk debutant

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Elkjær jubler over Frank

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Teemu Pukki dominerer

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Har afvist flere tilbud

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– En stor beslutning

Triumf: Frank vinder sin første CL-kamp nogensinde

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Vil hente Jürgen Klopp til Champions League-klub

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

– Dumdristigt og naivt

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’
