For første gang nogensinde var Manchester City lørdag aften i Champions League-finalen, og her hed modstanderen Chelsea, der vandt turneringen tilbage i 2012.
Sidstnævnte var uden Andreas Christensen i startopstillingen, mens Pep Guardiola hverken havde fundet plads til Rodri eller Fernandinho blandt sine startende elleve.
Raheem Sterling var til gengæld i startopstillingen, og han kom i fokus otte minutter inde i opgøret. Ederson slog en lang bolden i dybden til kantspilleren, men hans nedtagning var ikke helt skarp, hvorfor han kunne bringes ud af balance inden afslutningsmomentet.
I stedet endte bolden med at gå til hjørnespark.
Kort efter fik Timo Werner en stor chance i den anden ende, men tyskeren sparkede helt skævt på bolden og fik end ikke sendt den mod mål.
Selvsamme Werner var på spil få minutter senere og burde have bragt Chelsea i front, men denne gang fik han et skidt tilløb til bolden og sparkede lige på Ederson i City-buret.
Efter 38 minutter måtte Thiago Silva udgå med en skade ovenpå en duel med Phil Foden, og i stedet blev Andreas Christensen sendt på banen.
Bare få minutter efter kunne han se Kai Havertz gøre det til 1-0 for Chelsea. Englænderen blev spillet fuldstændig fri i dybden og prikkede bolden forbi Ederson, inden han kunne trille bolden i det tomme bur.
1-0 var også stillingen ved pausefløjt.
Et lille kvarter inde i anden halvleg blev Guardiola tvunget til at pille Kevin De Bruyne ud efter et voldsomt sammenstød med Antonio Rüdiger. Gabriel Jesus overtog hans plads.
Manchester City satte sig mere og mere på spillet, efterhånden som halvlegen skred frem, men havde usædvanligt svært ved at skabe chancer, og efter 73 minutter var Christian Pulisic så lige ved at fordoble Chelsea-føringen i stedet.
Kai Havertz satte den indskiftede amerikaner op med en god stikning, men Pulisic’ glidende afslutning gik nogle meter forbi den ene oppasser.
Kort efter blev Sergio Agüero sendt på banen til sin sidste kamp for Manchester City. Ud gik Raheem Sterling.
I de døende minutter var Phil Foden ikke langt fra at kunne prikke udligningen i nettet, men Andreas Christensen kom i vejen, og trods syv minutters tillægstid lykkedes det ikke City at komme tilbage i opgøret.
Andreas Christensen og resten af Chelsea-mandskabet kan derfor juble over at have vundet Champions League-trofæet – for anden gang nogensinde.
Sønderjyske slår FCM i sent drama
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
Biereth og Dolberg bryder måltørke
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
Slut: FC København vinder intenst derby
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
