Havertz sikrede Chelsea CL-trofæet

Kai Havertz scorede det enlige mål, da Chelsea lørdag vandt Champions League-finalen over Manchester City.



For første gang nogensinde var Manchester City lørdag aften i Champions League-finalen, og her hed modstanderen Chelsea, der vandt turneringen tilbage i 2012.

Sidstnævnte var uden Andreas Christensen i startopstillingen, mens Pep Guardiola hverken havde fundet plads til Rodri eller Fernandinho blandt sine startende elleve.

Raheem Sterling var til gengæld i startopstillingen, og han kom i fokus otte minutter inde i opgøret. Ederson slog en lang bolden i dybden til kantspilleren, men hans nedtagning var ikke helt skarp, hvorfor han kunne bringes ud af balance inden afslutningsmomentet.

I stedet endte bolden med at gå til hjørnespark.

Kort efter fik Timo Werner en stor chance i den anden ende, men tyskeren sparkede helt skævt på bolden og fik end ikke sendt den mod mål.

Selvsamme Werner var på spil få minutter senere og burde have bragt Chelsea i front, men denne gang fik han et skidt tilløb til bolden og sparkede lige på Ederson i City-buret.

Efter 38 minutter måtte Thiago Silva udgå med en skade ovenpå en duel med Phil Foden, og i stedet blev Andreas Christensen sendt på banen.

Bare få minutter efter kunne han se Kai Havertz gøre det til 1-0 for Chelsea. Englænderen blev spillet fuldstændig fri i dybden og prikkede bolden forbi Ederson, inden han kunne trille bolden i det tomme bur.

1-0 var også stillingen ved pausefløjt.

Et lille kvarter inde i anden halvleg blev Guardiola tvunget til at pille Kevin De Bruyne ud efter et voldsomt sammenstød med Antonio Rüdiger. Gabriel Jesus overtog hans plads.

Manchester City satte sig mere og mere på spillet, efterhånden som halvlegen skred frem, men havde usædvanligt svært ved at skabe chancer, og efter 73 minutter var Christian Pulisic så lige ved at fordoble Chelsea-føringen i stedet.

Kai Havertz satte den indskiftede amerikaner op med en god stikning, men Pulisic’ glidende afslutning gik nogle meter forbi den ene oppasser.

Kort efter blev Sergio Agüero sendt på banen til sin sidste kamp for Manchester City. Ud gik Raheem Sterling.

I de døende minutter var Phil Foden ikke langt fra at kunne prikke udligningen i nettet, men Andreas Christensen kom i vejen, og trods syv minutters tillægstid lykkedes det ikke City at komme tilbage i opgøret.

Andreas Christensen og resten af Chelsea-mandskabet kan derfor juble over at have vundet Champions League-trofæet – for anden gang nogensinde.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Superligaen er knækket

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Bekræfter dansk kæmpetransfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske sælger profil

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Knuser transferrekord

Scorer heftig lønstigning

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Frankrig – Marokko

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller