Havertz sikrede Chelsea CL-trofæet

Kai Havertz scorede det enlige mål, da Chelsea lørdag vandt Champions League-finalen over Manchester City.



For første gang nogensinde var Manchester City lørdag aften i Champions League-finalen, og her hed modstanderen Chelsea, der vandt turneringen tilbage i 2012.

Sidstnævnte var uden Andreas Christensen i startopstillingen, mens Pep Guardiola hverken havde fundet plads til Rodri eller Fernandinho blandt sine startende elleve.

Raheem Sterling var til gengæld i startopstillingen, og han kom i fokus otte minutter inde i opgøret. Ederson slog en lang bolden i dybden til kantspilleren, men hans nedtagning var ikke helt skarp, hvorfor han kunne bringes ud af balance inden afslutningsmomentet.

I stedet endte bolden med at gå til hjørnespark.

Kort efter fik Timo Werner en stor chance i den anden ende, men tyskeren sparkede helt skævt på bolden og fik end ikke sendt den mod mål.

Selvsamme Werner var på spil få minutter senere og burde have bragt Chelsea i front, men denne gang fik han et skidt tilløb til bolden og sparkede lige på Ederson i City-buret.

Efter 38 minutter måtte Thiago Silva udgå med en skade ovenpå en duel med Phil Foden, og i stedet blev Andreas Christensen sendt på banen.

Bare få minutter efter kunne han se Kai Havertz gøre det til 1-0 for Chelsea. Englænderen blev spillet fuldstændig fri i dybden og prikkede bolden forbi Ederson, inden han kunne trille bolden i det tomme bur.

1-0 var også stillingen ved pausefløjt.

Et lille kvarter inde i anden halvleg blev Guardiola tvunget til at pille Kevin De Bruyne ud efter et voldsomt sammenstød med Antonio Rüdiger. Gabriel Jesus overtog hans plads.

Manchester City satte sig mere og mere på spillet, efterhånden som halvlegen skred frem, men havde usædvanligt svært ved at skabe chancer, og efter 73 minutter var Christian Pulisic så lige ved at fordoble Chelsea-føringen i stedet.

Kai Havertz satte den indskiftede amerikaner op med en god stikning, men Pulisic’ glidende afslutning gik nogle meter forbi den ene oppasser.

Kort efter blev Sergio Agüero sendt på banen til sin sidste kamp for Manchester City. Ud gik Raheem Sterling.

I de døende minutter var Phil Foden ikke langt fra at kunne prikke udligningen i nettet, men Andreas Christensen kom i vejen, og trods syv minutters tillægstid lykkedes det ikke City at komme tilbage i opgøret.

Andreas Christensen og resten af Chelsea-mandskabet kan derfor juble over at have vundet Champions League-trofæet – for anden gang nogensinde.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Barcelona klager til UEFA

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Går det galt, går det rigtig galt!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Det er en katastrofe for Brøndby

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Nu er han tilbage for Brøndby

AGF – FC Nordsjælland

Liverpool – Fulham

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Hård kritik af FCM-profil

‘De har grinet deres røv i laser’

Thomas Frank er favorit til jobbet

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Nu er han pludselig syg

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Superliga-klub bedst i hele verden

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Robert trækker overskrifter i udlandet

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme