For første gang nogensinde var Manchester City lørdag aften i Champions League-finalen, og her hed modstanderen Chelsea, der vandt turneringen tilbage i 2012.
Sidstnævnte var uden Andreas Christensen i startopstillingen, mens Pep Guardiola hverken havde fundet plads til Rodri eller Fernandinho blandt sine startende elleve.
Raheem Sterling var til gengæld i startopstillingen, og han kom i fokus otte minutter inde i opgøret. Ederson slog en lang bolden i dybden til kantspilleren, men hans nedtagning var ikke helt skarp, hvorfor han kunne bringes ud af balance inden afslutningsmomentet.
I stedet endte bolden med at gå til hjørnespark.
Kort efter fik Timo Werner en stor chance i den anden ende, men tyskeren sparkede helt skævt på bolden og fik end ikke sendt den mod mål.
Selvsamme Werner var på spil få minutter senere og burde have bragt Chelsea i front, men denne gang fik han et skidt tilløb til bolden og sparkede lige på Ederson i City-buret.
Efter 38 minutter måtte Thiago Silva udgå med en skade ovenpå en duel med Phil Foden, og i stedet blev Andreas Christensen sendt på banen.
Bare få minutter efter kunne han se Kai Havertz gøre det til 1-0 for Chelsea. Englænderen blev spillet fuldstændig fri i dybden og prikkede bolden forbi Ederson, inden han kunne trille bolden i det tomme bur.
1-0 var også stillingen ved pausefløjt.
Et lille kvarter inde i anden halvleg blev Guardiola tvunget til at pille Kevin De Bruyne ud efter et voldsomt sammenstød med Antonio Rüdiger. Gabriel Jesus overtog hans plads.
Manchester City satte sig mere og mere på spillet, efterhånden som halvlegen skred frem, men havde usædvanligt svært ved at skabe chancer, og efter 73 minutter var Christian Pulisic så lige ved at fordoble Chelsea-føringen i stedet.
Kai Havertz satte den indskiftede amerikaner op med en god stikning, men Pulisic’ glidende afslutning gik nogle meter forbi den ene oppasser.
Kort efter blev Sergio Agüero sendt på banen til sin sidste kamp for Manchester City. Ud gik Raheem Sterling.
I de døende minutter var Phil Foden ikke langt fra at kunne prikke udligningen i nettet, men Andreas Christensen kom i vejen, og trods syv minutters tillægstid lykkedes det ikke City at komme tilbage i opgøret.
Andreas Christensen og resten af Chelsea-mandskabet kan derfor juble over at have vundet Champions League-trofæet – for anden gang nogensinde.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
Belgien – Senegal
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Norge og Elfenbenskysten
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
