Havertz sikrede Chelsea CL-trofæet

Kai Havertz scorede det enlige mål, da Chelsea lørdag vandt Champions League-finalen over Manchester City.



For første gang nogensinde var Manchester City lørdag aften i Champions League-finalen, og her hed modstanderen Chelsea, der vandt turneringen tilbage i 2012.

Sidstnævnte var uden Andreas Christensen i startopstillingen, mens Pep Guardiola hverken havde fundet plads til Rodri eller Fernandinho blandt sine startende elleve.

Raheem Sterling var til gengæld i startopstillingen, og han kom i fokus otte minutter inde i opgøret. Ederson slog en lang bolden i dybden til kantspilleren, men hans nedtagning var ikke helt skarp, hvorfor han kunne bringes ud af balance inden afslutningsmomentet.

I stedet endte bolden med at gå til hjørnespark.

Kort efter fik Timo Werner en stor chance i den anden ende, men tyskeren sparkede helt skævt på bolden og fik end ikke sendt den mod mål.

Selvsamme Werner var på spil få minutter senere og burde have bragt Chelsea i front, men denne gang fik han et skidt tilløb til bolden og sparkede lige på Ederson i City-buret.

Efter 38 minutter måtte Thiago Silva udgå med en skade ovenpå en duel med Phil Foden, og i stedet blev Andreas Christensen sendt på banen.

Bare få minutter efter kunne han se Kai Havertz gøre det til 1-0 for Chelsea. Englænderen blev spillet fuldstændig fri i dybden og prikkede bolden forbi Ederson, inden han kunne trille bolden i det tomme bur.

1-0 var også stillingen ved pausefløjt.

Et lille kvarter inde i anden halvleg blev Guardiola tvunget til at pille Kevin De Bruyne ud efter et voldsomt sammenstød med Antonio Rüdiger. Gabriel Jesus overtog hans plads.

Manchester City satte sig mere og mere på spillet, efterhånden som halvlegen skred frem, men havde usædvanligt svært ved at skabe chancer, og efter 73 minutter var Christian Pulisic så lige ved at fordoble Chelsea-føringen i stedet.

Kai Havertz satte den indskiftede amerikaner op med en god stikning, men Pulisic’ glidende afslutning gik nogle meter forbi den ene oppasser.

Kort efter blev Sergio Agüero sendt på banen til sin sidste kamp for Manchester City. Ud gik Raheem Sterling.

I de døende minutter var Phil Foden ikke langt fra at kunne prikke udligningen i nettet, men Andreas Christensen kom i vejen, og trods syv minutters tillægstid lykkedes det ikke City at komme tilbage i opgøret.

Andreas Christensen og resten af Chelsea-mandskabet kan derfor juble over at have vundet Champions League-trofæet – for anden gang nogensinde.





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Han var HELT væk – men så stak det af!



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

– Et kanon sted for ham

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

– Det er ikke rigtig min beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Eksperter med hård kritik af Dolberg

West Ham forventer Hermansen-skifte

Kræver fuldstændig vanvittig løn

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker