FC København er stærke på hjemmebane, når det kommer til europæiske turneringer. Bare spørg Manchester City, Sevilla og Borussia Dortmund, som fejlede med at komme hjem med tre point efter deres besøg i Parken ved sidste sæsons Champions League-gruppespil.
Københavnernes imponerende hjemmebaneform strækker sig langt tilbage, og man har kun tabt én af 15 hjemmekampe i Champions League-gruppespillet. Fortet blev da også fremhævet af Bayern München-stjernen Joshua Kimmich og cheftræner Thomas Tuchel ved mandagens pressemøde.
Men det er intet i forhold til, hvor frygtindgydende gode Bayern München er, når den står på Champions League-gruppespil, for her er tyskerne intet mindre end suveræne.
Inden opgøret er Bayern München ubesejret i de seneste 35 gruppekampe. Det har budt på hele 32 sejre og blot tre uafgjorte. Derfor er man også ubesejret i de seneste 17 udekampe i gruppespillet, og lykkes man med at rejse hjem fra den danske hovedstad uden nederlag, så vil man have sat ny Champions League-rekord.
Den vilde statistik betyder, at Bayern München ikke har tabt en gruppespilskamp i seks år, nærmere helt præcist siden 27. september 2017 hvor man i Paris tabte 3-0 til Paris Saint-Germain.
Ser man ligeledes på, at FC København aldrig har vundet over et tysk mandskab, ja, så begynder det at tegne sig svært for de forsvarende danske mestre at hente alle tre point i aften. Mindre kan dog også gøre det, for mon ikke at Jacob Neestrup, Rasmus Falk og de andre FCK'ere vil være tilfreds med et enkelt point – også selv om Bayerns imponerende rekord så udbygges.
LIVE
LIVE: ‘Jeg tror, det bliver min sidste sæson’
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Harry Maguire i chok
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!