FC København er stærke på hjemmebane, når det kommer til europæiske turneringer. Bare spørg Manchester City, Sevilla og Borussia Dortmund, som fejlede med at komme hjem med tre point efter deres besøg i Parken ved sidste sæsons Champions League-gruppespil.
Københavnernes imponerende hjemmebaneform strækker sig langt tilbage, og man har kun tabt én af 15 hjemmekampe i Champions League-gruppespillet. Fortet blev da også fremhævet af Bayern München-stjernen Joshua Kimmich og cheftræner Thomas Tuchel ved mandagens pressemøde.
Men det er intet i forhold til, hvor frygtindgydende gode Bayern München er, når den står på Champions League-gruppespil, for her er tyskerne intet mindre end suveræne.
Inden opgøret er Bayern München ubesejret i de seneste 35 gruppekampe. Det har budt på hele 32 sejre og blot tre uafgjorte. Derfor er man også ubesejret i de seneste 17 udekampe i gruppespillet, og lykkes man med at rejse hjem fra den danske hovedstad uden nederlag, så vil man have sat ny Champions League-rekord.
Den vilde statistik betyder, at Bayern München ikke har tabt en gruppespilskamp i seks år, nærmere helt præcist siden 27. september 2017 hvor man i Paris tabte 3-0 til Paris Saint-Germain.
Ser man ligeledes på, at FC København aldrig har vundet over et tysk mandskab, ja, så begynder det at tegne sig svært for de forsvarende danske mestre at hente alle tre point i aften. Mindre kan dog også gøre det, for mon ikke at Jacob Neestrup, Rasmus Falk og de andre FCK'ere vil være tilfreds med et enkelt point – også selv om Bayerns imponerende rekord så udbygges.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER