Stort FCK-bjerg: Bayern er nærmest uovervindelige

FC København skal på en nærmest umulig opgave tirsdag aften, hvis man går og drømmer om at hente tre point.



FC København er stærke på hjemmebane, når det kommer til europæiske turneringer. Bare spørg Manchester City, Sevilla og Borussia Dortmund, som fejlede med at komme hjem med tre point efter deres besøg i Parken ved sidste sæsons Champions League-gruppespil.

Københavnernes imponerende hjemmebaneform strækker sig langt tilbage, og man har kun tabt én af 15 hjemmekampe i Champions League-gruppespillet. Fortet blev da også fremhævet af Bayern München-stjernen Joshua Kimmich og cheftræner Thomas Tuchel ved mandagens pressemøde. 

Men det er intet i forhold til, hvor frygtindgydende gode Bayern München er, når den står på Champions League-gruppespil, for her er tyskerne intet mindre end suveræne. 

Inden opgøret er Bayern München ubesejret i de seneste 35 gruppekampe. Det har budt på hele 32 sejre og blot tre uafgjorte. Derfor er man også ubesejret i de seneste 17 udekampe i gruppespillet, og lykkes man med at rejse hjem fra den danske hovedstad uden nederlag, så vil man have sat ny Champions League-rekord. 

Den vilde statistik betyder, at Bayern München ikke har tabt en gruppespilskamp i seks år, nærmere helt præcist siden 27. september 2017 hvor man i Paris tabte 3-0 til Paris Saint-Germain.

Ser man ligeledes på, at FC København aldrig har vundet over et tysk mandskab, ja, så begynder det at tegne sig svært for de forsvarende danske mestre at hente alle tre point i aften. Mindre kan dog også gøre det, for mon ikke at Jacob Neestrup, Rasmus Falk og de andre FCK'ere vil være tilfreds med et enkelt point – også selv om Bayerns imponerende rekord så udbygges.






Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Stor klub bekræfter interesse for dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Brøndby fyrer Steve Cooper

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Færdig som cheftræner i Real Madrid