Stort FCK-bjerg: Bayern er nærmest uovervindelige

FC København skal på en nærmest umulig opgave tirsdag aften, hvis man går og drømmer om at hente tre point.



FC København er stærke på hjemmebane, når det kommer til europæiske turneringer. Bare spørg Manchester City, Sevilla og Borussia Dortmund, som fejlede med at komme hjem med tre point efter deres besøg i Parken ved sidste sæsons Champions League-gruppespil.

Københavnernes imponerende hjemmebaneform strækker sig langt tilbage, og man har kun tabt én af 15 hjemmekampe i Champions League-gruppespillet. Fortet blev da også fremhævet af Bayern München-stjernen Joshua Kimmich og cheftræner Thomas Tuchel ved mandagens pressemøde. 

Men det er intet i forhold til, hvor frygtindgydende gode Bayern München er, når den står på Champions League-gruppespil, for her er tyskerne intet mindre end suveræne. 

Inden opgøret er Bayern München ubesejret i de seneste 35 gruppekampe. Det har budt på hele 32 sejre og blot tre uafgjorte. Derfor er man også ubesejret i de seneste 17 udekampe i gruppespillet, og lykkes man med at rejse hjem fra den danske hovedstad uden nederlag, så vil man have sat ny Champions League-rekord. 

Den vilde statistik betyder, at Bayern München ikke har tabt en gruppespilskamp i seks år, nærmere helt præcist siden 27. september 2017 hvor man i Paris tabte 3-0 til Paris Saint-Germain.

Ser man ligeledes på, at FC København aldrig har vundet over et tysk mandskab, ja, så begynder det at tegne sig svært for de forsvarende danske mestre at hente alle tre point i aften. Mindre kan dog også gøre det, for mon ikke at Jacob Neestrup, Rasmus Falk og de andre FCK'ere vil være tilfreds med et enkelt point – også selv om Bayerns imponerende rekord så udbygges.







LIVE

LIVE: Tidl. SIF-spiller dukker op i Brøndby-trøje

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Brøndby IF – FC København

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Brighton – Manchester United

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Real Madrid – Athletic Club

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’