Historisk! Schmeichel stod fænomenalt

Kasper Schmeichel leverede en pragtpræstation i Celtic-målet mod Atalanta, og det kaster ros af sig fra flere fronter.



Man kan nok ikke finde mange Celtic-fans, som har noget som helst negativt at sige om, at klubben i sommer hentede Kasper Schmeichel ind som afløser for Joe Hart. 

Danskeren har nemlig været fremragende for den skotske storklub, og onsdag aften kulminerede det, da han stod en brandkamp i udekampen mod Atalanta, der trods 22 afslutninger i alt og seks inden for rammen, ikke formåede at passere den danske landsholdsmålmand. 

Ifølge Opta var det første gang, siden de begyndte at tracke data i 2003, at en Celtic-målmand har seks eller flere redninger i en Champions League-kamp og også holder målet rent. 

Sådan kan en målmand også stjæle overskrifter, og det har Schmeichel gjort, for han hyldes bredt efter Champions League-kampen. 

Eksempelvis giver Daily Mail ham en karakter på otte ud af ti med begrundelsen:

– Han tog sig sikkert af alt, der blev sendt mod ham. Han havde en række fine redninger, særligt mod Pasalic.

Mediet 67 Hail Hail belønner ham med samme score:

– Han holdt Celtic i kampen før pausen med i hvert fald to markante redninger og viste særligt utrolige reflekser efter et hjørnespark. Fordelingen med bolden var udmærket, men nogle gange kom holdet også under pres på grund af det.

Statistikmediet WhoScored havde ham ligeledes som kampens bedste spiller med en rating på 7,9, hvilket er utrolig højt for en målmand.

Selv fremhævede Kasper Schmeichel efter kampen også, hvor stor en bedrift det er at rejse til Bergamo og holde nullet mod lige netop Atalanta.

– Jeg er meget stolt af drengene. Det var en utrolig defensiv indsats. Vi formåede at skabe nogle chancer, når vi havde bolden, men vi vidste, at det ville blive svært mod Atalanta. 

– Jeg tror, at de er det hold i Europa eller i hvert fald i Italien, som scorer flest mål på hjemmebane. Så det er et godt point at hente.

Atalanta har scoret ti mål i tre hjemmekampe i Serie A i denne sæson. Lige så mange som Napoli, AC Milan og Inter.







LIVE

LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Så er det officielt

Hold nu kæft, hvor er han god!

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

– Niels Frederiksen er en legende!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Lewandowski forlader FC Barcelona

Tæt på aftale med Andreas Christensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa