Man kan nok ikke finde mange Celtic-fans, som har noget som helst negativt at sige om, at klubben i sommer hentede Kasper Schmeichel ind som afløser for Joe Hart.
Danskeren har nemlig været fremragende for den skotske storklub, og onsdag aften kulminerede det, da han stod en brandkamp i udekampen mod Atalanta, der trods 22 afslutninger i alt og seks inden for rammen, ikke formåede at passere den danske landsholdsmålmand.
Ifølge Opta var det første gang, siden de begyndte at tracke data i 2003, at en Celtic-målmand har seks eller flere redninger i en Champions League-kamp og også holder målet rent.
Sådan kan en målmand også stjæle overskrifter, og det har Schmeichel gjort, for han hyldes bredt efter Champions League-kampen.
Eksempelvis giver Daily Mail ham en karakter på otte ud af ti med begrundelsen:
– Han tog sig sikkert af alt, der blev sendt mod ham. Han havde en række fine redninger, særligt mod Pasalic.
Mediet 67 Hail Hail belønner ham med samme score:
– Han holdt Celtic i kampen før pausen med i hvert fald to markante redninger og viste særligt utrolige reflekser efter et hjørnespark. Fordelingen med bolden var udmærket, men nogle gange kom holdet også under pres på grund af det.
Statistikmediet WhoScored havde ham ligeledes som kampens bedste spiller med en rating på 7,9, hvilket er utrolig højt for en målmand.
Selv fremhævede Kasper Schmeichel efter kampen også, hvor stor en bedrift det er at rejse til Bergamo og holde nullet mod lige netop Atalanta.
– Jeg er meget stolt af drengene. Det var en utrolig defensiv indsats. Vi formåede at skabe nogle chancer, når vi havde bolden, men vi vidste, at det ville blive svært mod Atalanta.
– Jeg tror, at de er det hold i Europa eller i hvert fald i Italien, som scorer flest mål på hjemmebane. Så det er et godt point at hente.
Atalanta har scoret ti mål i tre hjemmekampe i Serie A i denne sæson. Lige så mange som Napoli, AC Milan og Inter.
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger