Historisk! Schmeichel stod fænomenalt

Kasper Schmeichel leverede en pragtpræstation i Celtic-målet mod Atalanta, og det kaster ros af sig fra flere fronter.



Man kan nok ikke finde mange Celtic-fans, som har noget som helst negativt at sige om, at klubben i sommer hentede Kasper Schmeichel ind som afløser for Joe Hart. 

Danskeren har nemlig været fremragende for den skotske storklub, og onsdag aften kulminerede det, da han stod en brandkamp i udekampen mod Atalanta, der trods 22 afslutninger i alt og seks inden for rammen, ikke formåede at passere den danske landsholdsmålmand. 

Ifølge Opta var det første gang, siden de begyndte at tracke data i 2003, at en Celtic-målmand har seks eller flere redninger i en Champions League-kamp og også holder målet rent. 

Sådan kan en målmand også stjæle overskrifter, og det har Schmeichel gjort, for han hyldes bredt efter Champions League-kampen. 

Eksempelvis giver Daily Mail ham en karakter på otte ud af ti med begrundelsen:

– Han tog sig sikkert af alt, der blev sendt mod ham. Han havde en række fine redninger, særligt mod Pasalic.

Mediet 67 Hail Hail belønner ham med samme score:

– Han holdt Celtic i kampen før pausen med i hvert fald to markante redninger og viste særligt utrolige reflekser efter et hjørnespark. Fordelingen med bolden var udmærket, men nogle gange kom holdet også under pres på grund af det.

Statistikmediet WhoScored havde ham ligeledes som kampens bedste spiller med en rating på 7,9, hvilket er utrolig højt for en målmand.

Selv fremhævede Kasper Schmeichel efter kampen også, hvor stor en bedrift det er at rejse til Bergamo og holde nullet mod lige netop Atalanta.

– Jeg er meget stolt af drengene. Det var en utrolig defensiv indsats. Vi formåede at skabe nogle chancer, når vi havde bolden, men vi vidste, at det ville blive svært mod Atalanta. 

– Jeg tror, at de er det hold i Europa eller i hvert fald i Italien, som scorer flest mål på hjemmebane. Så det er et godt point at hente.

Atalanta har scoret ti mål i tre hjemmekampe i Serie A i denne sæson. Lige så mange som Napoli, AC Milan og Inter.



Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Lars Friis får ikke stort job

Randers FC og OB spiller uafgjort

Brøndby straffet – får stor bøde

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Thomas Frank siger undskyld

– Det havde været en større katastrofe

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Liverpool ydmyget

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

AGF på rov i Hobro IK

Vender hjem til AaB

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

‘Tæt på ren elendighed’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen