Historisk! Schmeichel stod fænomenalt

Kasper Schmeichel leverede en pragtpræstation i Celtic-målet mod Atalanta, og det kaster ros af sig fra flere fronter.



Man kan nok ikke finde mange Celtic-fans, som har noget som helst negativt at sige om, at klubben i sommer hentede Kasper Schmeichel ind som afløser for Joe Hart. 

Danskeren har nemlig været fremragende for den skotske storklub, og onsdag aften kulminerede det, da han stod en brandkamp i udekampen mod Atalanta, der trods 22 afslutninger i alt og seks inden for rammen, ikke formåede at passere den danske landsholdsmålmand. 

Ifølge Opta var det første gang, siden de begyndte at tracke data i 2003, at en Celtic-målmand har seks eller flere redninger i en Champions League-kamp og også holder målet rent. 

Sådan kan en målmand også stjæle overskrifter, og det har Schmeichel gjort, for han hyldes bredt efter Champions League-kampen. 

Eksempelvis giver Daily Mail ham en karakter på otte ud af ti med begrundelsen:

– Han tog sig sikkert af alt, der blev sendt mod ham. Han havde en række fine redninger, særligt mod Pasalic.

Mediet 67 Hail Hail belønner ham med samme score:

– Han holdt Celtic i kampen før pausen med i hvert fald to markante redninger og viste særligt utrolige reflekser efter et hjørnespark. Fordelingen med bolden var udmærket, men nogle gange kom holdet også under pres på grund af det.

Statistikmediet WhoScored havde ham ligeledes som kampens bedste spiller med en rating på 7,9, hvilket er utrolig højt for en målmand.

Selv fremhævede Kasper Schmeichel efter kampen også, hvor stor en bedrift det er at rejse til Bergamo og holde nullet mod lige netop Atalanta.

– Jeg er meget stolt af drengene. Det var en utrolig defensiv indsats. Vi formåede at skabe nogle chancer, når vi havde bolden, men vi vidste, at det ville blive svært mod Atalanta. 

– Jeg tror, at de er det hold i Europa eller i hvert fald i Italien, som scorer flest mål på hjemmebane. Så det er et godt point at hente.

Atalanta har scoret ti mål i tre hjemmekampe i Serie A i denne sæson. Lige så mange som Napoli, AC Milan og Inter.





LIVE

TransferLIVE: Dansk sensation tæt på skifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt



LIVE

Superliga-LIVE: Otte spillere er ude for AGF

Ingen klausul i FC København-aftale

Lyngby BK – AGF

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

Klar besked om AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen

AGF i Europa: De venter i næste runde

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Ordet “bestikkelse” blev brugt



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

AaB spiller sig på førstepladsen