Historisk! Schmeichel stod fænomenalt

Kasper Schmeichel leverede en pragtpræstation i Celtic-målet mod Atalanta, og det kaster ros af sig fra flere fronter.



Man kan nok ikke finde mange Celtic-fans, som har noget som helst negativt at sige om, at klubben i sommer hentede Kasper Schmeichel ind som afløser for Joe Hart. 

Danskeren har nemlig været fremragende for den skotske storklub, og onsdag aften kulminerede det, da han stod en brandkamp i udekampen mod Atalanta, der trods 22 afslutninger i alt og seks inden for rammen, ikke formåede at passere den danske landsholdsmålmand. 

Ifølge Opta var det første gang, siden de begyndte at tracke data i 2003, at en Celtic-målmand har seks eller flere redninger i en Champions League-kamp og også holder målet rent. 

Sådan kan en målmand også stjæle overskrifter, og det har Schmeichel gjort, for han hyldes bredt efter Champions League-kampen. 

Eksempelvis giver Daily Mail ham en karakter på otte ud af ti med begrundelsen:

– Han tog sig sikkert af alt, der blev sendt mod ham. Han havde en række fine redninger, særligt mod Pasalic.

Mediet 67 Hail Hail belønner ham med samme score:

– Han holdt Celtic i kampen før pausen med i hvert fald to markante redninger og viste særligt utrolige reflekser efter et hjørnespark. Fordelingen med bolden var udmærket, men nogle gange kom holdet også under pres på grund af det.

Statistikmediet WhoScored havde ham ligeledes som kampens bedste spiller med en rating på 7,9, hvilket er utrolig højt for en målmand.

Selv fremhævede Kasper Schmeichel efter kampen også, hvor stor en bedrift det er at rejse til Bergamo og holde nullet mod lige netop Atalanta.

– Jeg er meget stolt af drengene. Det var en utrolig defensiv indsats. Vi formåede at skabe nogle chancer, når vi havde bolden, men vi vidste, at det ville blive svært mod Atalanta. 

– Jeg tror, at de er det hold i Europa eller i hvert fald i Italien, som scorer flest mål på hjemmebane. Så det er et godt point at hente.

Atalanta har scoret ti mål i tre hjemmekampe i Serie A i denne sæson. Lige så mange som Napoli, AC Milan og Inter.





‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Smider Salah-bombe

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Det var vanvittigt brutalt

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen