Hjalte Bo: United var det største

Tirsdag aften tager Hjalte Bo Nørregaard afsked i Parken, og anføreren håber på en festlig en af slagsen.



FC København kan med en sejr spille sig videre fra Champions League-gruppespillet tirsdag aften, hvor Panathinaikos er modstander.

Kampen bliver samtidig anfører Hjalte Bo Nørregaards sidste for de danske mestre. Kontrakten udløber til nytåret, og midtbanespilleren har gennem længere tid haft svært ved at komme på holdet, hvilket har resulteret i et brud mellem parterne.

Hjalte Bo Nørregaard håber at kunne være med til en festlig aften, hvor FC København samtidig skriver dansk fodboldhistorie.

Det er blevet til hele 320 kampe for FC København, hvilket er klubrekord. Midtbanespillere er ikke et sekund i tvivl om, hvilken kamp, der står som den største for ham gennem den lange karriere hos FC København.

– Det må være hjemmekampen mod Manchester United, hvor vi vandt 1-0 mod Rooney, Ronaldo og alle de andre. Vi havde et rigtig stærkt hold, og det var en magisk aften, med en helt sitrende og elektrisk stemning i Parken. Jeg håber, Panathinaikos-kampen bliver ligesådan – spændende, intens og med FCK som vinder, så vi får en rigtig fest, for det fortjener alle, siger Hjalte Bo Nørregaard til klubbens hjemmeside.

Inden kickoff vil Hjalte Bo Nørregaard blive hyldet for sine mange præstationer for FC København, og det bliver med følelserne uden på trøjen.

– Det bliver vemodigt, og jeg vil gerne benytte lejligheden til at sende en varm hilsen til alle de fans, der altid er mødt op og har støttet os loyalt gennem årene. Det har jeg altid sat meget stor pris på, siger Hjalte Nørregaard, der ikke er udtaget til kampen mod Panathinaikos.

Følg kampen mellem FC København og Panathinaikos LIVE på tipsbladet.dk







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Er de også færdige i OB?

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

AGF i Europa: De venter i næste runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her er FCK’s næste modstander i Europa



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

John Stones tager sydpå

Tottenham-flop i stor transfer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen