FC København kan med en sejr spille sig videre fra Champions League-gruppespillet tirsdag aften, hvor Panathinaikos er modstander.
Kampen bliver samtidig anfører Hjalte Bo Nørregaards sidste for de danske mestre. Kontrakten udløber til nytåret, og midtbanespilleren har gennem længere tid haft svært ved at komme på holdet, hvilket har resulteret i et brud mellem parterne.
Hjalte Bo Nørregaard håber at kunne være med til en festlig aften, hvor FC København samtidig skriver dansk fodboldhistorie.
Det er blevet til hele 320 kampe for FC København, hvilket er klubrekord. Midtbanespillere er ikke et sekund i tvivl om, hvilken kamp, der står som den største for ham gennem den lange karriere hos FC København.
– Det må være hjemmekampen mod Manchester United, hvor vi vandt 1-0 mod Rooney, Ronaldo og alle de andre. Vi havde et rigtig stærkt hold, og det var en magisk aften, med en helt sitrende og elektrisk stemning i Parken. Jeg håber, Panathinaikos-kampen bliver ligesådan – spændende, intens og med FCK som vinder, så vi får en rigtig fest, for det fortjener alle, siger Hjalte Bo Nørregaard til klubbens hjemmeside.
Inden kickoff vil Hjalte Bo Nørregaard blive hyldet for sine mange præstationer for FC København, og det bliver med følelserne uden på trøjen.
– Det bliver vemodigt, og jeg vil gerne benytte lejligheden til at sende en varm hilsen til alle de fans, der altid er mødt op og har støttet os loyalt gennem årene. Det har jeg altid sat meget stor pris på, siger Hjalte Nørregaard, der ikke er udtaget til kampen mod Panathinaikos.
Følg kampen mellem FC København og Panathinaikos LIVE på tipsbladet.dk
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
OPTAKT
Australien – Egypten
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
MEDIE