FC København kan med en sejr spille sig videre fra Champions League-gruppespillet tirsdag aften, hvor Panathinaikos er modstander.
Kampen bliver samtidig anfører Hjalte Bo Nørregaards sidste for de danske mestre. Kontrakten udløber til nytåret, og midtbanespilleren har gennem længere tid haft svært ved at komme på holdet, hvilket har resulteret i et brud mellem parterne.
Hjalte Bo Nørregaard håber at kunne være med til en festlig aften, hvor FC København samtidig skriver dansk fodboldhistorie.
Det er blevet til hele 320 kampe for FC København, hvilket er klubrekord. Midtbanespillere er ikke et sekund i tvivl om, hvilken kamp, der står som den største for ham gennem den lange karriere hos FC København.
– Det må være hjemmekampen mod Manchester United, hvor vi vandt 1-0 mod Rooney, Ronaldo og alle de andre. Vi havde et rigtig stærkt hold, og det var en magisk aften, med en helt sitrende og elektrisk stemning i Parken. Jeg håber, Panathinaikos-kampen bliver ligesådan – spændende, intens og med FCK som vinder, så vi får en rigtig fest, for det fortjener alle, siger Hjalte Bo Nørregaard til klubbens hjemmeside.
Inden kickoff vil Hjalte Bo Nørregaard blive hyldet for sine mange præstationer for FC København, og det bliver med følelserne uden på trøjen.
– Det bliver vemodigt, og jeg vil gerne benytte lejligheden til at sende en varm hilsen til alle de fans, der altid er mødt op og har støttet os loyalt gennem årene. Det har jeg altid sat meget stor pris på, siger Hjalte Nørregaard, der ikke er udtaget til kampen mod Panathinaikos.
Følg kampen mellem FC København og Panathinaikos LIVE på tipsbladet.dk
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
MEDIE