FC København kan med en sejr spille sig videre fra Champions League-gruppespillet tirsdag aften, hvor Panathinaikos er modstander.
Kampen bliver samtidig anfører Hjalte Bo Nørregaards sidste for de danske mestre. Kontrakten udløber til nytåret, og midtbanespilleren har gennem længere tid haft svært ved at komme på holdet, hvilket har resulteret i et brud mellem parterne.
Hjalte Bo Nørregaard håber at kunne være med til en festlig aften, hvor FC København samtidig skriver dansk fodboldhistorie.
Det er blevet til hele 320 kampe for FC København, hvilket er klubrekord. Midtbanespillere er ikke et sekund i tvivl om, hvilken kamp, der står som den største for ham gennem den lange karriere hos FC København.
– Det må være hjemmekampen mod Manchester United, hvor vi vandt 1-0 mod Rooney, Ronaldo og alle de andre. Vi havde et rigtig stærkt hold, og det var en magisk aften, med en helt sitrende og elektrisk stemning i Parken. Jeg håber, Panathinaikos-kampen bliver ligesådan – spændende, intens og med FCK som vinder, så vi får en rigtig fest, for det fortjener alle, siger Hjalte Bo Nørregaard til klubbens hjemmeside.
Inden kickoff vil Hjalte Bo Nørregaard blive hyldet for sine mange præstationer for FC København, og det bliver med følelserne uden på trøjen.
– Det bliver vemodigt, og jeg vil gerne benytte lejligheden til at sende en varm hilsen til alle de fans, der altid er mødt op og har støttet os loyalt gennem årene. Det har jeg altid sat meget stor pris på, siger Hjalte Nørregaard, der ikke er udtaget til kampen mod Panathinaikos.
Følg kampen mellem FC København og Panathinaikos LIVE på tipsbladet.dk
LIVE
VM-LIVE: Solbakken overrasker
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Brasilien – Norge
Brasiliansk boost før Norge
OPTAKT
Portugal – Spanien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
USA – Belgien
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
EKSKLUSIVT