Hjalte Bo: United var det største

Tirsdag aften tager Hjalte Bo Nørregaard afsked i Parken, og anføreren håber på en festlig en af slagsen.



FC København kan med en sejr spille sig videre fra Champions League-gruppespillet tirsdag aften, hvor Panathinaikos er modstander.

Kampen bliver samtidig anfører Hjalte Bo Nørregaards sidste for de danske mestre. Kontrakten udløber til nytåret, og midtbanespilleren har gennem længere tid haft svært ved at komme på holdet, hvilket har resulteret i et brud mellem parterne.

Hjalte Bo Nørregaard håber at kunne være med til en festlig aften, hvor FC København samtidig skriver dansk fodboldhistorie.

Det er blevet til hele 320 kampe for FC København, hvilket er klubrekord. Midtbanespillere er ikke et sekund i tvivl om, hvilken kamp, der står som den største for ham gennem den lange karriere hos FC København.

– Det må være hjemmekampen mod Manchester United, hvor vi vandt 1-0 mod Rooney, Ronaldo og alle de andre. Vi havde et rigtig stærkt hold, og det var en magisk aften, med en helt sitrende og elektrisk stemning i Parken. Jeg håber, Panathinaikos-kampen bliver ligesådan – spændende, intens og med FCK som vinder, så vi får en rigtig fest, for det fortjener alle, siger Hjalte Bo Nørregaard til klubbens hjemmeside.

Inden kickoff vil Hjalte Bo Nørregaard blive hyldet for sine mange præstationer for FC København, og det bliver med følelserne uden på trøjen.

– Det bliver vemodigt, og jeg vil gerne benytte lejligheden til at sende en varm hilsen til alle de fans, der altid er mødt op og har støttet os loyalt gennem årene. Det har jeg altid sat meget stor pris på, siger Hjalte Nørregaard, der ikke er udtaget til kampen mod Panathinaikos.

Følg kampen mellem FC København og Panathinaikos LIVE på tipsbladet.dk






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Bombe på vej i Real Madrid?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde