Hjalte Bo: United var det største

Tirsdag aften tager Hjalte Bo Nørregaard afsked i Parken, og anføreren håber på en festlig en af slagsen.



FC København kan med en sejr spille sig videre fra Champions League-gruppespillet tirsdag aften, hvor Panathinaikos er modstander.

Kampen bliver samtidig anfører Hjalte Bo Nørregaards sidste for de danske mestre. Kontrakten udløber til nytåret, og midtbanespilleren har gennem længere tid haft svært ved at komme på holdet, hvilket har resulteret i et brud mellem parterne.

Hjalte Bo Nørregaard håber at kunne være med til en festlig aften, hvor FC København samtidig skriver dansk fodboldhistorie.

Det er blevet til hele 320 kampe for FC København, hvilket er klubrekord. Midtbanespillere er ikke et sekund i tvivl om, hvilken kamp, der står som den største for ham gennem den lange karriere hos FC København.

– Det må være hjemmekampen mod Manchester United, hvor vi vandt 1-0 mod Rooney, Ronaldo og alle de andre. Vi havde et rigtig stærkt hold, og det var en magisk aften, med en helt sitrende og elektrisk stemning i Parken. Jeg håber, Panathinaikos-kampen bliver ligesådan – spændende, intens og med FCK som vinder, så vi får en rigtig fest, for det fortjener alle, siger Hjalte Bo Nørregaard til klubbens hjemmeside.

Inden kickoff vil Hjalte Bo Nørregaard blive hyldet for sine mange præstationer for FC København, og det bliver med følelserne uden på trøjen.

– Det bliver vemodigt, og jeg vil gerne benytte lejligheden til at sende en varm hilsen til alle de fans, der altid er mødt op og har støttet os loyalt gennem årene. Det har jeg altid sat meget stor pris på, siger Hjalte Nørregaard, der ikke er udtaget til kampen mod Panathinaikos.

Følg kampen mellem FC København og Panathinaikos LIVE på tipsbladet.dk





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stolt over dansk transfer

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

‘Christian Eriksen havde advaret os’

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han tager hjem fra VM

USA får drømmestart på VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Elias Jelert færdig

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Qatar – Schweiz

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brasilien – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”