Morten Hjulmand er efter en smule ferie efter EM-slutrunden tilbage i Sporting CP i Lissabon, hvor de har fuld gang i forberedelserne til den nye sæson, hvor den danske midtbanekriger er ny anfører.
I et interview med Abola fortæller han om, hvad han har fokus på i forbindelse med sin nye rolle, hvor han nu er den eneste, der må tale med dommerne i den portugisiske liga, der har taget reglerne for dommerkontakt fra EM til sig.
– Jeg har brug for at forbedre mit portugisisk. Jeg gør mit bedste for at tale med dommerne med respekt, så vi kan have gode fodboldkampe, siger Hjulmand, som på portugisisk kunne sige “Estou pronto para jogar esta época” – “Jeg er klar til at spille denne sæson”.
Det står desuden klart for ham, hvordan de skal klare sig uden spillere som Coates, Adán, Paulinho og Neto i den nye sæson.
– Vi har nu en god atmosfære (i omklædningsrummet red.). Det er et ungt hold, men vi har store personligheder. Som jeg sagde sidste år, har vi mange kaptajner, siger han og fortsætter:
– Men selvfølgelig vil vi savne disse fire personligheder. Men jeg er sikker på, at vi vil få en fantastisk sæson, selvom det er et ungt hold, lyder det fra Hjulmand.
Endelig slår han fast, at han er klar til at spille Champions League, som de Sporting som mestre skal være med i. Det er noget, som han er ‘ivrig’ efter, fortæller han.
– Jeg har taget nogle skridt i de sidste par år for at nå dette øjeblik, for at spille i en stor klub som Sporting og for at spille i Champions League. Og også for at nå landsholdet. I de sidste par år har jeg taget skridt for at være her, hvor jeg er i dag, fastslår den danske midtbanespiller.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’
‘Rødt kort er svært at vurdere’
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED