Morten Hjulmand er efter en smule ferie efter EM-slutrunden tilbage i Sporting CP i Lissabon, hvor de har fuld gang i forberedelserne til den nye sæson, hvor den danske midtbanekriger er ny anfører.
I et interview med Abola fortæller han om, hvad han har fokus på i forbindelse med sin nye rolle, hvor han nu er den eneste, der må tale med dommerne i den portugisiske liga, der har taget reglerne for dommerkontakt fra EM til sig.
– Jeg har brug for at forbedre mit portugisisk. Jeg gør mit bedste for at tale med dommerne med respekt, så vi kan have gode fodboldkampe, siger Hjulmand, som på portugisisk kunne sige “Estou pronto para jogar esta época” – “Jeg er klar til at spille denne sæson”.
Det står desuden klart for ham, hvordan de skal klare sig uden spillere som Coates, Adán, Paulinho og Neto i den nye sæson.
– Vi har nu en god atmosfære (i omklædningsrummet red.). Det er et ungt hold, men vi har store personligheder. Som jeg sagde sidste år, har vi mange kaptajner, siger han og fortsætter:
– Men selvfølgelig vil vi savne disse fire personligheder. Men jeg er sikker på, at vi vil få en fantastisk sæson, selvom det er et ungt hold, lyder det fra Hjulmand.
Endelig slår han fast, at han er klar til at spille Champions League, som de Sporting som mestre skal være med i. Det er noget, som han er ‘ivrig’ efter, fortæller han.
– Jeg har taget nogle skridt i de sidste par år for at nå dette øjeblik, for at spille i en stor klub som Sporting og for at spille i Champions League. Og også for at nå landsholdet. I de sidste par år har jeg taget skridt for at være her, hvor jeg er i dag, fastslår den danske midtbanespiller.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: Rygtet til OB – ‘varm forbindelse’
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER