Hjulmand ny klub-anfører: Det vil han forbedre

Morten Hjulmand er desuden klar til at spille i Champions League, fortæller han.



Morten Hjulmand er efter en smule ferie efter EM-slutrunden tilbage i Sporting CP i Lissabon, hvor de har fuld gang i forberedelserne til den nye sæson, hvor den danske midtbanekriger er ny anfører.

I et interview med Abola fortæller han om, hvad han har fokus på i forbindelse med sin nye rolle, hvor han nu er den eneste, der må tale med dommerne i den portugisiske liga, der har taget reglerne for dommerkontakt fra EM til sig.

– Jeg har brug for at forbedre mit portugisisk. Jeg gør mit bedste for at tale med dommerne med respekt, så vi kan have gode fodboldkampe, siger Hjulmand, som på portugisisk kunne sige “Estou pronto para jogar esta época” – “Jeg er klar til at spille denne sæson”.

Det står desuden klart for ham, hvordan de skal klare sig uden spillere som Coates, Adán, Paulinho og Neto i den nye sæson.

– Vi har nu en god atmosfære (i omklædningsrummet red.). Det er et ungt hold, men vi har store personligheder. Som jeg sagde sidste år, har vi mange kaptajner, siger han og fortsætter:

– Men selvfølgelig vil vi savne disse fire personligheder. Men jeg er sikker på, at vi vil få en fantastisk sæson, selvom det er et ungt hold, lyder det fra Hjulmand.

Endelig slår han fast, at han er klar til at spille Champions League, som de Sporting som mestre skal være med i. Det er noget, som han er ‘ivrig’ efter, fortæller han.

– Jeg har taget nogle skridt i de sidste par år for at nå dette øjeblik, for at spille i en stor klub som Sporting og for at spille i Champions League. Og også for at nå landsholdet. I de sidste par år har jeg taget skridt for at være her, hvor jeg er i dag, fastslår den danske midtbanespiller.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Frankrig – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Smadrer transferrekord

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Han bestemmer det hele

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme