Morten Hjulmand er efter en smule ferie efter EM-slutrunden tilbage i Sporting CP i Lissabon, hvor de har fuld gang i forberedelserne til den nye sæson, hvor den danske midtbanekriger er ny anfører.
I et interview med Abola fortæller han om, hvad han har fokus på i forbindelse med sin nye rolle, hvor han nu er den eneste, der må tale med dommerne i den portugisiske liga, der har taget reglerne for dommerkontakt fra EM til sig.
– Jeg har brug for at forbedre mit portugisisk. Jeg gør mit bedste for at tale med dommerne med respekt, så vi kan have gode fodboldkampe, siger Hjulmand, som på portugisisk kunne sige “Estou pronto para jogar esta época” – “Jeg er klar til at spille denne sæson”.
Det står desuden klart for ham, hvordan de skal klare sig uden spillere som Coates, Adán, Paulinho og Neto i den nye sæson.
– Vi har nu en god atmosfære (i omklædningsrummet red.). Det er et ungt hold, men vi har store personligheder. Som jeg sagde sidste år, har vi mange kaptajner, siger han og fortsætter:
– Men selvfølgelig vil vi savne disse fire personligheder. Men jeg er sikker på, at vi vil få en fantastisk sæson, selvom det er et ungt hold, lyder det fra Hjulmand.
Endelig slår han fast, at han er klar til at spille Champions League, som de Sporting som mestre skal være med i. Det er noget, som han er ‘ivrig’ efter, fortæller han.
– Jeg har taget nogle skridt i de sidste par år for at nå dette øjeblik, for at spille i en stor klub som Sporting og for at spille i Champions League. Og også for at nå landsholdet. I de sidste par år har jeg taget skridt for at være her, hvor jeg er i dag, fastslår den danske midtbanespiller.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Froholdt med vild hæder i Portugal
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE