Hjulmand og Harder ude af CL

Morten Hjulmand og Conrad Harder leverede sammen med Sporting en blodfattig indsats hos Dortmund.



Borussia Dortmund sikrede sig onsdag en billet til Champions Leagues ottendedelsfinaler efter 0-0 hjemme mod Sporting CP.

Portugiserne var bagud 0-3 efter første opgør i Lissabon, men trods tilstedeværelsen af de normalt dynamiske danskere Morten Hjulmand og Conrad Harder var forsøget på at vinde det samlede opgør i bedste fald halvhjertet.

Fra første fløjt virkede Sporting mest af alt indstillet på at få kampen overstået, og det samme var i nogen grad tilfældet hos værterne, der har nok at se til i en skuffende Bundesliga-sæson.

Foran godt 80.000 fremmødte på Signal Iduna Park kreerede værterne dog kampens bedste chancer, men trods en håndfuld chancer og et straffespark kom der aldrig hul på bylden.

Den FC Nordsjælland-ejede venstreback Daniel Svensson, som Dortmund har lejet med en købsoption, havde i starten af anden halvleg blandt andet en af kampens bedste muligheder, men Sporting-keeper Rui Silva klarede svenskerens kontrollerede forsøg fra distancen.

Efter knap en times spil markerede Rui Silva sig igen.

Først ved at begå straffespark på kantspilleren Karim Adeyemi og siden ved flot at dykke ned og pille Champions League-topscorer Serhou Guirassys ellers yderlige forsøg ved den ene stolpe.

Emre Can havde senere bolden i nettet efter et frisparksindlæg, men den rutinerede stopper var i offside og fik ikke træfferen godkendt.

I stedet var Sporting lige ved at snuppe sejren i slutfasen, hvor Harder et par gange omsider kom frem til at par muligheder.

Dortmund møder i sin ottendedelsfinale enten engelske Aston Villa eller franske Lille. Det bliver afgjort ved en lodtrækning fredag.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afslører: Storklub missede Højlund

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Supercomputer: De vinder VM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner