Hjulmand og Harder ude af CL

Morten Hjulmand og Conrad Harder leverede sammen med Sporting en blodfattig indsats hos Dortmund.



Borussia Dortmund sikrede sig onsdag en billet til Champions Leagues ottendedelsfinaler efter 0-0 hjemme mod Sporting CP.

Portugiserne var bagud 0-3 efter første opgør i Lissabon, men trods tilstedeværelsen af de normalt dynamiske danskere Morten Hjulmand og Conrad Harder var forsøget på at vinde det samlede opgør i bedste fald halvhjertet.

Fra første fløjt virkede Sporting mest af alt indstillet på at få kampen overstået, og det samme var i nogen grad tilfældet hos værterne, der har nok at se til i en skuffende Bundesliga-sæson.

Foran godt 80.000 fremmødte på Signal Iduna Park kreerede værterne dog kampens bedste chancer, men trods en håndfuld chancer og et straffespark kom der aldrig hul på bylden.

Den FC Nordsjælland-ejede venstreback Daniel Svensson, som Dortmund har lejet med en købsoption, havde i starten af anden halvleg blandt andet en af kampens bedste muligheder, men Sporting-keeper Rui Silva klarede svenskerens kontrollerede forsøg fra distancen.

Efter knap en times spil markerede Rui Silva sig igen.

Først ved at begå straffespark på kantspilleren Karim Adeyemi og siden ved flot at dykke ned og pille Champions League-topscorer Serhou Guirassys ellers yderlige forsøg ved den ene stolpe.

Emre Can havde senere bolden i nettet efter et frisparksindlæg, men den rutinerede stopper var i offside og fik ikke træfferen godkendt.

I stedet var Sporting lige ved at snuppe sejren i slutfasen, hvor Harder et par gange omsider kom frem til at par muligheder.

Dortmund møder i sin ottendedelsfinale enten engelske Aston Villa eller franske Lille. Det bliver afgjort ved en lodtrækning fredag.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Snød FC København for keeper

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Fransk klub overvejer Victor Bak

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm