Borussia Dortmund sikrede sig onsdag en billet til Champions Leagues ottendedelsfinaler efter 0-0 hjemme mod Sporting CP.
Portugiserne var bagud 0-3 efter første opgør i Lissabon, men trods tilstedeværelsen af de normalt dynamiske danskere Morten Hjulmand og Conrad Harder var forsøget på at vinde det samlede opgør i bedste fald halvhjertet.
Fra første fløjt virkede Sporting mest af alt indstillet på at få kampen overstået, og det samme var i nogen grad tilfældet hos værterne, der har nok at se til i en skuffende Bundesliga-sæson.
Foran godt 80.000 fremmødte på Signal Iduna Park kreerede værterne dog kampens bedste chancer, men trods en håndfuld chancer og et straffespark kom der aldrig hul på bylden.
Den FC Nordsjælland-ejede venstreback Daniel Svensson, som Dortmund har lejet med en købsoption, havde i starten af anden halvleg blandt andet en af kampens bedste muligheder, men Sporting-keeper Rui Silva klarede svenskerens kontrollerede forsøg fra distancen.
Efter knap en times spil markerede Rui Silva sig igen.
Først ved at begå straffespark på kantspilleren Karim Adeyemi og siden ved flot at dykke ned og pille Champions League-topscorer Serhou Guirassys ellers yderlige forsøg ved den ene stolpe.
Emre Can havde senere bolden i nettet efter et frisparksindlæg, men den rutinerede stopper var i offside og fik ikke træfferen godkendt.
I stedet var Sporting lige ved at snuppe sejren i slutfasen, hvor Harder et par gange omsider kom frem til at par muligheder.
Dortmund møder i sin ottendedelsfinale enten engelske Aston Villa eller franske Lille. Det bliver afgjort ved en lodtrækning fredag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
DAGENS SPILFORSLAG
FCK-momentum moser midtjyder
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW