Hjulmand og Harder ude af CL

Morten Hjulmand og Conrad Harder leverede sammen med Sporting en blodfattig indsats hos Dortmund.



Borussia Dortmund sikrede sig onsdag en billet til Champions Leagues ottendedelsfinaler efter 0-0 hjemme mod Sporting CP.

Portugiserne var bagud 0-3 efter første opgør i Lissabon, men trods tilstedeværelsen af de normalt dynamiske danskere Morten Hjulmand og Conrad Harder var forsøget på at vinde det samlede opgør i bedste fald halvhjertet.

Fra første fløjt virkede Sporting mest af alt indstillet på at få kampen overstået, og det samme var i nogen grad tilfældet hos værterne, der har nok at se til i en skuffende Bundesliga-sæson.

Foran godt 80.000 fremmødte på Signal Iduna Park kreerede værterne dog kampens bedste chancer, men trods en håndfuld chancer og et straffespark kom der aldrig hul på bylden.

Den FC Nordsjælland-ejede venstreback Daniel Svensson, som Dortmund har lejet med en købsoption, havde i starten af anden halvleg blandt andet en af kampens bedste muligheder, men Sporting-keeper Rui Silva klarede svenskerens kontrollerede forsøg fra distancen.

Efter knap en times spil markerede Rui Silva sig igen.

Først ved at begå straffespark på kantspilleren Karim Adeyemi og siden ved flot at dykke ned og pille Champions League-topscorer Serhou Guirassys ellers yderlige forsøg ved den ene stolpe.

Emre Can havde senere bolden i nettet efter et frisparksindlæg, men den rutinerede stopper var i offside og fik ikke træfferen godkendt.

I stedet var Sporting lige ved at snuppe sejren i slutfasen, hvor Harder et par gange omsider kom frem til at par muligheder.

Dortmund møder i sin ottendedelsfinale enten engelske Aston Villa eller franske Lille. Det bliver afgjort ved en lodtrækning fredag.

/ritzau/





VM-LIVE: Norsk stjerne isoleret




LIVE

TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Her er Tunesiens nye VM-træner

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Frankrig – Senegal

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Irak – Norge

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uruguay slider sig til uafgjort 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter