Efter en forrygende start på sæsonen kom portugisiske Sporting og klubbens danske anfører, Morten Hjulmand, tirsdag aften lidt ned på jorden.
Det skete, da klubben på hjemmebane løb ind i et nederlag på 1-5 til engelske Arsenal i Champions Leagues gruppespil.
Allerede i første halvleg bragte Arsenal sig foran 3-0, og Hjulmand erkender efter kampen, at gæsterne var en stor mundfuld.
– Vi gav Arsenal en masse chancer i første halvleg, og de var virkelig effektive. Det var en hård aften, siger Morten Hjulmand på Uefas hjemmeside.
Arsenal, der ligger nummer tre i Premier League, havde som sædvanlig den alsidige angriber Kai Havertz med som spydspids. Hans bevægelighed betød, at Sporting ofte blev løbet over ende på midtbanen, erkender Hjulmand.
– Da de begyndte at bruge deres angriber mere som en 10'er og nogle gange endda som 8'er, havde de flere spillere på midtbanen. Det kunne vi godt mærke på banen, siger den danske Sporting-anfører.
– Det var en hård modstander. Det gik ikke særlig godt, vi er ikke tilfredse, og vi bliver nødt til at gøre det bedre, lyder det.
Gabriel Martinell, Kai Havertz, Gabriel, Bukayo Saka og Leandro Trossard stod for Arsenals fem mål. Goncalo Inacio scorede Sportings ene.
Sporting har i Champions Leagues gruppespil indtil videre sikret sig 10 point i fem kampe. Det er nok til en samlet ottendeplads i det nye format, der består af én stor gruppe med alle 36 deltagende hold.
I den hjemlige liga har Sporting været flyvende. Her er det indtil videre blevet til 11 sejre i lige så mange kampe og en målscore på 39-5.
Sporting har for nylig vinket farvel til den succesfulde træner Ruben Amorim, der i stedet har indledt en tilværelse i spidsen for Manchester United.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT