Morten Hjulmand: Det var en hård aften

Arsenals dynamiske spillestil gav problemer for Sporting, siger anfører Morten Hjulmand efter 1-5-nederlag.



Efter en forrygende start på sæsonen kom portugisiske Sporting og klubbens danske anfører, Morten Hjulmand, tirsdag aften lidt ned på jorden.

Det skete, da klubben på hjemmebane løb ind i et nederlag på 1-5 til engelske Arsenal i Champions Leagues gruppespil.

Allerede i første halvleg bragte Arsenal sig foran 3-0, og Hjulmand erkender efter kampen, at gæsterne var en stor mundfuld.

– Vi gav Arsenal en masse chancer i første halvleg, og de var virkelig effektive. Det var en hård aften, siger Morten Hjulmand på Uefas hjemmeside.

Arsenal, der ligger nummer tre i Premier League, havde som sædvanlig den alsidige angriber Kai Havertz med som spydspids. Hans bevægelighed betød, at Sporting ofte blev løbet over ende på midtbanen, erkender Hjulmand.

– Da de begyndte at bruge deres angriber mere som en 10'er og nogle gange endda som 8'er, havde de flere spillere på midtbanen. Det kunne vi godt mærke på banen, siger den danske Sporting-anfører.

– Det var en hård modstander. Det gik ikke særlig godt, vi er ikke tilfredse, og vi bliver nødt til at gøre det bedre, lyder det.

Gabriel Martinell, Kai Havertz, Gabriel, Bukayo Saka og Leandro Trossard stod for Arsenals fem mål. Goncalo Inacio scorede Sportings ene.

Sporting har i Champions Leagues gruppespil indtil videre sikret sig 10 point i fem kampe. Det er nok til en samlet ottendeplads i det nye format, der består af én stor gruppe med alle 36 deltagende hold.

I den hjemlige liga har Sporting været flyvende. Her er det indtil videre blevet til 11 sejre i lige så mange kampe og en målscore på 39-5.

Sporting har for nylig vinket farvel til den succesfulde træner Ruben Amorim, der i stedet har indledt en tilværelse i spidsen for Manchester United.

/ritzau/





Rekordstort bud på Thomas Jørgensen




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Saudi-Arabien – Uruguay

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spottet i København

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Brøndby melder duo færdig og teaser

Jagter tidligere FCK-stjerne

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

AGF køber ham

Stolt over dansk transfer

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Holland – Japan

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Raser over VM-tiltag

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Belgien – Egypten