Efter en forrygende start på sæsonen kom portugisiske Sporting og klubbens danske anfører, Morten Hjulmand, tirsdag aften lidt ned på jorden.
Det skete, da klubben på hjemmebane løb ind i et nederlag på 1-5 til engelske Arsenal i Champions Leagues gruppespil.
Allerede i første halvleg bragte Arsenal sig foran 3-0, og Hjulmand erkender efter kampen, at gæsterne var en stor mundfuld.
– Vi gav Arsenal en masse chancer i første halvleg, og de var virkelig effektive. Det var en hård aften, siger Morten Hjulmand på Uefas hjemmeside.
Arsenal, der ligger nummer tre i Premier League, havde som sædvanlig den alsidige angriber Kai Havertz med som spydspids. Hans bevægelighed betød, at Sporting ofte blev løbet over ende på midtbanen, erkender Hjulmand.
– Da de begyndte at bruge deres angriber mere som en 10'er og nogle gange endda som 8'er, havde de flere spillere på midtbanen. Det kunne vi godt mærke på banen, siger den danske Sporting-anfører.
– Det var en hård modstander. Det gik ikke særlig godt, vi er ikke tilfredse, og vi bliver nødt til at gøre det bedre, lyder det.
Gabriel Martinell, Kai Havertz, Gabriel, Bukayo Saka og Leandro Trossard stod for Arsenals fem mål. Goncalo Inacio scorede Sportings ene.
Sporting har i Champions Leagues gruppespil indtil videre sikret sig 10 point i fem kampe. Det er nok til en samlet ottendeplads i det nye format, der består af én stor gruppe med alle 36 deltagende hold.
I den hjemlige liga har Sporting været flyvende. Her er det indtil videre blevet til 11 sejre i lige så mange kampe og en målscore på 39-5.
Sporting har for nylig vinket farvel til den succesfulde træner Ruben Amorim, der i stedet har indledt en tilværelse i spidsen for Manchester United.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
Historien taler for norsk triumf
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
CUSTOM
Mexico – England
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
NYHEDER