Morten Hjulmand: Det var en hård aften

Arsenals dynamiske spillestil gav problemer for Sporting, siger anfører Morten Hjulmand efter 1-5-nederlag.



Efter en forrygende start på sæsonen kom portugisiske Sporting og klubbens danske anfører, Morten Hjulmand, tirsdag aften lidt ned på jorden.

Det skete, da klubben på hjemmebane løb ind i et nederlag på 1-5 til engelske Arsenal i Champions Leagues gruppespil.

Allerede i første halvleg bragte Arsenal sig foran 3-0, og Hjulmand erkender efter kampen, at gæsterne var en stor mundfuld.

– Vi gav Arsenal en masse chancer i første halvleg, og de var virkelig effektive. Det var en hård aften, siger Morten Hjulmand på Uefas hjemmeside.

Arsenal, der ligger nummer tre i Premier League, havde som sædvanlig den alsidige angriber Kai Havertz med som spydspids. Hans bevægelighed betød, at Sporting ofte blev løbet over ende på midtbanen, erkender Hjulmand.

– Da de begyndte at bruge deres angriber mere som en 10'er og nogle gange endda som 8'er, havde de flere spillere på midtbanen. Det kunne vi godt mærke på banen, siger den danske Sporting-anfører.

– Det var en hård modstander. Det gik ikke særlig godt, vi er ikke tilfredse, og vi bliver nødt til at gøre det bedre, lyder det.

Gabriel Martinell, Kai Havertz, Gabriel, Bukayo Saka og Leandro Trossard stod for Arsenals fem mål. Goncalo Inacio scorede Sportings ene.

Sporting har i Champions Leagues gruppespil indtil videre sikret sig 10 point i fem kampe. Det er nok til en samlet ottendeplads i det nye format, der består af én stor gruppe med alle 36 deltagende hold.

I den hjemlige liga har Sporting været flyvende. Her er det indtil videre blevet til 11 sejre i lige så mange kampe og en målscore på 39-5.

Sporting har for nylig vinket farvel til den succesfulde træner Ruben Amorim, der i stedet har indledt en tilværelse i spidsen for Manchester United.

/ritzau/





Stjernetræner spøger i Real Madrid




LIVE

LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Fifa kritiserer transportpriser under