Højlund jubler over familietræf på Old Trafford

Rasmus Højlund har som minimum én ekstra grund til at glæde sig til Champions League-opgørene mod FC København.



Rasmus Højlund har på halvandet år forladt FC København som breddespiller, slået sit navn fast i international fodbold og kan nu kalde sig Danmarks dyreste fodboldspiller med sit skifte til Manchester United.

Søndag fik han sin debut mod Arsenal, som har ladet vente på sig på grund af en mindre skade. Mens han kæmpede sig retur fra skaden havde Rasmus Højlund dog masser at glæde sig over.

Den 31. august blev der nemlig trukket lod til efterårets gruppespil i Champions League. Og det blev med FC København, hvor Rasmus Højlunds yngre tvillingebrødre spiller, og Manchester United i samme pulje.

– Jeg ringede til mine brødre lige efter lodtræningen. Mine forældre var lidt splittede, fordi de ved ikke helt, hvem de skal holde med. Men jeg selv og mine brødre var mere sådan: "kom an," siger angriberen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse i landsholdslejren i Helsingør.

Emil Højlund og Oscar Højlund er i denne sæson blevet rykket fast op i FCK's førsteholdstrup, og det glæder Rasmus Højlund, der dog mest af alt ser frem til at møde sin tidligere klub i Champions League.

– Det er fedt for dem, at de kommer igennem. Men det fedeste er næsten, at vi skal møde hinanden i Champions League, og det glæder jeg mig vanvittig meget til. Det er selvfølgelig fedt at møde en tidligere klub og et dansk hold, som også er min klub herhjemme.

– Men det er ikke mange gange, at man får lov til at møde sine brødre i sit liv. Og så må vi selvfølgelig håbe på, at jeg spiller, og de spiller. Men bare det her med, at muligheden er der, det er ret cool.

Rasmus Højlund, Emil Højlund og Oscar Højlund må dog væbne sig en smule med tålmodighed, da FC København og Manchester United først brager sammen den 24. oktober på Old Trafford.

Foruden FCK og Manchester United er Bayern München og Galatasaray også en del af puljen. FC København åbner Champions League på udebane mod Galatasaray senere på måneden, mens Rasmus Højlunds Manchester United brager sammen med Bayern München på Allianz Arena.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chok i Wolfsburg

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Det ser sort ud for B.93

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen