Rasmus Højlund har på halvandet år forladt FC København som breddespiller, slået sit navn fast i international fodbold og kan nu kalde sig Danmarks dyreste fodboldspiller med sit skifte til Manchester United.
Søndag fik han sin debut mod Arsenal, som har ladet vente på sig på grund af en mindre skade. Mens han kæmpede sig retur fra skaden havde Rasmus Højlund dog masser at glæde sig over.
Den 31. august blev der nemlig trukket lod til efterårets gruppespil i Champions League. Og det blev med FC København, hvor Rasmus Højlunds yngre tvillingebrødre spiller, og Manchester United i samme pulje.
– Jeg ringede til mine brødre lige efter lodtræningen. Mine forældre var lidt splittede, fordi de ved ikke helt, hvem de skal holde med. Men jeg selv og mine brødre var mere sådan: "kom an," siger angriberen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse i landsholdslejren i Helsingør.
Emil Højlund og Oscar Højlund er i denne sæson blevet rykket fast op i FCK's førsteholdstrup, og det glæder Rasmus Højlund, der dog mest af alt ser frem til at møde sin tidligere klub i Champions League.
– Det er fedt for dem, at de kommer igennem. Men det fedeste er næsten, at vi skal møde hinanden i Champions League, og det glæder jeg mig vanvittig meget til. Det er selvfølgelig fedt at møde en tidligere klub og et dansk hold, som også er min klub herhjemme.
– Men det er ikke mange gange, at man får lov til at møde sine brødre i sit liv. Og så må vi selvfølgelig håbe på, at jeg spiller, og de spiller. Men bare det her med, at muligheden er der, det er ret cool.
Rasmus Højlund, Emil Højlund og Oscar Højlund må dog væbne sig en smule med tålmodighed, da FC København og Manchester United først brager sammen den 24. oktober på Old Trafford.
Foruden FCK og Manchester United er Bayern München og Galatasaray også en del af puljen. FC København åbner Champions League på udebane mod Galatasaray senere på måneden, mens Rasmus Højlunds Manchester United brager sammen med Bayern München på Allianz Arena.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: Slutfløjt i Parken
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
MEDIE