Højlund jubler over familietræf på Old Trafford

Rasmus Højlund har som minimum én ekstra grund til at glæde sig til Champions League-opgørene mod FC København.



Rasmus Højlund har på halvandet år forladt FC København som breddespiller, slået sit navn fast i international fodbold og kan nu kalde sig Danmarks dyreste fodboldspiller med sit skifte til Manchester United.

Søndag fik han sin debut mod Arsenal, som har ladet vente på sig på grund af en mindre skade. Mens han kæmpede sig retur fra skaden havde Rasmus Højlund dog masser at glæde sig over.

Den 31. august blev der nemlig trukket lod til efterårets gruppespil i Champions League. Og det blev med FC København, hvor Rasmus Højlunds yngre tvillingebrødre spiller, og Manchester United i samme pulje.

– Jeg ringede til mine brødre lige efter lodtræningen. Mine forældre var lidt splittede, fordi de ved ikke helt, hvem de skal holde med. Men jeg selv og mine brødre var mere sådan: "kom an," siger angriberen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse i landsholdslejren i Helsingør.

Emil Højlund og Oscar Højlund er i denne sæson blevet rykket fast op i FCK's førsteholdstrup, og det glæder Rasmus Højlund, der dog mest af alt ser frem til at møde sin tidligere klub i Champions League.

– Det er fedt for dem, at de kommer igennem. Men det fedeste er næsten, at vi skal møde hinanden i Champions League, og det glæder jeg mig vanvittig meget til. Det er selvfølgelig fedt at møde en tidligere klub og et dansk hold, som også er min klub herhjemme.

– Men det er ikke mange gange, at man får lov til at møde sine brødre i sit liv. Og så må vi selvfølgelig håbe på, at jeg spiller, og de spiller. Men bare det her med, at muligheden er der, det er ret cool.

Rasmus Højlund, Emil Højlund og Oscar Højlund må dog væbne sig en smule med tålmodighed, da FC København og Manchester United først brager sammen den 24. oktober på Old Trafford.

Foruden FCK og Manchester United er Bayern München og Galatasaray også en del af puljen. FC København åbner Champions League på udebane mod Galatasaray senere på måneden, mens Rasmus Højlunds Manchester United brager sammen med Bayern München på Allianz Arena.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Smider Salah-bombe

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gratis adgang til Superliga-brag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Afvist – Brøndby undrer sig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Det var vanvittigt brutalt

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”