Rasmus Højlund har på halvandet år forladt FC København som breddespiller, slået sit navn fast i international fodbold og kan nu kalde sig Danmarks dyreste fodboldspiller med sit skifte til Manchester United.
Søndag fik han sin debut mod Arsenal, som har ladet vente på sig på grund af en mindre skade. Mens han kæmpede sig retur fra skaden havde Rasmus Højlund dog masser at glæde sig over.
Den 31. august blev der nemlig trukket lod til efterårets gruppespil i Champions League. Og det blev med FC København, hvor Rasmus Højlunds yngre tvillingebrødre spiller, og Manchester United i samme pulje.
– Jeg ringede til mine brødre lige efter lodtræningen. Mine forældre var lidt splittede, fordi de ved ikke helt, hvem de skal holde med. Men jeg selv og mine brødre var mere sådan: "kom an," siger angriberen til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse i landsholdslejren i Helsingør.
Emil Højlund og Oscar Højlund er i denne sæson blevet rykket fast op i FCK's førsteholdstrup, og det glæder Rasmus Højlund, der dog mest af alt ser frem til at møde sin tidligere klub i Champions League.
– Det er fedt for dem, at de kommer igennem. Men det fedeste er næsten, at vi skal møde hinanden i Champions League, og det glæder jeg mig vanvittig meget til. Det er selvfølgelig fedt at møde en tidligere klub og et dansk hold, som også er min klub herhjemme.
– Men det er ikke mange gange, at man får lov til at møde sine brødre i sit liv. Og så må vi selvfølgelig håbe på, at jeg spiller, og de spiller. Men bare det her med, at muligheden er der, det er ret cool.
Rasmus Højlund, Emil Højlund og Oscar Højlund må dog væbne sig en smule med tålmodighed, da FC København og Manchester United først brager sammen den 24. oktober på Old Trafford.
Foruden FCK og Manchester United er Bayern München og Galatasaray også en del af puljen. FC København åbner Champions League på udebane mod Galatasaray senere på måneden, mens Rasmus Højlunds Manchester United brager sammen med Bayern München på Allianz Arena.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
El Clásico kan afgøre det hele
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
10. gang i træk
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER