Hylder Liverpool-stopper: Den bedste nogensinde

Michael Owen mener, at Liverpools hollandske stopper er den bedste forsvarsspiller i historien.



Virgil van Dijk og Liverpool spillede sig tirsdag aften videre til finalen i Champions League med endnu en sejr over Villarreal, og i optakten til den sejr fik den hollandske forsvarsspiller enorme roser fra især Michael Owen.

Ifølge Daily Mail var Virgil van Dijk således et samtaleemne på engelsk tv, hvor Michael Owen og Rio Ferdinand nåede til enighed om, at Liverpool-stjernen er den bedste midterforsvarer i verden i øjeblikket.

Men Michael Owen stoppede ikke rosen dér.

– Jeg vil gå længere. Jeg synes, han er den bedste midterforsvarer nogensinde, sagde den tidligere Liverpool-angriber og uddybede:

– Som jeg har sagt, var Rio [Ferdinand] den bedste midterforsvarer, jeg nogensinde har spillet med. Men med van Dijk ser jeg som angriber på ham og tænker: Hvad skal man gøre imod ham? Han er større end alle, han er hurtigere end alle, han er stærkere end alle, han er genial på bolden, han scorer mål. Jeg har aldrig set noget lignende.

– Det eneste, der går imod van Dijk lige nu – og jeg understreger lige nu – er hans manglende trofæer. Han har kun vundet én Premier League og én Champions League. Folk som Rio og [Paolo] Maldini og [Franco] Baresi og folk, som man måske betragter som de største, har alle mange trofæer. Så det er det eneste, der tæller imod.

Virgil van Dijk, 30 år, og holdkammeraterne vandt tirsdagens kamp med 3-2, efter at de ellers var kommet bagud 0-2. I finalen af Champions League skal de møde enten Manchester City eller Real Madrid, som mødes i den anden semifinale. 





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bayern München er i pokalfinalen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen