Virgil van Dijk og Liverpool spillede sig tirsdag aften videre til finalen i Champions League med endnu en sejr over Villarreal, og i optakten til den sejr fik den hollandske forsvarsspiller enorme roser fra især Michael Owen.
Ifølge Daily Mail var Virgil van Dijk således et samtaleemne på engelsk tv, hvor Michael Owen og Rio Ferdinand nåede til enighed om, at Liverpool-stjernen er den bedste midterforsvarer i verden i øjeblikket.
Men Michael Owen stoppede ikke rosen dér.
– Jeg vil gå længere. Jeg synes, han er den bedste midterforsvarer nogensinde, sagde den tidligere Liverpool-angriber og uddybede:
– Som jeg har sagt, var Rio [Ferdinand] den bedste midterforsvarer, jeg nogensinde har spillet med. Men med van Dijk ser jeg som angriber på ham og tænker: Hvad skal man gøre imod ham? Han er større end alle, han er hurtigere end alle, han er stærkere end alle, han er genial på bolden, han scorer mål. Jeg har aldrig set noget lignende.
– Det eneste, der går imod van Dijk lige nu – og jeg understreger lige nu – er hans manglende trofæer. Han har kun vundet én Premier League og én Champions League. Folk som Rio og [Paolo] Maldini og [Franco] Baresi og folk, som man måske betragter som de største, har alle mange trofæer. Så det er det eneste, der tæller imod.
Virgil van Dijk, 30 år, og holdkammeraterne vandt tirsdagens kamp med 3-2, efter at de ellers var kommet bagud 0-2. I finalen af Champions League skal de møde enten Manchester City eller Real Madrid, som mødes i den anden semifinale.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!