Virgil van Dijk og Liverpool spillede sig tirsdag aften videre til finalen i Champions League med endnu en sejr over Villarreal, og i optakten til den sejr fik den hollandske forsvarsspiller enorme roser fra især Michael Owen.
Ifølge Daily Mail var Virgil van Dijk således et samtaleemne på engelsk tv, hvor Michael Owen og Rio Ferdinand nåede til enighed om, at Liverpool-stjernen er den bedste midterforsvarer i verden i øjeblikket.
Men Michael Owen stoppede ikke rosen dér.
– Jeg vil gå længere. Jeg synes, han er den bedste midterforsvarer nogensinde, sagde den tidligere Liverpool-angriber og uddybede:
– Som jeg har sagt, var Rio [Ferdinand] den bedste midterforsvarer, jeg nogensinde har spillet med. Men med van Dijk ser jeg som angriber på ham og tænker: Hvad skal man gøre imod ham? Han er større end alle, han er hurtigere end alle, han er stærkere end alle, han er genial på bolden, han scorer mål. Jeg har aldrig set noget lignende.
– Det eneste, der går imod van Dijk lige nu – og jeg understreger lige nu – er hans manglende trofæer. Han har kun vundet én Premier League og én Champions League. Folk som Rio og [Paolo] Maldini og [Franco] Baresi og folk, som man måske betragter som de største, har alle mange trofæer. Så det er det eneste, der tæller imod.
Virgil van Dijk, 30 år, og holdkammeraterne vandt tirsdagens kamp med 3-2, efter at de ellers var kommet bagud 0-2. I finalen af Champions League skal de møde enten Manchester City eller Real Madrid, som mødes i den anden semifinale.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
NYHEDER