Virgil van Dijk og Liverpool spillede sig tirsdag aften videre til finalen i Champions League med endnu en sejr over Villarreal, og i optakten til den sejr fik den hollandske forsvarsspiller enorme roser fra især Michael Owen.
Ifølge Daily Mail var Virgil van Dijk således et samtaleemne på engelsk tv, hvor Michael Owen og Rio Ferdinand nåede til enighed om, at Liverpool-stjernen er den bedste midterforsvarer i verden i øjeblikket.
Men Michael Owen stoppede ikke rosen dér.
– Jeg vil gå længere. Jeg synes, han er den bedste midterforsvarer nogensinde, sagde den tidligere Liverpool-angriber og uddybede:
– Som jeg har sagt, var Rio [Ferdinand] den bedste midterforsvarer, jeg nogensinde har spillet med. Men med van Dijk ser jeg som angriber på ham og tænker: Hvad skal man gøre imod ham? Han er større end alle, han er hurtigere end alle, han er stærkere end alle, han er genial på bolden, han scorer mål. Jeg har aldrig set noget lignende.
– Det eneste, der går imod van Dijk lige nu – og jeg understreger lige nu – er hans manglende trofæer. Han har kun vundet én Premier League og én Champions League. Folk som Rio og [Paolo] Maldini og [Franco] Baresi og folk, som man måske betragter som de største, har alle mange trofæer. Så det er det eneste, der tæller imod.
Virgil van Dijk, 30 år, og holdkammeraterne vandt tirsdagens kamp med 3-2, efter at de ellers var kommet bagud 0-2. I finalen af Champions League skal de møde enten Manchester City eller Real Madrid, som mødes i den anden semifinale.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
DAGENS SPILFORSLAG
Kanariefugle æder Samuraier
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
På vej til storklub?
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Meldes tæt på storklub