I aften er de fjender: Det er naturstridigt

I PSG håber man til de sidste, at Lionel Messi kan blive helt klar til at møde sin gamle ven og manager Pep Guardiola i Champions League-braget mod Manchester City.



Både PSG og Manchester City er fortsat på jagt efter det første trofæ i Champions League, hvilket kun gør det ekstra interessant, at de to giganter er havnet i samme gruppe.

Tirsdag aften mødes de to i Paris, hvor bønnerne er mange i forhold til, at Lionel Messi bliver klar til at spille kampen oven på den skade, der har voldt argentineren problemer i den seneste tid.

Og netop Messis mulige retur til banen for PSG i kampen mod Manchester City sætter opgøret i et ekstra specielt lys.

– Det er fodboldens svar på et topmøde, der finder sted tirsdag aften i byernes by Paris. Et gensyn for gamle kendinge og tidligere sammensvorne ikke mindst Messi og Pep Guardiola.

– I 2008-09 var de to henholdsvis på og udenfor banen hjernerne bag det smukkeste fodbold i en fuldendt og perfekt sæson. Nu mødes de som rivaler og favoritter til at hente denne sæsons pokal med de store ører hjem til deres nye klubber for første gang, siger Viaplay-reporter Luna Christofi til tipsbladet.dk

I PSG-offensiven virker det indiskutabelt, at det bliver med Mbappé og Neymar på banen fra start. I timerne frem til kampen vil det først endelig blive afgjort, om Messi er klar nok til at spille fra første fløjt, eller om det bliver med en højre-kant med Julian Draxler, der i weekenden blev skiftet ind og scorede i 2-0-sejren over Montpellier i den franske liga, hvor PSG knusende sikkert fører an med maksimumpoint efter otte spillerunder.

– Jeg glæder mig afsindigt til kampen. Pep kender om nogen Leo Messi hele vejen rundt og viceversa. De var så eminente sammen i FC Barcelona-tiden. På en måde er det naturstridigt at se dem som rivaler, men det er også et møde, der vækker nostalgiske storminder frem, siger Luna Christofi.

Lionel Messi har efter sit opsigtsvækkende skifte fra FC Barcelona til den franske storklub i sommer blot spillet tre kampe – og den første scoring lader endnu vente på sig. Dog har træværket flere gange været i vejen for den nu 34-årige argentiner.

PSG spillede i første runde af CL-gruppespillet overraskende kun 1-1 mod Club Brugge imens at Manchester City i et rent målorgie vandt med 6-3 over RB Leipzig.





KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Kæk Wass: Han filmede!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Joakim Mæhle åbner op

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

En historisk katastrofe for Danmark

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Tottenham præsenterer ny træner

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Undskylder efter italiensk fiasko

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne