I aften er de fjender: Det er naturstridigt

I PSG håber man til de sidste, at Lionel Messi kan blive helt klar til at møde sin gamle ven og manager Pep Guardiola i Champions League-braget mod Manchester City.



Både PSG og Manchester City er fortsat på jagt efter det første trofæ i Champions League, hvilket kun gør det ekstra interessant, at de to giganter er havnet i samme gruppe.

Tirsdag aften mødes de to i Paris, hvor bønnerne er mange i forhold til, at Lionel Messi bliver klar til at spille kampen oven på den skade, der har voldt argentineren problemer i den seneste tid.

Og netop Messis mulige retur til banen for PSG i kampen mod Manchester City sætter opgøret i et ekstra specielt lys.

– Det er fodboldens svar på et topmøde, der finder sted tirsdag aften i byernes by Paris. Et gensyn for gamle kendinge og tidligere sammensvorne ikke mindst Messi og Pep Guardiola.

– I 2008-09 var de to henholdsvis på og udenfor banen hjernerne bag det smukkeste fodbold i en fuldendt og perfekt sæson. Nu mødes de som rivaler og favoritter til at hente denne sæsons pokal med de store ører hjem til deres nye klubber for første gang, siger Viaplay-reporter Luna Christofi til tipsbladet.dk

I PSG-offensiven virker det indiskutabelt, at det bliver med Mbappé og Neymar på banen fra start. I timerne frem til kampen vil det først endelig blive afgjort, om Messi er klar nok til at spille fra første fløjt, eller om det bliver med en højre-kant med Julian Draxler, der i weekenden blev skiftet ind og scorede i 2-0-sejren over Montpellier i den franske liga, hvor PSG knusende sikkert fører an med maksimumpoint efter otte spillerunder.

– Jeg glæder mig afsindigt til kampen. Pep kender om nogen Leo Messi hele vejen rundt og viceversa. De var så eminente sammen i FC Barcelona-tiden. På en måde er det naturstridigt at se dem som rivaler, men det er også et møde, der vækker nostalgiske storminder frem, siger Luna Christofi.

Lionel Messi har efter sit opsigtsvækkende skifte fra FC Barcelona til den franske storklub i sommer blot spillet tre kampe – og den første scoring lader endnu vente på sig. Dog har træværket flere gange været i vejen for den nu 34-årige argentiner.

PSG spillede i første runde af CL-gruppespillet overraskende kun 1-1 mod Club Brugge imens at Manchester City i et rent målorgie vandt med 6-3 over RB Leipzig.



Hård kritik af FC København-stjerne

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brendan Rodgers i chokskifte

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Brøndby bekræfter salg

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Aldrig set før

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Målmand håber på Brøndby-transfer

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Nu kommenterer han FC København-historie

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

– Overdrevet og unuanceret

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt