Både PSG og Manchester City er fortsat på jagt efter det første trofæ i Champions League, hvilket kun gør det ekstra interessant, at de to giganter er havnet i samme gruppe.
Tirsdag aften mødes de to i Paris, hvor bønnerne er mange i forhold til, at Lionel Messi bliver klar til at spille kampen oven på den skade, der har voldt argentineren problemer i den seneste tid.
Og netop Messis mulige retur til banen for PSG i kampen mod Manchester City sætter opgøret i et ekstra specielt lys.
– Det er fodboldens svar på et topmøde, der finder sted tirsdag aften i byernes by Paris. Et gensyn for gamle kendinge og tidligere sammensvorne ikke mindst Messi og Pep Guardiola.
– I 2008-09 var de to henholdsvis på og udenfor banen hjernerne bag det smukkeste fodbold i en fuldendt og perfekt sæson. Nu mødes de som rivaler og favoritter til at hente denne sæsons pokal med de store ører hjem til deres nye klubber for første gang, siger Viaplay-reporter Luna Christofi til tipsbladet.dk
I PSG-offensiven virker det indiskutabelt, at det bliver med Mbappé og Neymar på banen fra start. I timerne frem til kampen vil det først endelig blive afgjort, om Messi er klar nok til at spille fra første fløjt, eller om det bliver med en højre-kant med Julian Draxler, der i weekenden blev skiftet ind og scorede i 2-0-sejren over Montpellier i den franske liga, hvor PSG knusende sikkert fører an med maksimumpoint efter otte spillerunder.
– Jeg glæder mig afsindigt til kampen. Pep kender om nogen Leo Messi hele vejen rundt og viceversa. De var så eminente sammen i FC Barcelona-tiden. På en måde er det naturstridigt at se dem som rivaler, men det er også et møde, der vækker nostalgiske storminder frem, siger Luna Christofi.
Lionel Messi har efter sit opsigtsvækkende skifte fra FC Barcelona til den franske storklub i sommer blot spillet tre kampe – og den første scoring lader endnu vente på sig. Dog har træværket flere gange været i vejen for den nu 34-årige argentiner.
PSG spillede i første runde af CL-gruppespillet overraskende kun 1-1 mod Club Brugge imens at Manchester City i et rent målorgie vandt med 6-3 over RB Leipzig.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Holland – Sverige
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
Sønderjyske køber ny cheftræner
MEDIE
Neestrup og co. vil have Barca-spiller
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED
