Både PSG og Manchester City er fortsat på jagt efter det første trofæ i Champions League, hvilket kun gør det ekstra interessant, at de to giganter er havnet i samme gruppe.
Tirsdag aften mødes de to i Paris, hvor bønnerne er mange i forhold til, at Lionel Messi bliver klar til at spille kampen oven på den skade, der har voldt argentineren problemer i den seneste tid.
Og netop Messis mulige retur til banen for PSG i kampen mod Manchester City sætter opgøret i et ekstra specielt lys.
– Det er fodboldens svar på et topmøde, der finder sted tirsdag aften i byernes by Paris. Et gensyn for gamle kendinge og tidligere sammensvorne ikke mindst Messi og Pep Guardiola.
– I 2008-09 var de to henholdsvis på og udenfor banen hjernerne bag det smukkeste fodbold i en fuldendt og perfekt sæson. Nu mødes de som rivaler og favoritter til at hente denne sæsons pokal med de store ører hjem til deres nye klubber for første gang, siger Viaplay-reporter Luna Christofi til tipsbladet.dk
I PSG-offensiven virker det indiskutabelt, at det bliver med Mbappé og Neymar på banen fra start. I timerne frem til kampen vil det først endelig blive afgjort, om Messi er klar nok til at spille fra første fløjt, eller om det bliver med en højre-kant med Julian Draxler, der i weekenden blev skiftet ind og scorede i 2-0-sejren over Montpellier i den franske liga, hvor PSG knusende sikkert fører an med maksimumpoint efter otte spillerunder.
– Jeg glæder mig afsindigt til kampen. Pep kender om nogen Leo Messi hele vejen rundt og viceversa. De var så eminente sammen i FC Barcelona-tiden. På en måde er det naturstridigt at se dem som rivaler, men det er også et møde, der vækker nostalgiske storminder frem, siger Luna Christofi.
Lionel Messi har efter sit opsigtsvækkende skifte fra FC Barcelona til den franske storklub i sommer blot spillet tre kampe – og den første scoring lader endnu vente på sig. Dog har træværket flere gange været i vejen for den nu 34-årige argentiner.
PSG spillede i første runde af CL-gruppespillet overraskende kun 1-1 mod Club Brugge imens at Manchester City i et rent målorgie vandt med 6-3 over RB Leipzig.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Egypten – Iran
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
