I granatchok over Brian Priske-mirakel

Brian Priskes Feyenoord leverede tirsdag aften et historisk comeback, som aldrig er set før i Champions Leagues historie.



Det er ikke hver dag, at uafgjort fejres som en sejr.

Men det gør man i Feyenoord, der tirsdag aften leverede et sensationelt comeback mod Manchester City.

Pep Guardiolas tropper var foran 3-0 med et kvarter igen, hvorefter Feyenoord mønstrede tre scoringer i den resterende del af kampen og kunne rejse hjem med et enkelt point i bagagen.

En bedrift som aldrig er set før i Champions Leagues historie, skriver Daily Mail.

– Normalt fejrer vi ikke en uafgjort, men det gør vi nu. Det var en speciel aften for Feyenoord og Rotterdam. Det var en underlig kamp, som endte 3-3. Du er bagud i 60 minutter mod efter min mening verdens bedste hold. Det er imponerende, at vi alligevel kan få et point, siger Brian Priske efter kampen ifølge FR12.

Hollandske eksperter og andre fodboldfolk har bagefter svært ved at sætte ord på de 90 minutter på Etihad Stadium.

– Vi glemmer ikke denne kamp de næste mange år. Du spiller mod verdens bedste hold og er nede 0-3. Der er intet at komme efter, indtil 12 minutter før tid. Hvad skal vi kalde det? Vanvittigt. Bizart. Et mirakel, lyder det fra Leon ten Voorde i AD's fodboldpodcast.

Anis Hadj Moussa startede Feyenoords comeback med sin scoring til 1-3, mens stopper David Hancko fuldendte bedriften kort før tid. Han havde bagefter svært ved at forstå, hvad der lige var sket.

– Jeg ved det virkelig ikke. Det er uvirkeligt. Jeg er stolt af drengene. Vi blev ved med at klø på og blev belønnet til sidst. Jeg ved det virkelig ikke, vi var også lidt heldige, men vi opsøgte det også og blev ved med at presse på, siger han til NOS.

Brian Priske forklarer efter kampen, at han ikke ændrede noget taktisk i anden halvleg, men han høster alligevel roser for sine indskiftninger af Santiago Gimenez og Jordan Lotomba.

– Lotomba udgjorde en stor trussel fra sin position til højre sammen med Hadj Moussa. Og du ved bare, at Gimenez altid er på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt, siger Wesley Sneijder, der var ekspert hos Ziggo Sport.

Pointdelingen gør, at både Feyenoord og Manchester City er en del af de 24 hold, der går videre til knockoutfasen af Champions League. Det kan dog ændre sig senere, hvor der igen er Champions League på programmet.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

FC København vil bruge mere data i transfers

Tjekkiet – Danmark

Skal han med Bo Svensson til FC København?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København afviser konspirationsteori

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Stor profil glad for Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Varme rygter: Han har været i FC København

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Klar på chokskifte

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Dybt bekymret over VM i USA



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Thomsen jubler over direktør-job

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Vild stime før Danmark-brag

Melder ud om Kasper Hjulmand

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson