I granatchok over Brian Priske-mirakel

Brian Priskes Feyenoord leverede tirsdag aften et historisk comeback, som aldrig er set før i Champions Leagues historie.



Det er ikke hver dag, at uafgjort fejres som en sejr.

Men det gør man i Feyenoord, der tirsdag aften leverede et sensationelt comeback mod Manchester City.

Pep Guardiolas tropper var foran 3-0 med et kvarter igen, hvorefter Feyenoord mønstrede tre scoringer i den resterende del af kampen og kunne rejse hjem med et enkelt point i bagagen.

En bedrift som aldrig er set før i Champions Leagues historie, skriver Daily Mail.

– Normalt fejrer vi ikke en uafgjort, men det gør vi nu. Det var en speciel aften for Feyenoord og Rotterdam. Det var en underlig kamp, som endte 3-3. Du er bagud i 60 minutter mod efter min mening verdens bedste hold. Det er imponerende, at vi alligevel kan få et point, siger Brian Priske efter kampen ifølge FR12.

Hollandske eksperter og andre fodboldfolk har bagefter svært ved at sætte ord på de 90 minutter på Etihad Stadium.

– Vi glemmer ikke denne kamp de næste mange år. Du spiller mod verdens bedste hold og er nede 0-3. Der er intet at komme efter, indtil 12 minutter før tid. Hvad skal vi kalde det? Vanvittigt. Bizart. Et mirakel, lyder det fra Leon ten Voorde i AD's fodboldpodcast.

Anis Hadj Moussa startede Feyenoords comeback med sin scoring til 1-3, mens stopper David Hancko fuldendte bedriften kort før tid. Han havde bagefter svært ved at forstå, hvad der lige var sket.

– Jeg ved det virkelig ikke. Det er uvirkeligt. Jeg er stolt af drengene. Vi blev ved med at klø på og blev belønnet til sidst. Jeg ved det virkelig ikke, vi var også lidt heldige, men vi opsøgte det også og blev ved med at presse på, siger han til NOS.

Brian Priske forklarer efter kampen, at han ikke ændrede noget taktisk i anden halvleg, men han høster alligevel roser for sine indskiftninger af Santiago Gimenez og Jordan Lotomba.

– Lotomba udgjorde en stor trussel fra sin position til højre sammen med Hadj Moussa. Og du ved bare, at Gimenez altid er på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt, siger Wesley Sneijder, der var ekspert hos Ziggo Sport.

Pointdelingen gør, at både Feyenoord og Manchester City er en del af de 24 hold, der går videre til knockoutfasen af Champions League. Det kan dog ændre sig senere, hvor der igen er Champions League på programmet.





FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Peter Schmeichel taget på sengen

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Går langt ned i løn

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Bach Bak i svime over Uhre

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Mohamed Daramy vender tilbage

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Dansk bomber med vildt mål i England

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start