I granatchok over Brian Priske-mirakel

Brian Priskes Feyenoord leverede tirsdag aften et historisk comeback, som aldrig er set før i Champions Leagues historie.



Det er ikke hver dag, at uafgjort fejres som en sejr.

Men det gør man i Feyenoord, der tirsdag aften leverede et sensationelt comeback mod Manchester City.

Pep Guardiolas tropper var foran 3-0 med et kvarter igen, hvorefter Feyenoord mønstrede tre scoringer i den resterende del af kampen og kunne rejse hjem med et enkelt point i bagagen.

En bedrift som aldrig er set før i Champions Leagues historie, skriver Daily Mail.

– Normalt fejrer vi ikke en uafgjort, men det gør vi nu. Det var en speciel aften for Feyenoord og Rotterdam. Det var en underlig kamp, som endte 3-3. Du er bagud i 60 minutter mod efter min mening verdens bedste hold. Det er imponerende, at vi alligevel kan få et point, siger Brian Priske efter kampen ifølge FR12.

Hollandske eksperter og andre fodboldfolk har bagefter svært ved at sætte ord på de 90 minutter på Etihad Stadium.

– Vi glemmer ikke denne kamp de næste mange år. Du spiller mod verdens bedste hold og er nede 0-3. Der er intet at komme efter, indtil 12 minutter før tid. Hvad skal vi kalde det? Vanvittigt. Bizart. Et mirakel, lyder det fra Leon ten Voorde i AD's fodboldpodcast.

Anis Hadj Moussa startede Feyenoords comeback med sin scoring til 1-3, mens stopper David Hancko fuldendte bedriften kort før tid. Han havde bagefter svært ved at forstå, hvad der lige var sket.

– Jeg ved det virkelig ikke. Det er uvirkeligt. Jeg er stolt af drengene. Vi blev ved med at klø på og blev belønnet til sidst. Jeg ved det virkelig ikke, vi var også lidt heldige, men vi opsøgte det også og blev ved med at presse på, siger han til NOS.

Brian Priske forklarer efter kampen, at han ikke ændrede noget taktisk i anden halvleg, men han høster alligevel roser for sine indskiftninger af Santiago Gimenez og Jordan Lotomba.

– Lotomba udgjorde en stor trussel fra sin position til højre sammen med Hadj Moussa. Og du ved bare, at Gimenez altid er på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt, siger Wesley Sneijder, der var ekspert hos Ziggo Sport.

Pointdelingen gør, at både Feyenoord og Manchester City er en del af de 24 hold, der går videre til knockoutfasen af Champions League. Det kan dog ændre sig senere, hvor der igen er Champions League på programmet.





– Velkommen hjem Andreas Christensen

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke



Voldsomt transferønske til FCK

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vanvittig Victor Froholdt-historie



Kenneth Emil Petersen Viaplay Superligaen NYHEDER

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Belønnes af FC København

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning



TRANSFER

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Spørger på Jonas Wind

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lars Friis får ikke stort job

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret



MEDIE

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

– Det her gør ondt for at være ærlig

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Fortryder Chido Obi-beslutning

Vildt! Slår Champions League-rekord

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

– Det er lidt kaotisk

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’