I vildt angreb: Det er en absolut katastrofe!

Bayern München-lejren er alt andet end tilfreds med kampens dommer i gårsdagens Champions League-semifinale.



Der var drama for alle pengene, da Bayern München og Real Madrid kæmpede om den sidste plads i Champions League-finalen onsdag aften.

To mål af Joselu i de døende minutter gjorde, at Real Madrid samlet var oppe med en enkelt scoring. Men dramaet var slet ikke forbi, for i det 13. overtidsminut gjorde Matthijs de Ligt det nemlig til 2-2.

Problemet var bare, at linjedommeren havde vinket for offside før hollænderens scoring, og så kunne dommer Szymon Marciniak ikke gøre andet end at pifte i fløjten og give Real Madrid bolden.

Herefter startede dramaet, for der var tale om en meget, meget snæver offside i en situation, som ifølge topdommeren Mateu Lahoz burde være færdigspillet, så VAR kunne gå ind og kigge på en mulig offside bagefter.

Det skete som bekendt ikke, da linjedommeren stod med flaget oppe, inden Matthijs de Ligt sendte kuglen i kassen. Real Madrid er derfor i finalen, mens Bayern München-lejren efterfølgende var rødglødende.

– Det er en absolut katastrofe. Dommeren skal ikke pifte i fløjten. Det er et brud på reglerne, lyder det fra Thomas Tuchel ifølge Bild, der får opbakning af sin sportsdirektør.

– Det er meget mærkeligt og tvivlsomt. Dommeren piftede i fløjten før de Ligts skud, så VAR ikke længere kan gøre indsigelser. Dommeren sagde, det var en fejl. Det kan vi ikke bruge til en skid. Vi troede alle på en tysk finale undtagen de polske dommere, siger Max Erbel.

Matthijs de Ligt selv, der scorede efter en fornem bold fra Joshua Kimmich, er også i vildrede over, hvorfor han ikke fik lov til at gøre aktionen færdig.

– Jeg synes, det er utroligt. Reglerne er sådan, at du spiller færdigt selv, hvis der er offside. Jeg forstår det ikke. Han (dommeren, red.) undskyldte, men det hjælper ikke. Det gør jo forskellen. Jeg vil ikke sige, at Real Madrid altid har dommerne med sig, men det gør forskellen i dag, siger den hollandske stopper.

Det er ikke kun indenfor murene i Bayern München, at den polske dommerkvartet får hug. Dommereksperter forstår heller ikke meget af beslutningen om ikke at lade situationen blive spillet til ende.

– En utilgivelig fejl i en Champions League-semifinale. Ikke kun fra dommeren men især fra linjedommeren. Han er instrueret i at vente og se situationen færdig. Han skulle have ventet, lyder det fra Bilds dommerekspert Thorsten Kinhöfer, der bakkes op af hans kollega hos ZDF Manuel Gräfe.

– Fuldstændig latterligt fra dommerholdet med de fejl. For det første skulle linjedommeren have ventet med sit flag, og selv når flaget så er oppe, så skulle hoveddommeren have ventet med at fløjte.

Real Madrid endte med at vinde kampen 2-1 og smalet sejre med 4-3 og er dermed klar til Champions League-finalen mod Dortmund. Kampen spilles den 1. juni.







LIVE

LIVE: Michael Essien hylder Superliga-profil

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Robert trækker overskrifter i udlandet

‘De har grinet deres røv i laser’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Superliga-klub bedst i hele verden

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nu er han pludselig syg

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Har været uenig med Steve Cooper

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Gift Links hylder FCK-legende

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Mathias Zanka går viralt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Thomas Delaney er fortid’

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Bekymrende melding om FCM-stjerner

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Det betyder intet mod Liverpool

Glem det, Leicester!

Thomas Frank er favorit til jobbet

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Tung torsdagskamp i Porto

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal