I vildt angreb: Det er en absolut katastrofe!

Bayern München-lejren er alt andet end tilfreds med kampens dommer i gårsdagens Champions League-semifinale.



Der var drama for alle pengene, da Bayern München og Real Madrid kæmpede om den sidste plads i Champions League-finalen onsdag aften.

To mål af Joselu i de døende minutter gjorde, at Real Madrid samlet var oppe med en enkelt scoring. Men dramaet var slet ikke forbi, for i det 13. overtidsminut gjorde Matthijs de Ligt det nemlig til 2-2.

Problemet var bare, at linjedommeren havde vinket for offside før hollænderens scoring, og så kunne dommer Szymon Marciniak ikke gøre andet end at pifte i fløjten og give Real Madrid bolden.

Herefter startede dramaet, for der var tale om en meget, meget snæver offside i en situation, som ifølge topdommeren Mateu Lahoz burde være færdigspillet, så VAR kunne gå ind og kigge på en mulig offside bagefter.

Det skete som bekendt ikke, da linjedommeren stod med flaget oppe, inden Matthijs de Ligt sendte kuglen i kassen. Real Madrid er derfor i finalen, mens Bayern München-lejren efterfølgende var rødglødende.

– Det er en absolut katastrofe. Dommeren skal ikke pifte i fløjten. Det er et brud på reglerne, lyder det fra Thomas Tuchel ifølge Bild, der får opbakning af sin sportsdirektør.

– Det er meget mærkeligt og tvivlsomt. Dommeren piftede i fløjten før de Ligts skud, så VAR ikke længere kan gøre indsigelser. Dommeren sagde, det var en fejl. Det kan vi ikke bruge til en skid. Vi troede alle på en tysk finale undtagen de polske dommere, siger Max Erbel.

Matthijs de Ligt selv, der scorede efter en fornem bold fra Joshua Kimmich, er også i vildrede over, hvorfor han ikke fik lov til at gøre aktionen færdig.

– Jeg synes, det er utroligt. Reglerne er sådan, at du spiller færdigt selv, hvis der er offside. Jeg forstår det ikke. Han (dommeren, red.) undskyldte, men det hjælper ikke. Det gør jo forskellen. Jeg vil ikke sige, at Real Madrid altid har dommerne med sig, men det gør forskellen i dag, siger den hollandske stopper.

Det er ikke kun indenfor murene i Bayern München, at den polske dommerkvartet får hug. Dommereksperter forstår heller ikke meget af beslutningen om ikke at lade situationen blive spillet til ende.

– En utilgivelig fejl i en Champions League-semifinale. Ikke kun fra dommeren men især fra linjedommeren. Han er instrueret i at vente og se situationen færdig. Han skulle have ventet, lyder det fra Bilds dommerekspert Thorsten Kinhöfer, der bakkes op af hans kollega hos ZDF Manuel Gräfe.

– Fuldstændig latterligt fra dommerholdet med de fejl. For det første skulle linjedommeren have ventet med sit flag, og selv når flaget så er oppe, så skulle hoveddommeren have ventet med at fløjte.

Real Madrid endte med at vinde kampen 2-1 og smalet sejre med 4-3 og er dermed klar til Champions League-finalen mod Dortmund. Kampen spilles den 1. juni.





LIVE

LIVE: ‘Det bliver spektakulært’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Der får David at vide, at han er fyret

Bombe – Superliga-klub nævnes

FCM ansætter ny topboss



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Mourinho tog røven på Zeca



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Deler nyt om fremtiden

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Chido Obi nomineret til pris

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Jonas Schwartz lander nyt job

Celta Vigo – Real Madrid



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Dansk træner storroses

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Hjulmand vinder i Hamborg

Reagerer på Brøndby-bombe

I svime over Filip Jørgensen

Nu svarer David Nielsen

Skal han på landsholdet, Riemer?

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace