Der var drama for alle pengene, da Bayern München og Real Madrid kæmpede om den sidste plads i Champions League-finalen onsdag aften.
To mål af Joselu i de døende minutter gjorde, at Real Madrid samlet var oppe med en enkelt scoring. Men dramaet var slet ikke forbi, for i det 13. overtidsminut gjorde Matthijs de Ligt det nemlig til 2-2.
Problemet var bare, at linjedommeren havde vinket for offside før hollænderens scoring, og så kunne dommer Szymon Marciniak ikke gøre andet end at pifte i fløjten og give Real Madrid bolden.
Herefter startede dramaet, for der var tale om en meget, meget snæver offside i en situation, som ifølge topdommeren Mateu Lahoz burde være færdigspillet, så VAR kunne gå ind og kigge på en mulig offside bagefter.
Det skete som bekendt ikke, da linjedommeren stod med flaget oppe, inden Matthijs de Ligt sendte kuglen i kassen. Real Madrid er derfor i finalen, mens Bayern München-lejren efterfølgende var rødglødende.
– Det er en absolut katastrofe. Dommeren skal ikke pifte i fløjten. Det er et brud på reglerne, lyder det fra Thomas Tuchel ifølge Bild, der får opbakning af sin sportsdirektør.
– Det er meget mærkeligt og tvivlsomt. Dommeren piftede i fløjten før de Ligts skud, så VAR ikke længere kan gøre indsigelser. Dommeren sagde, det var en fejl. Det kan vi ikke bruge til en skid. Vi troede alle på en tysk finale undtagen de polske dommere, siger Max Erbel.
Matthijs de Ligt selv, der scorede efter en fornem bold fra Joshua Kimmich, er også i vildrede over, hvorfor han ikke fik lov til at gøre aktionen færdig.
– Jeg synes, det er utroligt. Reglerne er sådan, at du spiller færdigt selv, hvis der er offside. Jeg forstår det ikke. Han (dommeren, red.) undskyldte, men det hjælper ikke. Det gør jo forskellen. Jeg vil ikke sige, at Real Madrid altid har dommerne med sig, men det gør forskellen i dag, siger den hollandske stopper.
Det er ikke kun indenfor murene i Bayern München, at den polske dommerkvartet får hug. Dommereksperter forstår heller ikke meget af beslutningen om ikke at lade situationen blive spillet til ende.
– En utilgivelig fejl i en Champions League-semifinale. Ikke kun fra dommeren men især fra linjedommeren. Han er instrueret i at vente og se situationen færdig. Han skulle have ventet, lyder det fra Bilds dommerekspert Thorsten Kinhöfer, der bakkes op af hans kollega hos ZDF Manuel Gräfe.
– Fuldstændig latterligt fra dommerholdet med de fejl. For det første skulle linjedommeren have ventet med sit flag, og selv når flaget så er oppe, så skulle hoveddommeren have ventet med at fløjte.
Real Madrid endte med at vinde kampen 2-1 og smalet sejre med 4-3 og er dermed klar til Champions League-finalen mod Dortmund. Kampen spilles den 1. juni.
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
TOPNYHED
Hylder ny United-spiller
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom