Ikke i tvivl: FCM-kamp er den største i karrieren

Engelsk midtbanespiller er slet ikke i tvivl om, at Champions League-debuten mod FC Midtjylland er den største nogensinde.



I 2019 vandt Liverpool Champions League, mens man var i finalen sidste år.

Her var spillere som Alisson, Virgil Van Dijk, Fabinho og Mohamed Salah nogle af nøglefigurerne i Liverpools succes. Men selvom Champions League-turneringen er et stort mål for Liverpool år efter år, så bliver der også enkelte gange plads til sjældne debuter.

Sådan en fik 21-årige Leighton Clarkson i gruppespillet i efteråret 2020 mod FC Midtjylland. Liverpool havde sikret sig videre avancement, og derfor rejste Jürgen Klopp til Herning med et hold fyldt med reserver.

Heriblandt var Leighton Clarkson, der blot havde fået en indskiftning i et nederlag til Aston Villa i Ligacuppen sæson før, og en startplads mod Shrewsbury Town i FA Cuppen inden opgøret på MCH Arena, som er den største aften i hans liv indtil videre.

– Min Champions League-debut (er den største). Fordi det er den turnering, som det er, så ung jeg var, og så spillede jeg sammen med nogle, som er vant til at spille i Premier League til hverdag og gøre det godt i Champions League. Det var en af de bedste dage i mit liv, siger Leighton Clarkson til Liverpool Echo.

Leighton Clarkson fik alle 90 minutter på banen mod FC Midtjylland i et opgør der endte 1-1. Nerverne sad helt ude på tøjet af den unge englænder, da højtalerne spillede den ikoniske Champions League-hymne.

– Champions League er nok den største turnering i fodbold. Men debuten er en lille smule sløret for at være ærlig. Jeg kan ikke huske hymnen et sekund. Det kan jeg slet ikke, siger midtbanespilleren om de første øjeblikke af Champions League-debuten.

Siden er det ikke blevet til flere førsteholdsminutter for Leighton Clarkson, der i denne sæson er udlejet til Aberdeen i den bedste række i Skotland. Her har han langt mere succes.

Han er fast mand fra start, og har noteret sig for 17 kampe, som har budt på fire scoringer. Til sommer udløber kontrakten med Liverpool, hvor Leighton Clarkson så vil stå ved en skillevej.






Felix Beijmo revser FCK-mentalitet




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Randers FC – Silkeborg IF

Bayern München på plads til Superliga-brag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’