Ikke i tvivl: FCM-kamp er den største i karrieren

Engelsk midtbanespiller er slet ikke i tvivl om, at Champions League-debuten mod FC Midtjylland er den største nogensinde.



I 2019 vandt Liverpool Champions League, mens man var i finalen sidste år.

Her var spillere som Alisson, Virgil Van Dijk, Fabinho og Mohamed Salah nogle af nøglefigurerne i Liverpools succes. Men selvom Champions League-turneringen er et stort mål for Liverpool år efter år, så bliver der også enkelte gange plads til sjældne debuter.

Sådan en fik 21-årige Leighton Clarkson i gruppespillet i efteråret 2020 mod FC Midtjylland. Liverpool havde sikret sig videre avancement, og derfor rejste Jürgen Klopp til Herning med et hold fyldt med reserver.

Heriblandt var Leighton Clarkson, der blot havde fået en indskiftning i et nederlag til Aston Villa i Ligacuppen sæson før, og en startplads mod Shrewsbury Town i FA Cuppen inden opgøret på MCH Arena, som er den største aften i hans liv indtil videre.

– Min Champions League-debut (er den største). Fordi det er den turnering, som det er, så ung jeg var, og så spillede jeg sammen med nogle, som er vant til at spille i Premier League til hverdag og gøre det godt i Champions League. Det var en af de bedste dage i mit liv, siger Leighton Clarkson til Liverpool Echo.

Leighton Clarkson fik alle 90 minutter på banen mod FC Midtjylland i et opgør der endte 1-1. Nerverne sad helt ude på tøjet af den unge englænder, da højtalerne spillede den ikoniske Champions League-hymne.

– Champions League er nok den største turnering i fodbold. Men debuten er en lille smule sløret for at være ærlig. Jeg kan ikke huske hymnen et sekund. Det kan jeg slet ikke, siger midtbanespilleren om de første øjeblikke af Champions League-debuten.

Siden er det ikke blevet til flere førsteholdsminutter for Leighton Clarkson, der i denne sæson er udlejet til Aberdeen i den bedste række i Skotland. Her har han langt mere succes.

Han er fast mand fra start, og har noteret sig for 17 kampe, som har budt på fire scoringer. Til sommer udløber kontrakten med Liverpool, hvor Leighton Clarkson så vil stå ved en skillevej.





Melder om svære forhandlinger med Brøndby

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bo Svensson favorit til stort job 

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Kæmpe nedtur for AaB

Kongesæson – de køber Pep Biel

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Superliga-legende stråler som 41-årig

I svime over German Onugkha

Her er Kamil Wilczek i dag

FC Nordsjælland – FC Fredericia

FC København – Brøndby IF

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Newcastle spænder ben for Manchester City

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Randers FC – OB

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

– Agger og Kahlenberg var specielt

Viborg FF – Vejle Boldklub

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Liverpool ydmyget

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele