Ikke i tvivl: FCM-kamp er den største i karrieren

Engelsk midtbanespiller er slet ikke i tvivl om, at Champions League-debuten mod FC Midtjylland er den største nogensinde.



I 2019 vandt Liverpool Champions League, mens man var i finalen sidste år.

Her var spillere som Alisson, Virgil Van Dijk, Fabinho og Mohamed Salah nogle af nøglefigurerne i Liverpools succes. Men selvom Champions League-turneringen er et stort mål for Liverpool år efter år, så bliver der også enkelte gange plads til sjældne debuter.

Sådan en fik 21-årige Leighton Clarkson i gruppespillet i efteråret 2020 mod FC Midtjylland. Liverpool havde sikret sig videre avancement, og derfor rejste Jürgen Klopp til Herning med et hold fyldt med reserver.

Heriblandt var Leighton Clarkson, der blot havde fået en indskiftning i et nederlag til Aston Villa i Ligacuppen sæson før, og en startplads mod Shrewsbury Town i FA Cuppen inden opgøret på MCH Arena, som er den største aften i hans liv indtil videre.

– Min Champions League-debut (er den største). Fordi det er den turnering, som det er, så ung jeg var, og så spillede jeg sammen med nogle, som er vant til at spille i Premier League til hverdag og gøre det godt i Champions League. Det var en af de bedste dage i mit liv, siger Leighton Clarkson til Liverpool Echo.

Leighton Clarkson fik alle 90 minutter på banen mod FC Midtjylland i et opgør der endte 1-1. Nerverne sad helt ude på tøjet af den unge englænder, da højtalerne spillede den ikoniske Champions League-hymne.

– Champions League er nok den største turnering i fodbold. Men debuten er en lille smule sløret for at være ærlig. Jeg kan ikke huske hymnen et sekund. Det kan jeg slet ikke, siger midtbanespilleren om de første øjeblikke af Champions League-debuten.

Siden er det ikke blevet til flere førsteholdsminutter for Leighton Clarkson, der i denne sæson er udlejet til Aberdeen i den bedste række i Skotland. Her har han langt mere succes.

Han er fast mand fra start, og har noteret sig for 17 kampe, som har budt på fire scoringer. Til sommer udløber kontrakten med Liverpool, hvor Leighton Clarkson så vil stå ved en skillevej.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

FCK-stjerne klar til Europa-brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Køb, køb, køb!

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?