I 2019 vandt Liverpool Champions League, mens man var i finalen sidste år.
Her var spillere som Alisson, Virgil Van Dijk, Fabinho og Mohamed Salah nogle af nøglefigurerne i Liverpools succes. Men selvom Champions League-turneringen er et stort mål for Liverpool år efter år, så bliver der også enkelte gange plads til sjældne debuter.
Sådan en fik 21-årige Leighton Clarkson i gruppespillet i efteråret 2020 mod FC Midtjylland. Liverpool havde sikret sig videre avancement, og derfor rejste Jürgen Klopp til Herning med et hold fyldt med reserver.
Heriblandt var Leighton Clarkson, der blot havde fået en indskiftning i et nederlag til Aston Villa i Ligacuppen sæson før, og en startplads mod Shrewsbury Town i FA Cuppen inden opgøret på MCH Arena, som er den største aften i hans liv indtil videre.
– Min Champions League-debut (er den største). Fordi det er den turnering, som det er, så ung jeg var, og så spillede jeg sammen med nogle, som er vant til at spille i Premier League til hverdag og gøre det godt i Champions League. Det var en af de bedste dage i mit liv, siger Leighton Clarkson til Liverpool Echo.
Leighton Clarkson fik alle 90 minutter på banen mod FC Midtjylland i et opgør der endte 1-1. Nerverne sad helt ude på tøjet af den unge englænder, da højtalerne spillede den ikoniske Champions League-hymne.
– Champions League er nok den største turnering i fodbold. Men debuten er en lille smule sløret for at være ærlig. Jeg kan ikke huske hymnen et sekund. Det kan jeg slet ikke, siger midtbanespilleren om de første øjeblikke af Champions League-debuten.
Siden er det ikke blevet til flere førsteholdsminutter for Leighton Clarkson, der i denne sæson er udlejet til Aberdeen i den bedste række i Skotland. Her har han langt mere succes.
Han er fast mand fra start, og har noteret sig for 17 kampe, som har budt på fire scoringer. Til sommer udløber kontrakten med Liverpool, hvor Leighton Clarkson så vil stå ved en skillevej.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Gratis adgang til Superliga-brag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
AVIS