I 2019 vandt Liverpool Champions League, mens man var i finalen sidste år.
Her var spillere som Alisson, Virgil Van Dijk, Fabinho og Mohamed Salah nogle af nøglefigurerne i Liverpools succes. Men selvom Champions League-turneringen er et stort mål for Liverpool år efter år, så bliver der også enkelte gange plads til sjældne debuter.
Sådan en fik 21-årige Leighton Clarkson i gruppespillet i efteråret 2020 mod FC Midtjylland. Liverpool havde sikret sig videre avancement, og derfor rejste Jürgen Klopp til Herning med et hold fyldt med reserver.
Heriblandt var Leighton Clarkson, der blot havde fået en indskiftning i et nederlag til Aston Villa i Ligacuppen sæson før, og en startplads mod Shrewsbury Town i FA Cuppen inden opgøret på MCH Arena, som er den største aften i hans liv indtil videre.
– Min Champions League-debut (er den største). Fordi det er den turnering, som det er, så ung jeg var, og så spillede jeg sammen med nogle, som er vant til at spille i Premier League til hverdag og gøre det godt i Champions League. Det var en af de bedste dage i mit liv, siger Leighton Clarkson til Liverpool Echo.
Leighton Clarkson fik alle 90 minutter på banen mod FC Midtjylland i et opgør der endte 1-1. Nerverne sad helt ude på tøjet af den unge englænder, da højtalerne spillede den ikoniske Champions League-hymne.
– Champions League er nok den største turnering i fodbold. Men debuten er en lille smule sløret for at være ærlig. Jeg kan ikke huske hymnen et sekund. Det kan jeg slet ikke, siger midtbanespilleren om de første øjeblikke af Champions League-debuten.
Siden er det ikke blevet til flere førsteholdsminutter for Leighton Clarkson, der i denne sæson er udlejet til Aberdeen i den bedste række i Skotland. Her har han langt mere succes.
Han er fast mand fra start, og har noteret sig for 17 kampe, som har budt på fire scoringer. Til sommer udløber kontrakten med Liverpool, hvor Leighton Clarkson så vil stå ved en skillevej.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
OPTAKT
Belgien – Iran
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
OPTAKT