I 2019 vandt Liverpool Champions League, mens man var i finalen sidste år.
Her var spillere som Alisson, Virgil Van Dijk, Fabinho og Mohamed Salah nogle af nøglefigurerne i Liverpools succes. Men selvom Champions League-turneringen er et stort mål for Liverpool år efter år, så bliver der også enkelte gange plads til sjældne debuter.
Sådan en fik 21-årige Leighton Clarkson i gruppespillet i efteråret 2020 mod FC Midtjylland. Liverpool havde sikret sig videre avancement, og derfor rejste Jürgen Klopp til Herning med et hold fyldt med reserver.
Heriblandt var Leighton Clarkson, der blot havde fået en indskiftning i et nederlag til Aston Villa i Ligacuppen sæson før, og en startplads mod Shrewsbury Town i FA Cuppen inden opgøret på MCH Arena, som er den største aften i hans liv indtil videre.
– Min Champions League-debut (er den største). Fordi det er den turnering, som det er, så ung jeg var, og så spillede jeg sammen med nogle, som er vant til at spille i Premier League til hverdag og gøre det godt i Champions League. Det var en af de bedste dage i mit liv, siger Leighton Clarkson til Liverpool Echo.
Leighton Clarkson fik alle 90 minutter på banen mod FC Midtjylland i et opgør der endte 1-1. Nerverne sad helt ude på tøjet af den unge englænder, da højtalerne spillede den ikoniske Champions League-hymne.
– Champions League er nok den største turnering i fodbold. Men debuten er en lille smule sløret for at være ærlig. Jeg kan ikke huske hymnen et sekund. Det kan jeg slet ikke, siger midtbanespilleren om de første øjeblikke af Champions League-debuten.
Siden er det ikke blevet til flere førsteholdsminutter for Leighton Clarkson, der i denne sæson er udlejet til Aberdeen i den bedste række i Skotland. Her har han langt mere succes.
Han er fast mand fra start, og har noteret sig for 17 kampe, som har budt på fire scoringer. Til sommer udløber kontrakten med Liverpool, hvor Leighton Clarkson så vil stå ved en skillevej.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
OPTAKT