Ikke i tvivl: FCM-kamp er den største i karrieren

Engelsk midtbanespiller er slet ikke i tvivl om, at Champions League-debuten mod FC Midtjylland er den største nogensinde.



I 2019 vandt Liverpool Champions League, mens man var i finalen sidste år.

Her var spillere som Alisson, Virgil Van Dijk, Fabinho og Mohamed Salah nogle af nøglefigurerne i Liverpools succes. Men selvom Champions League-turneringen er et stort mål for Liverpool år efter år, så bliver der også enkelte gange plads til sjældne debuter.

Sådan en fik 21-årige Leighton Clarkson i gruppespillet i efteråret 2020 mod FC Midtjylland. Liverpool havde sikret sig videre avancement, og derfor rejste Jürgen Klopp til Herning med et hold fyldt med reserver.

Heriblandt var Leighton Clarkson, der blot havde fået en indskiftning i et nederlag til Aston Villa i Ligacuppen sæson før, og en startplads mod Shrewsbury Town i FA Cuppen inden opgøret på MCH Arena, som er den største aften i hans liv indtil videre.

– Min Champions League-debut (er den største). Fordi det er den turnering, som det er, så ung jeg var, og så spillede jeg sammen med nogle, som er vant til at spille i Premier League til hverdag og gøre det godt i Champions League. Det var en af de bedste dage i mit liv, siger Leighton Clarkson til Liverpool Echo.

Leighton Clarkson fik alle 90 minutter på banen mod FC Midtjylland i et opgør der endte 1-1. Nerverne sad helt ude på tøjet af den unge englænder, da højtalerne spillede den ikoniske Champions League-hymne.

– Champions League er nok den største turnering i fodbold. Men debuten er en lille smule sløret for at være ærlig. Jeg kan ikke huske hymnen et sekund. Det kan jeg slet ikke, siger midtbanespilleren om de første øjeblikke af Champions League-debuten.

Siden er det ikke blevet til flere førsteholdsminutter for Leighton Clarkson, der i denne sæson er udlejet til Aberdeen i den bedste række i Skotland. Her har han langt mere succes.

Han er fast mand fra start, og har noteret sig for 17 kampe, som har budt på fire scoringer. Til sommer udløber kontrakten med Liverpool, hvor Leighton Clarkson så vil stå ved en skillevej.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Frankrig – England

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Klar for FC København

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Smadrer transferrekord

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Snød FC København for keeper

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-boss åben for lejeaftaler