Edin Dzeko spillede en stor kamp, da Inter tirsdag spillede sig et skridt tættere på Champions League-finalen med en 2-0-sejr over Simon Kjær og AC Milan.
Den 37-årige bosnier blev efter slutfløjtet interviewet af Peter Schmeichel, hvor den danske målmandslegende roste den tidligere Manchester City-spillers flotte 1-0-scoring. Dzeko lavede herefter lidt sjov med Peter Schmeichel, der arbejder for CBS Sports.
– Ja, først og fremmest godt at se dig. Selv du ville ikke have reddet den, hva'? Vi startede godt, velvidende at Milan er et godt hold. Men vi ved, hvad vi er i stand til. Vi startede meget aggressivt og forsøgte at gå højt op én-mod-én, og vi var heldige at score de her to tidlige mål. Derefter forsøgte vi at diktere kampen, og vi var en smule uheldige med ikke at score det tredje mål, men vi er glade for de to, lød det fra Dzeko.
Peter Schmeichel spurgte herefter Edin Dzeko, om bosnieren føler, at Inter har gjort nok i forhold til at booke finalebilletten.
– Ja, altså, det var stadig en udekamp. Som sagt kunne vi nok have scoret et mål mere, hvilket ville have været bedre forud for returkampen, men vi er glade for 2-0, velvidende at vi på papiret spillede på udebane. Vi er et rutineret hold, og vi vandt den første kamp. Jeg tror på, at vi i returkampen vil give endnu mere for at nå finalen.
Returkampen mellem Inter og AC Milan spilles på tirsdag.
"Even you wouldn't save that!"@EdDzeko tells @PSchmeichel1 his goal was unstoppable! 🎯 pic.twitter.com/d2BCXy7q1r
— CBS Sports Golazo ⚽️ (@CBSSportsGolazo) May 10, 2023
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
Brøndby henter keeper – her er planen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Rangerer AGF over Lech Poznan
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TransferLIVE: Koster 900 millioner
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen