Inter-helt lavede sjov med Schmeichel efter sejr

Edin Dzeko blev efter 2-0-sejren over AC Milan interviewet af Peter Schmeichel, hvor den tidligere Manchester City-spiller lavede lidt sjov med den danske legende.



Edin Dzeko spillede en stor kamp, da Inter tirsdag spillede sig et skridt tættere på Champions League-finalen med en 2-0-sejr over Simon Kjær og AC Milan. 

Den 37-årige bosnier blev efter slutfløjtet interviewet af Peter Schmeichel, hvor den danske målmandslegende roste den tidligere Manchester City-spillers flotte 1-0-scoring. Dzeko lavede herefter lidt sjov med Peter Schmeichel, der arbejder for CBS Sports. 

– Ja, først og fremmest godt at se dig. Selv du ville ikke have reddet den, hva'? Vi startede godt, velvidende at Milan er et godt hold. Men vi ved, hvad vi er i stand til. Vi startede meget aggressivt og forsøgte at gå højt op én-mod-én, og vi var heldige at score de her to tidlige mål. Derefter forsøgte vi at diktere kampen, og vi var en smule uheldige med ikke at score det tredje mål, men vi er glade for de to, lød det fra Dzeko. 

Peter Schmeichel spurgte herefter Edin Dzeko, om bosnieren føler, at Inter har gjort nok i forhold til at booke finalebilletten. 

– Ja, altså, det var stadig en udekamp. Som sagt kunne vi nok have scoret et mål mere, hvilket ville have været bedre forud for returkampen, men vi er glade for 2-0, velvidende at vi på papiret spillede på udebane. Vi er et rutineret hold, og vi vandt den første kamp. Jeg tror på, at vi i returkampen vil give endnu mere for at nå finalen.

Returkampen mellem Inter og AC Milan spilles på tirsdag. 





TransferLIVE: Her er Lewandowskis nye klub




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

De vil have Gaaei – her er prisen

Holland – Marokko

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson