Inter kupper Bayern München med sent sejrsmål

Bayern München styrede spillet, men Inter vandt den første Champions League-kvartfinale 2-1 i München.



Inter står med det ene ben i Champions Leagues semifinaler.

Tirsdag aften tog den italienske mesterklub et stort skridt ved at vinde udekampen over Bayern München med 2-1 efter en sublim scoring af Lautaro Martínez i første halvleg og et sent sejrsmål af Davide Frattesi.

Kort inden sejrsmålet havde Thomas Müller udlignet for hjemmeholdet, der gennem det meste af kampen var spilstyrende.

Med sejren har de stærke italienere et gunstigt udgangspunkt, inden der på onsdag er returkamp i Milano.

Meget kunne ellers have set anderledes ud, hvis de sydtyske favoritter havde taget føringen, da Harry Kane fik alletiders chance i det 25. minut.

Kane blev spillet blank i feltet i en position, hvor han mange gange før har scoret med stor selvfølgelighed, men tirsdag overplacerede englænderen sit spark og ramte stolpen.

Stik mod spil og chancer tog gæsterne føringen i det 38. minut efter et forrygende angreb.

Bolden blev flyttet med et par hurtige afleveringer, og til sidst kunne Marcus Thuram med en kæk aflevering bag om sig selv servere bolden foran anfører Lautaro Martínez, der med ydersiden bankede bolden utageligt ind.

På grund af skader var hjemmeholdet blandt andre uden profiler som Manuel Neuer, Kingsley Coman, Alphonso Davies og Jamal Musiala, og de kunne hver især have bidraget til, at det ellers gode spil havde medført et bedre resultat.

De mange afbud gjorde også, at den 19-årige dansker Jonathan Asp Jensen havde taget plads på Bayerns bænk, men midtbanespilleren fra Andkær kom aldrig på banen.

Fra sidelinjen kunne han se sine holdkammerater jagte en udligning, og det lykkedes med hjælp fra en indskiftet veteran.

I det 85. minut fik Thomas Müller sparket bolden ind i et tomt mål efter Konrad Laimers flotte indlæg.

Så kunne Bayern indlede jagten på den helt store jackpot, men endte i stedet med at dumme sig.

I det 88. minut slog Inter kontra, og til sidst tyrede Carlos Augusto bolden ind foran mål, så Davide Frattesi blot skulle ramme den for at score til 2-1 og sikre en stor triumf.

/ritzau/





Daniel Wass får ny Brøndby-rolle




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Snød FC København for keeper

Klar for FC København

Frankrig – England

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Er han løsningen i AGF?

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion