Inter kupper Bayern München med sent sejrsmål

Bayern München styrede spillet, men Inter vandt den første Champions League-kvartfinale 2-1 i München.



Inter står med det ene ben i Champions Leagues semifinaler.

Tirsdag aften tog den italienske mesterklub et stort skridt ved at vinde udekampen over Bayern München med 2-1 efter en sublim scoring af Lautaro Martínez i første halvleg og et sent sejrsmål af Davide Frattesi.

Kort inden sejrsmålet havde Thomas Müller udlignet for hjemmeholdet, der gennem det meste af kampen var spilstyrende.

Med sejren har de stærke italienere et gunstigt udgangspunkt, inden der på onsdag er returkamp i Milano.

Meget kunne ellers have set anderledes ud, hvis de sydtyske favoritter havde taget føringen, da Harry Kane fik alletiders chance i det 25. minut.

Kane blev spillet blank i feltet i en position, hvor han mange gange før har scoret med stor selvfølgelighed, men tirsdag overplacerede englænderen sit spark og ramte stolpen.

Stik mod spil og chancer tog gæsterne føringen i det 38. minut efter et forrygende angreb.

Bolden blev flyttet med et par hurtige afleveringer, og til sidst kunne Marcus Thuram med en kæk aflevering bag om sig selv servere bolden foran anfører Lautaro Martínez, der med ydersiden bankede bolden utageligt ind.

På grund af skader var hjemmeholdet blandt andre uden profiler som Manuel Neuer, Kingsley Coman, Alphonso Davies og Jamal Musiala, og de kunne hver især have bidraget til, at det ellers gode spil havde medført et bedre resultat.

De mange afbud gjorde også, at den 19-årige dansker Jonathan Asp Jensen havde taget plads på Bayerns bænk, men midtbanespilleren fra Andkær kom aldrig på banen.

Fra sidelinjen kunne han se sine holdkammerater jagte en udligning, og det lykkedes med hjælp fra en indskiftet veteran.

I det 85. minut fik Thomas Müller sparket bolden ind i et tomt mål efter Konrad Laimers flotte indlæg.

Så kunne Bayern indlede jagten på den helt store jackpot, men endte i stedet med at dumme sig.

I det 88. minut slog Inter kontra, og til sidst tyrede Carlos Augusto bolden ind foran mål, så Davide Frattesi blot skulle ramme den for at score til 2-1 og sikre en stor triumf.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Maxsø træner med i Brøndby

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Amir Richardson meldes tæt på skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Melder ud om Mbappé

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører kæmpe VM-chok

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

‘Kæmpe cadeau til AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM