Inter tæmmer tamme City

Inter leverede en helstøbt indsats mod Manchester City og fik en fin CL-indledning med 0-0 i England.



Det var en gentagelse af Champions League-finalen fra 2023, som for Manchester City og Inters vedkommende markerede åbningen på dette års udgave af Europas fineste klubturnering.

Dengang vandt City finalen 1-0, men efter et kampbillede tæt på identisk med det fra finalen forrige sommer fik Inter fortjent et point med hjem fra England onsdag efter 0-0.

Simone Inzaghi havde sendt et kompakt Inter-mandskab på banen i Manchester med klare dessiner om, at de små rum mellem kæderne på egen banehalvdel skulle lukkes helt og aldeles ned.

Det gav masser af boldbesiddelse til City, men spillet var for langsomt, og Inter havde ikke de store problemer med at holde favoritterne på afstand af Yann Sommers mål.

Samtidig lykkedes det en del gange italienerne at fange City langt fremme og komme afsted i kontrastød. Især Marcus Thuram fik et par udmærkede chancer, men han afsluttede dårligt.

Mod halvlegens slutning kom City frem til et par chancer, men der faldt ingen mål før pausen.

Kevin De Bruyne fik et skrub kort før pausen og kom ikke ud til anden halvleg. Savinho blev også taget ud, og i stedet skulle Ilkay Gündogan og Phil Foden forsøge at øge tempoet i City-offensiven.

Effekten lod vente på sig, men 20 minutter før tid var det netop de to, som kombinerede i feltet og satte Foden op til en stor chance. Fra ti meter afsluttede han dog svagt.

Inter fik stadig også sine chancer på kontrastød, og skulle der være faldet et mål, kunne det lige så godt være til gæsterne.

I slutminutterne var det dog City, som var nærmest sejren med et par store hovedstødschancer til Ilkay Gündogan.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ambæk og uønsket trio ikke udtaget

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Brøndby tæt på ny forstærkning

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Tuchel forsvarer sin taktik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København tæt på Alex Král

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Messi sætter ord på vildt drama

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Skamroses af Thomas Nørgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Spændende transfermelding om Maxsø

Er han løsningen i AGF?

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Derfor trækker FC København-transfer ud

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Begejstret for Jacob Neestrup

VM-Vækkeuret: Argentina vendte det hele på hovedet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

‘Det var verdens undergang’