Det var en gentagelse af Champions League-finalen fra 2023, som for Manchester City og Inters vedkommende markerede åbningen på dette års udgave af Europas fineste klubturnering.
Dengang vandt City finalen 1-0, men efter et kampbillede tæt på identisk med det fra finalen forrige sommer fik Inter fortjent et point med hjem fra England onsdag efter 0-0.
Simone Inzaghi havde sendt et kompakt Inter-mandskab på banen i Manchester med klare dessiner om, at de små rum mellem kæderne på egen banehalvdel skulle lukkes helt og aldeles ned.
Det gav masser af boldbesiddelse til City, men spillet var for langsomt, og Inter havde ikke de store problemer med at holde favoritterne på afstand af Yann Sommers mål.
Samtidig lykkedes det en del gange italienerne at fange City langt fremme og komme afsted i kontrastød. Især Marcus Thuram fik et par udmærkede chancer, men han afsluttede dårligt.
Mod halvlegens slutning kom City frem til et par chancer, men der faldt ingen mål før pausen.
Kevin De Bruyne fik et skrub kort før pausen og kom ikke ud til anden halvleg. Savinho blev også taget ud, og i stedet skulle Ilkay Gündogan og Phil Foden forsøge at øge tempoet i City-offensiven.
Effekten lod vente på sig, men 20 minutter før tid var det netop de to, som kombinerede i feltet og satte Foden op til en stor chance. Fra ti meter afsluttede han dog svagt.
Inter fik stadig også sine chancer på kontrastød, og skulle der være faldet et mål, kunne det lige så godt være til gæsterne.
I slutminutterne var det dog City, som var nærmest sejren med et par store hovedstødschancer til Ilkay Gündogan.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
OPTAKT
PSG – Bayern München
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet