Det var en gentagelse af Champions League-finalen fra 2023, som for Manchester City og Inters vedkommende markerede åbningen på dette års udgave af Europas fineste klubturnering.
Dengang vandt City finalen 1-0, men efter et kampbillede tæt på identisk med det fra finalen forrige sommer fik Inter fortjent et point med hjem fra England onsdag efter 0-0.
Simone Inzaghi havde sendt et kompakt Inter-mandskab på banen i Manchester med klare dessiner om, at de små rum mellem kæderne på egen banehalvdel skulle lukkes helt og aldeles ned.
Det gav masser af boldbesiddelse til City, men spillet var for langsomt, og Inter havde ikke de store problemer med at holde favoritterne på afstand af Yann Sommers mål.
Samtidig lykkedes det en del gange italienerne at fange City langt fremme og komme afsted i kontrastød. Især Marcus Thuram fik et par udmærkede chancer, men han afsluttede dårligt.
Mod halvlegens slutning kom City frem til et par chancer, men der faldt ingen mål før pausen.
Kevin De Bruyne fik et skrub kort før pausen og kom ikke ud til anden halvleg. Savinho blev også taget ud, og i stedet skulle Ilkay Gündogan og Phil Foden forsøge at øge tempoet i City-offensiven.
Effekten lod vente på sig, men 20 minutter før tid var det netop de to, som kombinerede i feltet og satte Foden op til en stor chance. Fra ti meter afsluttede han dog svagt.
Inter fik stadig også sine chancer på kontrastød, og skulle der være faldet et mål, kunne det lige så godt være til gæsterne.
I slutminutterne var det dog City, som var nærmest sejren med et par store hovedstødschancer til Ilkay Gündogan.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
FC København – OB
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW