Det var en gentagelse af Champions League-finalen fra 2023, som for Manchester City og Inters vedkommende markerede åbningen på dette års udgave af Europas fineste klubturnering.
Dengang vandt City finalen 1-0, men efter et kampbillede tæt på identisk med det fra finalen forrige sommer fik Inter fortjent et point med hjem fra England onsdag efter 0-0.
Simone Inzaghi havde sendt et kompakt Inter-mandskab på banen i Manchester med klare dessiner om, at de små rum mellem kæderne på egen banehalvdel skulle lukkes helt og aldeles ned.
Det gav masser af boldbesiddelse til City, men spillet var for langsomt, og Inter havde ikke de store problemer med at holde favoritterne på afstand af Yann Sommers mål.
Samtidig lykkedes det en del gange italienerne at fange City langt fremme og komme afsted i kontrastød. Især Marcus Thuram fik et par udmærkede chancer, men han afsluttede dårligt.
Mod halvlegens slutning kom City frem til et par chancer, men der faldt ingen mål før pausen.
Kevin De Bruyne fik et skrub kort før pausen og kom ikke ud til anden halvleg. Savinho blev også taget ud, og i stedet skulle Ilkay Gündogan og Phil Foden forsøge at øge tempoet i City-offensiven.
Effekten lod vente på sig, men 20 minutter før tid var det netop de to, som kombinerede i feltet og satte Foden op til en stor chance. Fra ti meter afsluttede han dog svagt.
Inter fik stadig også sine chancer på kontrastød, og skulle der være faldet et mål, kunne det lige så godt være til gæsterne.
I slutminutterne var det dog City, som var nærmest sejren med et par store hovedstødschancer til Ilkay Gündogan.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER