Spillet skal være langt bedre i returkampen mod FC Porto, hvis Arsenal skal have muligheden for at vinde og avancere til kvartfinalen i Champions League.
Sådan lyder det fra manager Mikel Arteta og midtbanegeneralen Declan Rice, efter at Arsenal onsdag tabte 0-1 i Portugal i en kamp, hvor Arsenal ikke havde en eneste stor chance eller afslutning inden for målrammen.
– Vi manglede trusler mod deres mål. Vi manglede aggressivitet i spillet, specielt når bolden var inde på den sidste tredjedel af banen, siger Mikel Arteta til rettighedshaveren TNT Sports.
– Vi skulle have været meget bedre. Man kan ikke vinde, når man behandler bolden, som vi gjorde langt fremme på banen. Hvis man gerne vil i kvartfinalen – og det vil vi – så skal man slå sin modstander, så det har vi tænkt os at gøre på Emirates.
– Heldigvis ved jeg, at vi kan gøre det bedre, lyder det fra Arsenal-manageren.
Hans mandskab så ellers ud til at få 0-0 med hjem fra den søvndyssende kamp, men i tillægstidens sidste sekunder fik brasilianeren Galeno plads til at sende et langskud afsted, og lykketræffet fløj hele vejen ind i målet.
Det irriterer Declan Rice, at Arsenal upresset forærede Porto bolden før den sene scoring.
– Når der står 0-0, og man kigger på uret, der viser 93 minutter, så ved man, at hvis man ikke kan vinde, så skal man i hvert fald ikke tabe. Så skal man give det sidste for at få uafgjort på et svært stadion mod en stærk modstander.
– Men vi gav bolden væk, og de fangede os ude af balance, før han sparkede den op i krydset. Det var meget skuffende for os. Vi har ellers haft en god start på 2024, og vi har heller ikke tænkt os at give op. Der er stadig meget at spille for.
– Vi skal ændre vores tilgang i returkampen og give alt, hvad vi har, så vi kan vende det hele på hovedet, siger Declan Rice til TNT Sports.
Der er returkamp i London 12. marts.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
Rangerer AGF over Lech Poznan
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Ghana – Panama
EKSKLUSIVT