Spillet skal være langt bedre i returkampen mod FC Porto, hvis Arsenal skal have muligheden for at vinde og avancere til kvartfinalen i Champions League.
Sådan lyder det fra manager Mikel Arteta og midtbanegeneralen Declan Rice, efter at Arsenal onsdag tabte 0-1 i Portugal i en kamp, hvor Arsenal ikke havde en eneste stor chance eller afslutning inden for målrammen.
– Vi manglede trusler mod deres mål. Vi manglede aggressivitet i spillet, specielt når bolden var inde på den sidste tredjedel af banen, siger Mikel Arteta til rettighedshaveren TNT Sports.
– Vi skulle have været meget bedre. Man kan ikke vinde, når man behandler bolden, som vi gjorde langt fremme på banen. Hvis man gerne vil i kvartfinalen – og det vil vi – så skal man slå sin modstander, så det har vi tænkt os at gøre på Emirates.
– Heldigvis ved jeg, at vi kan gøre det bedre, lyder det fra Arsenal-manageren.
Hans mandskab så ellers ud til at få 0-0 med hjem fra den søvndyssende kamp, men i tillægstidens sidste sekunder fik brasilianeren Galeno plads til at sende et langskud afsted, og lykketræffet fløj hele vejen ind i målet.
Det irriterer Declan Rice, at Arsenal upresset forærede Porto bolden før den sene scoring.
– Når der står 0-0, og man kigger på uret, der viser 93 minutter, så ved man, at hvis man ikke kan vinde, så skal man i hvert fald ikke tabe. Så skal man give det sidste for at få uafgjort på et svært stadion mod en stærk modstander.
– Men vi gav bolden væk, og de fangede os ude af balance, før han sparkede den op i krydset. Det var meget skuffende for os. Vi har ellers haft en god start på 2024, og vi har heller ikke tænkt os at give op. Der er stadig meget at spille for.
– Vi skal ændre vores tilgang i returkampen og give alt, hvad vi har, så vi kan vende det hele på hovedet, siger Declan Rice til TNT Sports.
Der er returkamp i London 12. marts.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand
MEDIE