Arsenal-lejr irriteret over sløj præstation

Mikel Arteta og Declan Rice medgiver, at Arsenal var ringe i udekampen mod Porto, som vandt 1-0 på sent mål.



Spillet skal være langt bedre i returkampen mod FC Porto, hvis Arsenal skal have muligheden for at vinde og avancere til kvartfinalen i Champions League.

Sådan lyder det fra manager Mikel Arteta og midtbanegeneralen Declan Rice, efter at Arsenal onsdag tabte 0-1 i Portugal i en kamp, hvor Arsenal ikke havde en eneste stor chance eller afslutning inden for målrammen.

– Vi manglede trusler mod deres mål. Vi manglede aggressivitet i spillet, specielt når bolden var inde på den sidste tredjedel af banen, siger Mikel Arteta til rettighedshaveren TNT Sports.

– Vi skulle have været meget bedre. Man kan ikke vinde, når man behandler bolden, som vi gjorde langt fremme på banen. Hvis man gerne vil i kvartfinalen – og det vil vi – så skal man slå sin modstander, så det har vi tænkt os at gøre på Emirates.

– Heldigvis ved jeg, at vi kan gøre det bedre, lyder det fra Arsenal-manageren.

Hans mandskab så ellers ud til at få 0-0 med hjem fra den søvndyssende kamp, men i tillægstidens sidste sekunder fik brasilianeren Galeno plads til at sende et langskud afsted, og lykketræffet fløj hele vejen ind i målet.

Det irriterer Declan Rice, at Arsenal upresset forærede Porto bolden før den sene scoring.

– Når der står 0-0, og man kigger på uret, der viser 93 minutter, så ved man, at hvis man ikke kan vinde, så skal man i hvert fald ikke tabe. Så skal man give det sidste for at få uafgjort på et svært stadion mod en stærk modstander.

– Men vi gav bolden væk, og de fangede os ude af balance, før han sparkede den op i krydset. Det var meget skuffende for os. Vi har ellers haft en god start på 2024, og vi har heller ikke tænkt os at give op. Der er stadig meget at spille for.

– Vi skal ændre vores tilgang i returkampen og give alt, hvad vi har, så vi kan vende det hele på hovedet, siger Declan Rice til TNT Sports.

Der er returkamp i London 12. marts.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

FC København – Lyngby BK

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’