Irriteret Malmø-AC: I misforstår os!

Malmøs danske midtbanespiller er irriteret over, at Malmø får kritik efter to heftige Champions League-nederlag.



Malmø er på papiret et af de svageste hold i Champions League-gruppespillet, og det svenske mandskab har da også fået bøllebank i de to første kampe, hvor det er blevet til et 0-3-nederlag til Juventus og 0-4 til Zenit. 

Siden har Malmø fået en smule hug af medierne for de store nederlag, men det er ikke noget, som får klubbens danske midtbanespiller Anders Christiansen til at gå bekymret i seng. Han mener ikke, at medierne har haft et nuanceret billede af Malmøs chancer i turneringen. Det fortæller han til det svenske medie Fotbollskanalen

– Selvfølgelig tager vi resultaterne med os. Vi føler også, at I i medierne gør det. Der er en følelse i luften af, at vi er en katastrofe, eller ikke en katastrofe, men at vi ikke præsterer på et særligt højt niveau. Det vil være mærkeligt, hvis man ikke tager resultaterne med sig, men omvendt synes jeg, at det er lidt nemmere at komme videre efter et nederlag i Champions League end i Allsvenskan, forklarer danskeren, der er irriteret over retorikken: 

– Jeg tror, at I misforstår os. Retorikken har været, at vi er på samme niveau som Zenit. Sådan opfattede jeg det. Det er mit job at forklare, hvilken størrelse Zenit er, og alle ved, hvor store Juventus og Chelsea er. At tabe 4-0 er ikke særlig sjovt, og vi forsøger at lære af det. Men der bør være en forskel mellem Champions League-vinderne og det bedste hold i Sverige, forklarer midtbanespilleren. 

Onsdag aften får Malmø mulighed for at krydse klinger med netop de forsvarende Champions League-vindere fra Chelsea. 





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

FC Barcelona køber VM-angriber

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Paraguay – Australien

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges