Malmø er på papiret et af de svageste hold i Champions League-gruppespillet, og det svenske mandskab har da også fået bøllebank i de to første kampe, hvor det er blevet til et 0-3-nederlag til Juventus og 0-4 til Zenit.
Siden har Malmø fået en smule hug af medierne for de store nederlag, men det er ikke noget, som får klubbens danske midtbanespiller Anders Christiansen til at gå bekymret i seng. Han mener ikke, at medierne har haft et nuanceret billede af Malmøs chancer i turneringen. Det fortæller han til det svenske medie Fotbollskanalen.
– Selvfølgelig tager vi resultaterne med os. Vi føler også, at I i medierne gør det. Der er en følelse i luften af, at vi er en katastrofe, eller ikke en katastrofe, men at vi ikke præsterer på et særligt højt niveau. Det vil være mærkeligt, hvis man ikke tager resultaterne med sig, men omvendt synes jeg, at det er lidt nemmere at komme videre efter et nederlag i Champions League end i Allsvenskan, forklarer danskeren, der er irriteret over retorikken:
– Jeg tror, at I misforstår os. Retorikken har været, at vi er på samme niveau som Zenit. Sådan opfattede jeg det. Det er mit job at forklare, hvilken størrelse Zenit er, og alle ved, hvor store Juventus og Chelsea er. At tabe 4-0 er ikke særlig sjovt, og vi forsøger at lære af det. Men der bør være en forskel mellem Champions League-vinderne og det bedste hold i Sverige, forklarer midtbanespilleren.
Onsdag aften får Malmø mulighed for at krydse klinger med netop de forsvarende Champions League-vindere fra Chelsea.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Rival sender stor ros til Bo Svensson
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
