Irriteret Malmø-AC: I misforstår os!

Malmøs danske midtbanespiller er irriteret over, at Malmø får kritik efter to heftige Champions League-nederlag.



Malmø er på papiret et af de svageste hold i Champions League-gruppespillet, og det svenske mandskab har da også fået bøllebank i de to første kampe, hvor det er blevet til et 0-3-nederlag til Juventus og 0-4 til Zenit. 

Siden har Malmø fået en smule hug af medierne for de store nederlag, men det er ikke noget, som får klubbens danske midtbanespiller Anders Christiansen til at gå bekymret i seng. Han mener ikke, at medierne har haft et nuanceret billede af Malmøs chancer i turneringen. Det fortæller han til det svenske medie Fotbollskanalen

– Selvfølgelig tager vi resultaterne med os. Vi føler også, at I i medierne gør det. Der er en følelse i luften af, at vi er en katastrofe, eller ikke en katastrofe, men at vi ikke præsterer på et særligt højt niveau. Det vil være mærkeligt, hvis man ikke tager resultaterne med sig, men omvendt synes jeg, at det er lidt nemmere at komme videre efter et nederlag i Champions League end i Allsvenskan, forklarer danskeren, der er irriteret over retorikken: 

– Jeg tror, at I misforstår os. Retorikken har været, at vi er på samme niveau som Zenit. Sådan opfattede jeg det. Det er mit job at forklare, hvilken størrelse Zenit er, og alle ved, hvor store Juventus og Chelsea er. At tabe 4-0 er ikke særlig sjovt, og vi forsøger at lære af det. Men der bør være en forskel mellem Champions League-vinderne og det bedste hold i Sverige, forklarer midtbanespilleren. 

Onsdag aften får Malmø mulighed for at krydse klinger med netop de forsvarende Champions League-vindere fra Chelsea. 







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Norsk ekspert håner Danmark

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Sønderjyske sælger profil

Superligaen er knækket



Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Scorer heftig lønstigning

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

Frankrig – Marokko

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Ekspert: ‘Viser man har nosser!’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job