Malmø er på papiret et af de svageste hold i Champions League-gruppespillet, og det svenske mandskab har da også fået bøllebank i de to første kampe, hvor det er blevet til et 0-3-nederlag til Juventus og 0-4 til Zenit.
Siden har Malmø fået en smule hug af medierne for de store nederlag, men det er ikke noget, som får klubbens danske midtbanespiller Anders Christiansen til at gå bekymret i seng. Han mener ikke, at medierne har haft et nuanceret billede af Malmøs chancer i turneringen. Det fortæller han til det svenske medie Fotbollskanalen.
– Selvfølgelig tager vi resultaterne med os. Vi føler også, at I i medierne gør det. Der er en følelse i luften af, at vi er en katastrofe, eller ikke en katastrofe, men at vi ikke præsterer på et særligt højt niveau. Det vil være mærkeligt, hvis man ikke tager resultaterne med sig, men omvendt synes jeg, at det er lidt nemmere at komme videre efter et nederlag i Champions League end i Allsvenskan, forklarer danskeren, der er irriteret over retorikken:
– Jeg tror, at I misforstår os. Retorikken har været, at vi er på samme niveau som Zenit. Sådan opfattede jeg det. Det er mit job at forklare, hvilken størrelse Zenit er, og alle ved, hvor store Juventus og Chelsea er. At tabe 4-0 er ikke særlig sjovt, og vi forsøger at lære af det. Men der bør være en forskel mellem Champions League-vinderne og det bedste hold i Sverige, forklarer midtbanespilleren.
Onsdag aften får Malmø mulighed for at krydse klinger med netop de forsvarende Champions League-vindere fra Chelsea.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
City holder liv i mesterskabsdrømmen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
