Seks kampe, tre point og en målscore på 1-12.
Det er realiteterne for FC København efter et gruppespil i Champions League, hvor modstanderne har heddet Dortmund, Manchester City og Sevilla.
Onsdag aften blev der sat to streger under facit, da Superliga-klubben spillede 1-1 med Dortmund i Parken.
Efter kampen satte Jacob Neestrup ord på hovedstadsklubbens indsats mod den enorme Bundesliga-klub.
– Man tænker nu, at man gerne ville have spillet nogle flere kampe i Champions League. Jeg synes, vi leverer en god præstation, hvor vi er kontrollerende i første halvleg, mens anden halvleg bliver lidt mere åben.
Da stadionuret rundede 41 minutter, fik Hákan Arnar Haraldsson taget til at løfte sig i nationalarenaen, da han udlignede til 1-1.
Det var samtidig første gang i gruppespillet, at FC København sendte kuglen forbi modstanderens keeper. Men hvis du spørger Jacob Neestrup, har der været for meget fokus på de manglende mål.
– Jeg synes, tingene er taget i den forkerte rækkefølge. Det er point før mål. Jeg havde sagt det samme til jer, hvis Hákon havde brændt den chance. Selvfølgelig vil jeg gerne score, men jeg har fokus på pointene.
Og så havde chefen på sidelinjen svært ved at vurdere, om FC Københavns indsats i Champions League har været godkendt eller ej.
– Vi kom lidt sent i gang. De sidste tre kampe er godkendte. Vi spiller chancen i Sevilla, men er ikke dygtige nok, når vi har momentum. Jeg ved ikke, om det er godkendt eller ikke godkendt, men det er godkendt i Parken.
Men hvis vi ser tilbage på gruppespillet som helhed de seneste uger, er der noget helt specifikt, som fortsat går Jacob Neestrup på.
– Jeg synes, der lå noget i Sevilla. Det irriterer mig grænselæst stadigvæk, at vi ikke vinder eller minimum får et point.
FC København endte med at tabe med hele 0-3 i Spanien trods en udemærket præstation. Næste mulighed for tre point til FC København er søndag, når Lyngby Boldklub svinger forbi Parken i Superligaen.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
FCM-transfer i fare
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
Her kan du se AGF mod Sabah FK
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Henter Mads Junker
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
TIPSBLADET SPECIAL