– Jeg er sikker på, at han vil glemme den kamp

Yussuf Poulsen ser frem til onsdagens Champions League-opgør mod Juventus, hvor danskeren igen skal spille mod Dušan Vlahović.



Onsdag aften spiller RB Leipzig mod Juventus i Champions League.

I forbindelse med opgøret har Tuttosport interviewet den danske landsholdsspiller Yussuf Poulsen, der forholder sig til, hvordan han ser kampen mod Den gamle dame.

– Vi ved at Juventus er et rigtig godt hold, der har gang i en god sæson. Så vi skal spille op til vores bedste, og bruge vores tilskueres opbakning på Red Bull Arena for at få et resultat.

– Jeg vil gerne understrege, at vi også har fået en god start på sæsonen. Vi har kun indkasseret to mål samtidigt med, at vi har vist, at vi kan score mod vores modstandere. Så jeg er sikker på, at man kan forvente en rigtig god Champions League-kamp onsdag aften.

Yussuf Poulsen selv hart haft en blandet start på sæsonen. Danskeren spillede en glimrende landskamp mod Serbien, hvor han lagde op til Albert Grønbæks første landsholdsmål, hvorefter han selv saksesparkede Danmark på 2-0 i et mindeværdigt moment.

Efterfølgende fik den danske angriber muligheden for at bevise sig i Bundesliga-kampen mod oprykkerne fra FC St. Pauli, men det blev en skuffelse for Poulsen og RB Leipzig, der måtte nøjes med et 0-0 resultat.

I kampen mod Juventus har Yussuf Poulsen rettet blikket mod særligt to spillere fra Torino-klubben.

– Juventus har et godt hold, hvis jeg skulle fokusere på en fra deres hold, ville det være McKennie. Ham kender vi allesammen godt fra sin tid hos Schalke 04. 

– Jeg har også spillet et par gange mod Vlahovic med landsholdet på det seneste. Sidste gang vandt vi 2-0, jeg er sikker på, at han vil glemme den kamp.

Inden opgøret har Juventus tre point, imens Leipzig fortsat står uden point efter nederlaget til Atletico Madrid i første runde af ligaspillet.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

José Mourinho vil have dansk stjerne

Sats på disse ni spillere, FCK!

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Felix Beijmo er færdig i AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: De er færdige i Randers

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

AGF jagter hollandsk talent

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Tiden er ved at rinde ud

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Thomas Delaney teaser



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham