– Jeg har ikke gjort et godt arbejde indtil videre

Celtic-manager er ikke tilfreds med, at man ikke har kunnet samle gruppen af spillere på grund af diverse ting og sager, blandt andet et coronavirus-tilfælde.



Superliga-klubben FC Midtjylland tabte i fredags til OB, men Bo Henriksen og holdet fik rettet lidt op på det dårlige resultat, da klubben tirsdag aften gæstede Glasgow og Celtic.

Her fik de danske vicemestre 1-1 med hjem til Herning, og dermed står man med et godt udgangspunkt før returkampen i Champions League-kvalifikationen om en uge. 

Men der venter FCM en svær opgave mod Celtic, der var bedst i opgøret i Skotland. Skotterne følte sig dårligt forberedte til opgøret mod FCM og har ikke haft mange træningssessioner med hele holdet, fordi der blandt andet har været en positiv coronatest.

Ange Postecoglou, cheftræner for Celtic, fortæller.

– Jeg tror ikke, vi kan så dårligt forberedte, igen som vi var i aftes. Det er mit ansvar – det var så vigtig en kamp.

– Nu har vi otte dage mere, og jeg føler mig sikker på, at den forberedelse og den holdånd, vi har, sikrer os en god præstation.

– Min rolle er, at jeg skal støtte spillerne og forsøge at forberede dem så godt, jeg kan. 

– Jeg har ikke gjort et godt arbejde indtil videre, for at være helt ærlig. Med de udfordringer, vi har haft, har vi ikke været i stand til at råde over spillerne, siger cheftræneren.

Selv om FC Midtjylland fik scoret, tæller reglen om udebanemål ikke længere i UEFA-kampe, og dermed er 0-0 ikke nok for FCM til at gå videre. Klubben skal altså vinde opgøret i Herning på onsdag.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

FC Fredericia – FC København



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Randers FC – Vejle Boldklub

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chok i Wolfsburg

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Det ser sort ud for B.93

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

FCK lurer på landsholdsspiller

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Manchester United – Liverpool

Et markant problem for Silkeborg

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen