Jesper Grønkjær: Her kan FC Midtjylland straffe Ajax

Fodboldeksperten Jesper Grønkjær, der selv har spillet Champions League, ser fine muligheder for FC Midtjylland i offensiven tirsdag aften mod Ajax.



Klokken 21.00 tirsdag aften skal FC Midtjylland forsøge at kæmpe sig til de første point i Champions League-gruppespillet. Efter nederlag hjemme til Atalanta og ude til Liverpool venter Ajax, der kommer til heden med masser af power.

Og netop det kan faktisk blive en mulighed.

I hvert fald forventer den tidligere fodboldprofil og nuværende ekspert Jesper Grønkjær, at de hollandske gæster kommer buldrende afsted tirsdag aften:

– Hele kulturen i Ajax betyder, at langt størstedelen af holdet er bedst i det offensive. Det er et hold, der bevæger sig meget og med unge spillere med gå på mod, siger Jesper Grønkjær i FC Midtjyllands kampprogram op til kampen.

Og netop den offensive stil er noget, der vil give de danske værter muligheder tirsdag aften, vurderer Grønkjær:

– Ajax har meget offensive backs, og det giver plads på kanterne. Der vil det give spillere som Mabil og Sisto store muligheder i én mod én, og de kan med deres speed give Ajax-forsvaret problemer, lyder det.

Jesper Grønkjær har selv prøvet at repræsentere et dansk mandskab i Europas fineste klubturnering. Med FC København har han blandt andet stået overfor FC Barcelona, Rubin Kazan og Panathinaikos tilbage i 2010. Her kvalificerede FCK sig med en andenplads til playoffs, hvor man i ottendedelsfinalen røg ud til Chelsea.





LIVE

VM-LIVE: Landstræner melder sin afgang

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

England – Kroatien

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Elias Jelert færdig

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Frankrig – Senegal

Portugal – DR Congo

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Historisk påsætning undrer dommerekspert

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Irak – Norge

Deadline overskredet: FC København melder ud

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig