Jesper Grønkjær: Her kan FC Midtjylland straffe Ajax

Fodboldeksperten Jesper Grønkjær, der selv har spillet Champions League, ser fine muligheder for FC Midtjylland i offensiven tirsdag aften mod Ajax.



Klokken 21.00 tirsdag aften skal FC Midtjylland forsøge at kæmpe sig til de første point i Champions League-gruppespillet. Efter nederlag hjemme til Atalanta og ude til Liverpool venter Ajax, der kommer til heden med masser af power.

Og netop det kan faktisk blive en mulighed.

I hvert fald forventer den tidligere fodboldprofil og nuværende ekspert Jesper Grønkjær, at de hollandske gæster kommer buldrende afsted tirsdag aften:

– Hele kulturen i Ajax betyder, at langt størstedelen af holdet er bedst i det offensive. Det er et hold, der bevæger sig meget og med unge spillere med gå på mod, siger Jesper Grønkjær i FC Midtjyllands kampprogram op til kampen.

Og netop den offensive stil er noget, der vil give de danske værter muligheder tirsdag aften, vurderer Grønkjær:

– Ajax har meget offensive backs, og det giver plads på kanterne. Der vil det give spillere som Mabil og Sisto store muligheder i én mod én, og de kan med deres speed give Ajax-forsvaret problemer, lyder det.

Jesper Grønkjær har selv prøvet at repræsentere et dansk mandskab i Europas fineste klubturnering. Med FC København har han blandt andet stået overfor FC Barcelona, Rubin Kazan og Panathinaikos tilbage i 2010. Her kvalificerede FCK sig med en andenplads til playoffs, hvor man i ottendedelsfinalen røg ud til Chelsea.





TransferLIVE: FC København bekræfter




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Mexico – England

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

FCK tjener millioner på ung stopper

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Canada – Marokko

Her er prisen på Aral Simsir

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Stort FCK-talent er blevet solgt