Jesper Grønkjær: Her kan FC Midtjylland straffe Ajax

Fodboldeksperten Jesper Grønkjær, der selv har spillet Champions League, ser fine muligheder for FC Midtjylland i offensiven tirsdag aften mod Ajax.



Klokken 21.00 tirsdag aften skal FC Midtjylland forsøge at kæmpe sig til de første point i Champions League-gruppespillet. Efter nederlag hjemme til Atalanta og ude til Liverpool venter Ajax, der kommer til heden med masser af power.

Og netop det kan faktisk blive en mulighed.

I hvert fald forventer den tidligere fodboldprofil og nuværende ekspert Jesper Grønkjær, at de hollandske gæster kommer buldrende afsted tirsdag aften:

– Hele kulturen i Ajax betyder, at langt størstedelen af holdet er bedst i det offensive. Det er et hold, der bevæger sig meget og med unge spillere med gå på mod, siger Jesper Grønkjær i FC Midtjyllands kampprogram op til kampen.

Og netop den offensive stil er noget, der vil give de danske værter muligheder tirsdag aften, vurderer Grønkjær:

– Ajax har meget offensive backs, og det giver plads på kanterne. Der vil det give spillere som Mabil og Sisto store muligheder i én mod én, og de kan med deres speed give Ajax-forsvaret problemer, lyder det.

Jesper Grønkjær har selv prøvet at repræsentere et dansk mandskab i Europas fineste klubturnering. Med FC København har han blandt andet stået overfor FC Barcelona, Rubin Kazan og Panathinaikos tilbage i 2010. Her kvalificerede FCK sig med en andenplads til playoffs, hvor man i ottendedelsfinalen røg ud til Chelsea.





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Uwe Rösler henter dansker

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Norges kronprins rejser til USA

Hylder kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Fredberg henter italiensk legende

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Toptræner hylder Danmark og FC København

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

Tager kontakt om Kamil Grabara