“Jesper Lindstrøm? Sikke et spild af penge”

De italienske medier farer direkte i struben på Jesper Lindstrøm efter tirsdagens Champions League-opgør i Barcelona, hvor den tidligere Brøndby-profil indtog noget af en skurkerolle.



Skæbnen er benhård ved Jesper Lindstrøm, hvis debutsæson i storklubben Napoli er ved at udvikle sig til et sandt mareridt. 

Tirsdag var absolut heller ikke nogen god dag for den tidligere Brøndby-stjerne.

Dagen startede med, at landstræner Kasper Hjulmand vragede ham til landsholdet, og den endte med, at Jesper Lindstrøm blev den store skurk, da Napoli blev ekspederet ud af Champions League af Barcelona. 10 minutter før tid misbrugte Lindstrøm en gigantisk hovedstødschance, som kunne have holdt de italienske mestre inde i turneringen.

Hvis 24-årige Jesper Lindstrøm gerne vil opmuntres, skal han i hvert fald ikke bladre i de italienske medier onsdag formiddag, for danskeren får en enorm hård medfart for sin skurkerolle i Napolis Champions League-exit.

Ét af de medier, der går hårdest til Jesper Lindstrøm, er Sport del Sud under overskriften "225 millioner kroner for at misse på tomt mål".

– Den tidligere Frankfurt-spiller har konsekvent skuffet og udviser manglende beslutsomhed og indflydelse på banen. Hans lette attitude og tenderende sløvhed har ført til inkonsekvente præstationer, og spilleren har ikke gjort meget for at retfærdiggøre det enorme prisskilt. De dårlige præstationer gør, at mange betragter ham som spild af penge for Napoli, skriver mediet.

imago1042406749h

Dumpekarakterer
Overalt i italienske medier scorer Jesper Lindstrøm dumpekarakter, selv om han blot var på banen i en halv times tid, og det er selvsagt den enorme chance, medierne hæfter sig ved. 

Tuttomercatoweb giver Jesper Lindstrøm den dårligste karakter af alle Napolis spillere og konstaterer, at det var en fejl overhovedet at skifte ham ind. Også arenanapoli kvitterer med den dårligste bedømmelse.

– Han kunne have reddet hele sin sæson på et øjeblik og retfærdiggjort alle de 225 millioner, Napoli brugte på at købe ham. I stedet endte hans hovedstød fra en fri position forbi målet. De mørke skyer vil ikke lette, skriver arenanapoli.

Mediet Ilnapolista opsummerer Jesper Lindstrøms aften således:

– Lindstrøm kunne have gået fra ektoplasma (en tilstand at tåge, red.) til at få sin egen statue på Piazza Carlo III. 

Loading Poll…

Lindstrøm får mareridt
FC Barcelona vandt tirsdagens opgør med 3-1, og dermed er catalanerne videre til kvartfinalen med en samlet sejr på 4-2. Jesper Lindstrøm kunne have udlignet til 2-2, hvis han havde scoret på sit hovedstød og dermed have bragt opgøret på kurs mod forlænget spilletid. 

Efter opgøret talte en slukøret Jesper Lindstrøm med Viaplay.

– Det var en stor chance. Desværre var den til mig og ikke til Victor Osimhen, som er bedre på hovedet end mig. Jeg skulle have ramt målet, og så skulle der laves en god redning, eller bolden skulle være røget i kassen.

– Jeg får ikke kun mareridt over den i nat, nok i et par dage. Jeg ville gerne have scoret mit første mål for Napoli, og hvilken kamp det kunne have været at gøre det i. Fodbold er nogen gange det fedeste i verden, og nogen gange er det det hårdeste, sagde Lindstrøm. 

Du kan se den gigantiske chance i videoen i toppen af artiklen.







LIVE

TransferLIVE: OB afslører klausul

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Rekordtransfer?

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Chokskifte?

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Hemmelig samtale med storklub

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

FBI Boston fælder dansk rigmand

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Spøjs spiller på besøg i Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Dyr dansk bomber til Everton?

Mere aktivitet på vej i FC København

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

– Det er meget svært for Nørgaard

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Stor profil skifter til FC København

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten