Skæbnen er benhård ved Jesper Lindstrøm, hvis debutsæson i storklubben Napoli er ved at udvikle sig til et sandt mareridt.
Tirsdag var absolut heller ikke nogen god dag for den tidligere Brøndby-stjerne.
Dagen startede med, at landstræner Kasper Hjulmand vragede ham til landsholdet, og den endte med, at Jesper Lindstrøm blev den store skurk, da Napoli blev ekspederet ud af Champions League af Barcelona. 10 minutter før tid misbrugte Lindstrøm en gigantisk hovedstødschance, som kunne have holdt de italienske mestre inde i turneringen.
Hvis 24-årige Jesper Lindstrøm gerne vil opmuntres, skal han i hvert fald ikke bladre i de italienske medier onsdag formiddag, for danskeren får en enorm hård medfart for sin skurkerolle i Napolis Champions League-exit.
Ét af de medier, der går hårdest til Jesper Lindstrøm, er Sport del Sud under overskriften "225 millioner kroner for at misse på tomt mål".
– Den tidligere Frankfurt-spiller har konsekvent skuffet og udviser manglende beslutsomhed og indflydelse på banen. Hans lette attitude og tenderende sløvhed har ført til inkonsekvente præstationer, og spilleren har ikke gjort meget for at retfærdiggøre det enorme prisskilt. De dårlige præstationer gør, at mange betragter ham som spild af penge for Napoli, skriver mediet.

Dumpekarakterer
Overalt i italienske medier scorer Jesper Lindstrøm dumpekarakter, selv om han blot var på banen i en halv times tid, og det er selvsagt den enorme chance, medierne hæfter sig ved.
Tuttomercatoweb giver Jesper Lindstrøm den dårligste karakter af alle Napolis spillere og konstaterer, at det var en fejl overhovedet at skifte ham ind. Også arenanapoli kvitterer med den dårligste bedømmelse.
– Han kunne have reddet hele sin sæson på et øjeblik og retfærdiggjort alle de 225 millioner, Napoli brugte på at købe ham. I stedet endte hans hovedstød fra en fri position forbi målet. De mørke skyer vil ikke lette, skriver arenanapoli.
Mediet Ilnapolista opsummerer Jesper Lindstrøms aften således:
– Lindstrøm kunne have gået fra ektoplasma (en tilstand at tåge, red.) til at få sin egen statue på Piazza Carlo III.
Lindstrøm får mareridt
FC Barcelona vandt tirsdagens opgør med 3-1, og dermed er catalanerne videre til kvartfinalen med en samlet sejr på 4-2. Jesper Lindstrøm kunne have udlignet til 2-2, hvis han havde scoret på sit hovedstød og dermed have bragt opgøret på kurs mod forlænget spilletid.
Efter opgøret talte en slukøret Jesper Lindstrøm med Viaplay.
– Det var en stor chance. Desværre var den til mig og ikke til Victor Osimhen, som er bedre på hovedet end mig. Jeg skulle have ramt målet, og så skulle der laves en god redning, eller bolden skulle være røget i kassen.
– Jeg får ikke kun mareridt over den i nat, nok i et par dage. Jeg ville gerne have scoret mit første mål for Napoli, og hvilken kamp det kunne have været at gøre det i. Fodbold er nogen gange det fedeste i verden, og nogen gange er det det hårdeste, sagde Lindstrøm.
Du kan se den gigantiske chance i videoen i toppen af artiklen.
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
INTERVIEW
‘Han virker sjov – de griner tit af ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
FCN ydmyger Silkeborg
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
Her er alle VM-puljerne
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
– Der er nogle ting, der stadig nager mig
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER