Skæbnen er benhård ved Jesper Lindstrøm, hvis debutsæson i storklubben Napoli er ved at udvikle sig til et sandt mareridt.
Tirsdag var absolut heller ikke nogen god dag for den tidligere Brøndby-stjerne.
Dagen startede med, at landstræner Kasper Hjulmand vragede ham til landsholdet, og den endte med, at Jesper Lindstrøm blev den store skurk, da Napoli blev ekspederet ud af Champions League af Barcelona. 10 minutter før tid misbrugte Lindstrøm en gigantisk hovedstødschance, som kunne have holdt de italienske mestre inde i turneringen.
Hvis 24-årige Jesper Lindstrøm gerne vil opmuntres, skal han i hvert fald ikke bladre i de italienske medier onsdag formiddag, for danskeren får en enorm hård medfart for sin skurkerolle i Napolis Champions League-exit.
Ét af de medier, der går hårdest til Jesper Lindstrøm, er Sport del Sud under overskriften "225 millioner kroner for at misse på tomt mål".
– Den tidligere Frankfurt-spiller har konsekvent skuffet og udviser manglende beslutsomhed og indflydelse på banen. Hans lette attitude og tenderende sløvhed har ført til inkonsekvente præstationer, og spilleren har ikke gjort meget for at retfærdiggøre det enorme prisskilt. De dårlige præstationer gør, at mange betragter ham som spild af penge for Napoli, skriver mediet.

Dumpekarakterer
Overalt i italienske medier scorer Jesper Lindstrøm dumpekarakter, selv om han blot var på banen i en halv times tid, og det er selvsagt den enorme chance, medierne hæfter sig ved.
Tuttomercatoweb giver Jesper Lindstrøm den dårligste karakter af alle Napolis spillere og konstaterer, at det var en fejl overhovedet at skifte ham ind. Også arenanapoli kvitterer med den dårligste bedømmelse.
– Han kunne have reddet hele sin sæson på et øjeblik og retfærdiggjort alle de 225 millioner, Napoli brugte på at købe ham. I stedet endte hans hovedstød fra en fri position forbi målet. De mørke skyer vil ikke lette, skriver arenanapoli.
Mediet Ilnapolista opsummerer Jesper Lindstrøms aften således:
– Lindstrøm kunne have gået fra ektoplasma (en tilstand at tåge, red.) til at få sin egen statue på Piazza Carlo III.
Lindstrøm får mareridt
FC Barcelona vandt tirsdagens opgør med 3-1, og dermed er catalanerne videre til kvartfinalen med en samlet sejr på 4-2. Jesper Lindstrøm kunne have udlignet til 2-2, hvis han havde scoret på sit hovedstød og dermed have bragt opgøret på kurs mod forlænget spilletid.
Efter opgøret talte en slukøret Jesper Lindstrøm med Viaplay.
– Det var en stor chance. Desværre var den til mig og ikke til Victor Osimhen, som er bedre på hovedet end mig. Jeg skulle have ramt målet, og så skulle der laves en god redning, eller bolden skulle være røget i kassen.
– Jeg får ikke kun mareridt over den i nat, nok i et par dage. Jeg ville gerne have scoret mit første mål for Napoli, og hvilken kamp det kunne have været at gøre det i. Fodbold er nogen gange det fedeste i verden, og nogen gange er det det hårdeste, sagde Lindstrøm.
Du kan se den gigantiske chance i videoen i toppen af artiklen.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
TOPNYHED
Belønnes af FC København
FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time