Træner Jon Dahl Tomasson og hans danske spillere i Malmö FF fik tirsdag en skidt start på gruppespillet i Champions League.
Det svenske mesterhold lugtede ellers blod på hjemmebane mod Juventus, der har fået en elendig start på Serie A, men italienerne viste sig en klasse bedre og kunne rejse fra Skåne med en sejr på 3-0.
Et skæbnesvangert minut for Malmö kort før pausen blev dyrt, og der var reelt ikke så meget at spille om i anden halvleg.
Jon Dahl Tomasson havde valgt tre danskere til startopstillingen, nemlig Lasse Nielsen, Søren Rieks og Anders Christiansen, og flere af dem fik centrale roller i første halvleg.
Champions League-debutanten Rieks havde chancen for at bringe svenskerne overraskende i front efter godt et kvarter, men fra en ellers god position i feltet gik hans helflugter forbi mål.
I stedet bragte Juventus sig foran midtvejs i halvlegen, da Alex Sandro med hovedet bugserede et indlæg fra højre i nettet.
Det lignede 0-1 ved pausen, men halvlegen sluttede katastrofalt for hjemmeholdet.
Først begik Lasse Nielsen i det 45. minut straffespark på Álvaro Morata, og Paulo Dybala scorede midt i målet fra pletten.
Og som om det ikke var nok, så fjernede Morata den sidste snert af spænding, da han i overtiden lobbede bolden over keeperen til 3-0.
I anden halvleg var Morata tæt på at score til 4-0, og indskiftede Moise Kean havde bolden i nettet, men blev dømt offside, og på den måde slap Malmö for yderligere ydmygelse på måltavlen.
I den anden ende gjorde svenskerne et ihærdigt forsøg på at reducere, og ofte var det iscenesat af Anders Christiansen, men det lykkedes ikke for hjemmeholdet.
Sejren var forløsende for Juventus, der blot har hentet et point i de tre første runder af Serie A.
I den anden kamp i gruppe H vandt den forsvarende Champions League-triumfator, Chelsea, hjemme på Stamford Bridge med 1-0 over russiske Zenit.
Chelsea, der havde Andreas Christensen med i hele kampen, scorede sejrsmålet ved Romelu Lukaku midtvejs i anden halvleg.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
LIGE NU
