Træner Jon Dahl Tomasson og hans danske spillere i Malmö FF fik tirsdag en skidt start på gruppespillet i Champions League.
Det svenske mesterhold lugtede ellers blod på hjemmebane mod Juventus, der har fået en elendig start på Serie A, men italienerne viste sig en klasse bedre og kunne rejse fra Skåne med en sejr på 3-0.
Et skæbnesvangert minut for Malmö kort før pausen blev dyrt, og der var reelt ikke så meget at spille om i anden halvleg.
Jon Dahl Tomasson havde valgt tre danskere til startopstillingen, nemlig Lasse Nielsen, Søren Rieks og Anders Christiansen, og flere af dem fik centrale roller i første halvleg.
Champions League-debutanten Rieks havde chancen for at bringe svenskerne overraskende i front efter godt et kvarter, men fra en ellers god position i feltet gik hans helflugter forbi mål.
I stedet bragte Juventus sig foran midtvejs i halvlegen, da Alex Sandro med hovedet bugserede et indlæg fra højre i nettet.
Det lignede 0-1 ved pausen, men halvlegen sluttede katastrofalt for hjemmeholdet.
Først begik Lasse Nielsen i det 45. minut straffespark på Álvaro Morata, og Paulo Dybala scorede midt i målet fra pletten.
Og som om det ikke var nok, så fjernede Morata den sidste snert af spænding, da han i overtiden lobbede bolden over keeperen til 3-0.
I anden halvleg var Morata tæt på at score til 4-0, og indskiftede Moise Kean havde bolden i nettet, men blev dømt offside, og på den måde slap Malmö for yderligere ydmygelse på måltavlen.
I den anden ende gjorde svenskerne et ihærdigt forsøg på at reducere, og ofte var det iscenesat af Anders Christiansen, men det lykkedes ikke for hjemmeholdet.
Sejren var forløsende for Juventus, der blot har hentet et point i de tre første runder af Serie A.
I den anden kamp i gruppe H vandt den forsvarende Champions League-triumfator, Chelsea, hjemme på Stamford Bridge med 1-0 over russiske Zenit.
Chelsea, der havde Andreas Christensen med i hele kampen, scorede sejrsmålet ved Romelu Lukaku midtvejs i anden halvleg.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
