FCK’er blæst bagover: Aldrig prøvet noget lignende

Det var en drengedrøm, der gik i opfyldelse for FC Københavns nummer seks mod Dortmund.



Onsdag aften vil Christian Sørensen helt sikkert aldrig glemme. 

Her fik backen nemlig sin startdebut i Champions League, da FC København mødte Dortmund i Parken i København. 

Og det var en helt særlig oplevelse for den 30-årige dansker. Det fortalte han til pressen efter opgøret. 

– Jeg får kuldegysninger, når jeg står inde på banen og hører Champions League-hymnen, sagde Christian Sørensen og fortalte: 

– Jeg kunne mærke et voldsomt tryk fra vores fans, da vi kom ind til opvarmning, og det var en fornøjelse. Det er decideret ubehageligt som modspiller. Det kan jeg huske, fra jeg spillede her med Viborg FF første gang. 

Superliga-profilen fik en lille time på banen i Champions League-braget, som endte 1-1. Hjemmeholdet kunne dog godt have fået netmaskerne til at blafre mere. 

– Vi kunne godt have lavet flere, men det var fedt at give hele Parken oplevelsen af at score i Champions League. Det var en fantastisk stemning. Jeg har aldrig prøvet noget lignende. 

Og selvom Christian Sørensen ikke har slået Victor Kristiansen af som førstevalget på venstre back, er han tilfreds med sin begyndelse i Danmarks hovedstad. 

– Jeg synes faktisk, det har været fint. Jeg vidste godt, inden jeg skrev under, at jeg skulle konkurrere med en kommende landsholdsholdsspiller. Det var også det, jeg søgte. 

– Det var det her, der skulle til, hvis jeg skal blive bedre. Nu har jeg fået lov til at starte i Champions League, og den tror jeg, jeg havde købt. Jeg ville måske gerne have haft en start mere i Superligaen. 

Den tidligere Viborg FF-stjerne tilføjede lige efter, at han måske ikke er helt tilfreds alligevel. 

– Man er vel aldrig tilfreds med at være nummer to, men jeg kendte rollen, da jeg skrev under. Jeg er her for at spille og for at presse VK. 

Det ligner dog en startplads til Christian Sørensen, når Lyngby Boldklub gæster nationalarenaen søndag eftermiddag. 

Her har Victor Kristiansen nemlig karantæne.  





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Positive forhandlinger med Nartey

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Viborg FF – Brøndby IF

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

FC København – OB

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes