Onsdag aften vil Christian Sørensen helt sikkert aldrig glemme.
Her fik backen nemlig sin startdebut i Champions League, da FC København mødte Dortmund i Parken i København.
Og det var en helt særlig oplevelse for den 30-årige dansker. Det fortalte han til pressen efter opgøret.
– Jeg får kuldegysninger, når jeg står inde på banen og hører Champions League-hymnen, sagde Christian Sørensen og fortalte:
– Jeg kunne mærke et voldsomt tryk fra vores fans, da vi kom ind til opvarmning, og det var en fornøjelse. Det er decideret ubehageligt som modspiller. Det kan jeg huske, fra jeg spillede her med Viborg FF første gang.
Superliga-profilen fik en lille time på banen i Champions League-braget, som endte 1-1. Hjemmeholdet kunne dog godt have fået netmaskerne til at blafre mere.
– Vi kunne godt have lavet flere, men det var fedt at give hele Parken oplevelsen af at score i Champions League. Det var en fantastisk stemning. Jeg har aldrig prøvet noget lignende.
Og selvom Christian Sørensen ikke har slået Victor Kristiansen af som førstevalget på venstre back, er han tilfreds med sin begyndelse i Danmarks hovedstad.
– Jeg synes faktisk, det har været fint. Jeg vidste godt, inden jeg skrev under, at jeg skulle konkurrere med en kommende landsholdsholdsspiller. Det var også det, jeg søgte.
– Det var det her, der skulle til, hvis jeg skal blive bedre. Nu har jeg fået lov til at starte i Champions League, og den tror jeg, jeg havde købt. Jeg ville måske gerne have haft en start mere i Superligaen.
Den tidligere Viborg FF-stjerne tilføjede lige efter, at han måske ikke er helt tilfreds alligevel.
– Man er vel aldrig tilfreds med at være nummer to, men jeg kendte rollen, da jeg skrev under. Jeg er her for at spille og for at presse VK.
Det ligner dog en startplads til Christian Sørensen, når Lyngby Boldklub gæster nationalarenaen søndag eftermiddag.
Her har Victor Kristiansen nemlig karantæne.
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
“Det går over i historien”
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TRANSFER
Snød FC København for keeper
HELT VILDT