Onsdag aften vil Christian Sørensen helt sikkert aldrig glemme.
Her fik backen nemlig sin startdebut i Champions League, da FC København mødte Dortmund i Parken i København.
Og det var en helt særlig oplevelse for den 30-årige dansker. Det fortalte han til pressen efter opgøret.
– Jeg får kuldegysninger, når jeg står inde på banen og hører Champions League-hymnen, sagde Christian Sørensen og fortalte:
– Jeg kunne mærke et voldsomt tryk fra vores fans, da vi kom ind til opvarmning, og det var en fornøjelse. Det er decideret ubehageligt som modspiller. Det kan jeg huske, fra jeg spillede her med Viborg FF første gang.
Superliga-profilen fik en lille time på banen i Champions League-braget, som endte 1-1. Hjemmeholdet kunne dog godt have fået netmaskerne til at blafre mere.
– Vi kunne godt have lavet flere, men det var fedt at give hele Parken oplevelsen af at score i Champions League. Det var en fantastisk stemning. Jeg har aldrig prøvet noget lignende.
Og selvom Christian Sørensen ikke har slået Victor Kristiansen af som førstevalget på venstre back, er han tilfreds med sin begyndelse i Danmarks hovedstad.
– Jeg synes faktisk, det har været fint. Jeg vidste godt, inden jeg skrev under, at jeg skulle konkurrere med en kommende landsholdsholdsspiller. Det var også det, jeg søgte.
– Det var det her, der skulle til, hvis jeg skal blive bedre. Nu har jeg fået lov til at starte i Champions League, og den tror jeg, jeg havde købt. Jeg ville måske gerne have haft en start mere i Superligaen.
Den tidligere Viborg FF-stjerne tilføjede lige efter, at han måske ikke er helt tilfreds alligevel.
– Man er vel aldrig tilfreds med at være nummer to, men jeg kendte rollen, da jeg skrev under. Jeg er her for at spille og for at presse VK.
Det ligner dog en startplads til Christian Sørensen, når Lyngby Boldklub gæster nationalarenaen søndag eftermiddag.
Her har Victor Kristiansen nemlig karantæne.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
OPTAKT
New Zealand – Belgien
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT