Onsdag aften vil Christian Sørensen helt sikkert aldrig glemme.
Her fik backen nemlig sin startdebut i Champions League, da FC København mødte Dortmund i Parken i København.
Og det var en helt særlig oplevelse for den 30-årige dansker. Det fortalte han til pressen efter opgøret.
– Jeg får kuldegysninger, når jeg står inde på banen og hører Champions League-hymnen, sagde Christian Sørensen og fortalte:
– Jeg kunne mærke et voldsomt tryk fra vores fans, da vi kom ind til opvarmning, og det var en fornøjelse. Det er decideret ubehageligt som modspiller. Det kan jeg huske, fra jeg spillede her med Viborg FF første gang.
Superliga-profilen fik en lille time på banen i Champions League-braget, som endte 1-1. Hjemmeholdet kunne dog godt have fået netmaskerne til at blafre mere.
– Vi kunne godt have lavet flere, men det var fedt at give hele Parken oplevelsen af at score i Champions League. Det var en fantastisk stemning. Jeg har aldrig prøvet noget lignende.
Og selvom Christian Sørensen ikke har slået Victor Kristiansen af som førstevalget på venstre back, er han tilfreds med sin begyndelse i Danmarks hovedstad.
– Jeg synes faktisk, det har været fint. Jeg vidste godt, inden jeg skrev under, at jeg skulle konkurrere med en kommende landsholdsholdsspiller. Det var også det, jeg søgte.
– Det var det her, der skulle til, hvis jeg skal blive bedre. Nu har jeg fået lov til at starte i Champions League, og den tror jeg, jeg havde købt. Jeg ville måske gerne have haft en start mere i Superligaen.
Den tidligere Viborg FF-stjerne tilføjede lige efter, at han måske ikke er helt tilfreds alligevel.
– Man er vel aldrig tilfreds med at være nummer to, men jeg kendte rollen, da jeg skrev under. Jeg er her for at spille og for at presse VK.
Det ligner dog en startplads til Christian Sørensen, når Lyngby Boldklub gæster nationalarenaen søndag eftermiddag.
Her har Victor Kristiansen nemlig karantæne.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT