FC København er et enkelt skridt fra Champions League-gruppespillet, og hvis det lykkes at nå hele vejen, vil det være første gang i klubbens historie, at holdet kvalificerer sig verdens fornemste klubturnering to år i træk.
De polske mestre fra Rakow Czestochowa vil dog gøre alt for at stikke en kæp i hjulet på FC Københavns Champions League-drømme.
Rakow Czestochowa blev i sidste sæson en overraskende mester i Polen, og nu står holdet med muligheden for at kvalificere sig til den fineste klubturnering af alle. Polakkerne har aldrig før deltaget i europæisk gruppespil.
FC København kan ikke løbe fra favoritværdigheden, og Kamil Wilczek, der som bekendt har en fortid i både Brøndby IF og FC København, har da også fidus til de danske mestre, som han anser for favoritter mod sine landsmænd.
– FC København er et hold med mere erfaring fra de europæiske turneringer. Ambitionerne er høje, og presset i klubben er stort. Alle i FCK er mobiliseret til at nå målet, siger Kamil Wilczek til Polstat Sport og tilføjer:
– Jeg har hele tiden kontakt med folk fra Danmark, men foreløbig er der ingen, der har kontaktet mig angående kampen.
Rakow Czestochowa indleder på hjemmebane, og Kamil Wilczek mener, at hans landsmænd godt kan leve med uafgjort inden besøget i Parken i returkampen.
– Det er selvfølgelig altid bedst at vinde, men det er ikke altid muligt. Nogle gange er det også værd at tage uafgjort med fra en hjemmekamp, lyder det fran den 35-årige angriber.
Kamil Wilczek kom til Brøndby IF i 2016, og han blev både anfører og målkonge på Vestegnen. Af samme årsag var opstandelsen stor, da han i 2020 valgte at skifte til FC København i den måske mest opsigtsvækkende transfer nogensinde i dansk fodbold. Han havde dog ikke i nærheden af den samme succes i FCK som i Brøndby.
I dag tørner Kamil Wilczek ud for Piast Gliwice i hjemlandet.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM