FC København er et enkelt skridt fra Champions League-gruppespillet, og hvis det lykkes at nå hele vejen, vil det være første gang i klubbens historie, at holdet kvalificerer sig verdens fornemste klubturnering to år i træk.
De polske mestre fra Rakow Czestochowa vil dog gøre alt for at stikke en kæp i hjulet på FC Københavns Champions League-drømme.
Rakow Czestochowa blev i sidste sæson en overraskende mester i Polen, og nu står holdet med muligheden for at kvalificere sig til den fineste klubturnering af alle. Polakkerne har aldrig før deltaget i europæisk gruppespil.
FC København kan ikke løbe fra favoritværdigheden, og Kamil Wilczek, der som bekendt har en fortid i både Brøndby IF og FC København, har da også fidus til de danske mestre, som han anser for favoritter mod sine landsmænd.
– FC København er et hold med mere erfaring fra de europæiske turneringer. Ambitionerne er høje, og presset i klubben er stort. Alle i FCK er mobiliseret til at nå målet, siger Kamil Wilczek til Polstat Sport og tilføjer:
– Jeg har hele tiden kontakt med folk fra Danmark, men foreløbig er der ingen, der har kontaktet mig angående kampen.
Rakow Czestochowa indleder på hjemmebane, og Kamil Wilczek mener, at hans landsmænd godt kan leve med uafgjort inden besøget i Parken i returkampen.
– Det er selvfølgelig altid bedst at vinde, men det er ikke altid muligt. Nogle gange er det også værd at tage uafgjort med fra en hjemmekamp, lyder det fran den 35-årige angriber.
Kamil Wilczek kom til Brøndby IF i 2016, og han blev både anfører og målkonge på Vestegnen. Af samme årsag var opstandelsen stor, da han i 2020 valgte at skifte til FC København i den måske mest opsigtsvækkende transfer nogensinde i dansk fodbold. Han havde dog ikke i nærheden af den samme succes i FCK som i Brøndby.
I dag tørner Kamil Wilczek ud for Piast Gliwice i hjemlandet.
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
EKSKLUSIVT