FC København er et enkelt skridt fra Champions League-gruppespillet, og hvis det lykkes at nå hele vejen, vil det være første gang i klubbens historie, at holdet kvalificerer sig verdens fornemste klubturnering to år i træk.
De polske mestre fra Rakow Czestochowa vil dog gøre alt for at stikke en kæp i hjulet på FC Københavns Champions League-drømme.
Rakow Czestochowa blev i sidste sæson en overraskende mester i Polen, og nu står holdet med muligheden for at kvalificere sig til den fineste klubturnering af alle. Polakkerne har aldrig før deltaget i europæisk gruppespil.
FC København kan ikke løbe fra favoritværdigheden, og Kamil Wilczek, der som bekendt har en fortid i både Brøndby IF og FC København, har da også fidus til de danske mestre, som han anser for favoritter mod sine landsmænd.
– FC København er et hold med mere erfaring fra de europæiske turneringer. Ambitionerne er høje, og presset i klubben er stort. Alle i FCK er mobiliseret til at nå målet, siger Kamil Wilczek til Polstat Sport og tilføjer:
– Jeg har hele tiden kontakt med folk fra Danmark, men foreløbig er der ingen, der har kontaktet mig angående kampen.
Rakow Czestochowa indleder på hjemmebane, og Kamil Wilczek mener, at hans landsmænd godt kan leve med uafgjort inden besøget i Parken i returkampen.
– Det er selvfølgelig altid bedst at vinde, men det er ikke altid muligt. Nogle gange er det også værd at tage uafgjort med fra en hjemmekamp, lyder det fran den 35-årige angriber.
Kamil Wilczek kom til Brøndby IF i 2016, og han blev både anfører og målkonge på Vestegnen. Af samme årsag var opstandelsen stor, da han i 2020 valgte at skifte til FC København i den måske mest opsigtsvækkende transfer nogensinde i dansk fodbold. Han havde dog ikke i nærheden af den samme succes i FCK som i Brøndby.
I dag tørner Kamil Wilczek ud for Piast Gliwice i hjemlandet.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
INTERVIEW