Den danske Superliga kan på papiret få et stort, økonomisk løft, hvis FC København, OB og Brøndby IF i aften og i morgen får kæmpet sig videre til de attraktive gruppespil i Champions League og Europa League.
Men hvordan er det nu lige, Superliga-klubberne får fingre i den direkte plads til gruppespillet, der lokker forude i 2012?
Først et kig på den aktuelle stilling i kampen om point til den UEFA-rangliste, der afgører fordelingen af pladser i Champions League og Europa League til 2012/2013-sæsonen:
Stillingen onsdag 25. august før aftenens CL-kvalkampe
Placering+Land+Ranglistepoint over fem sæsoner
10+Holland+30,963
11+Grækenland+29,066
12+Danmark+26,15
13+Rumænien+24,408
14+Belgien+24
15+Skotland+23,441
16+Schweiz+21,8
Adgangen til de europæiske turneringer i næste sæson er allerede nu afgjort. Her er adgangen bestemt af præstationerne fra 2005/2006 til og med 2009/2010, hvor Danmark er på en 15. plads, der giver mesterholdet adgang til CL-kvalen på samme vilkår som FCK har deltaget på i denne sommer, mens nummer to skal ud i den svære kvalifikation mod toere, treere og firere fra de største nationer i Europa.
Den igangværende europæiske sæson er til gengæld med til at afgøre, hvor mange hold Danmark får i de europæiske turneringer i sommeren 2012, og det er her, FCK, BIF og OB kan sikre det danske mesterhold direkte adgang til gruppespillet i Champions League. En 12. plads på ranglisten, som Danmark lige nu ligger på, giver ligaens mesterhold direkte adgang til CL-gruppespillet og nummer to i Superligaen en tur i den svære playoff mod andre stærke nationers toere. En 13. plads på ranglisten har her i sommeren 2010 også givet direkte adgang for mesterholdet til Champions League, da sidste sæsons vinder Inter kvalificerede sig til Champions League igen via den hjemlige liga, og der er en betydelig chance for, at 13. pladsen på UEFA-ranglisten også fremover vil give mesterholdet direkte adgang til gruppespillet.
Men hvordan ligger Superliga-klubberne så i forhold til de klubhold fra Rumænien, Belgien, Skotland og Schweiz, der også kæmper for rangliste-point i aften og i morgen aften i Europa League?
Klik dig videre til næste side her
Drømmescenariet er naturligvis, at de tre danske hold går videre.
Efter sejre til OB og Brøndby og det smalle FCK-nederlag i Trondheim er der langt fra utænkeligt, og det vil som minimum sikre Danmark 1,8 point til ranglisten og dermed sætte konkurrenterne fra Rumænien, Belgien og Skotland under tungt pres for at klare sig langt bedre end danskerne i gruppespillene.
I Rumænien, der er nærmeste konkurrent, ser det ud til, at kun Steaua Bukarest har over 50 procents chance for at ryge i EL-gruppespillet, mens Cluj er sikret en plads i Champions League.
Belgien følger lige efter, og her gør det ondt, at Anderlecht røg ud af Champions League-kvalen og dermed kun spiller i Europa League. Her kan Anderlecht regne med at få selskab af rivalerne Club Brugge, mens skotterne kan forvente at få Celtic i Europa League efter 2-0 i første kamp mod Utrecht.
Hvis Schweiz i aften får Young Boys styret udenom Tottenham efter en 3-2 sejr hjemme i Schweiz, vil schweizerne pludselig være en rangliste-trussel, da de tirsdag aften som ventet kunne se Basel kvalificere sig til CL-gruppespillet med 2-0 ude over FC Sheriff.
Med alle tre hold i gruppespillet vil Danmark sandsynligvis som minimum bevare det nuværende forspring til konkurrenterne før efterårets gruppekampe, og så skal danskerne klare sig rigtig skidt i de efterfølgende kampe for at sætte føringen over styr.
Hvis FCK ikke får skubbet Rosenborg af vejen, eller hvis både OB og Brøndby ryger ud, bliver det til gengæld svært at holde sig på den 12. plads (og 13. pladsen, hvor mesterholdet også er direkte i CL-gruppespillet i tilfælde af, at Champions League-vinderen kvalificerer sig til den kommende turnering gennem egen liga), der er så attraktiv. Med mindre klubberne fra de konkurrerende lande snubler på lignende vis, vil det sandsynligvis kræve et hold videre fra Europa Leagues gruppespil og også gerne en hæderlig præstation af et andet dansk hold i gruppespillet, hvis positionen som nummer 12 skal forsvares uden FC København i Champions League.
Danmark+26,15 point
3 hold ud af 5 tilbage
2,3 point i 2010/2011
CL-playoff
FCK-Rosenborg (1-2)
EL-playoff
Motherwell-OB (1-2)
Brøndby IF-Sporting Lissabon (2-0)
FC Nordsjælland og Randers FC er ude af EL-kvalen
Rumænien+24,408 point
5 hold ud af 6 tilbage
1,75 point i 2010/2011
EL-playoff
Unirea Urziceni-Hajduk Split (1-4)
Manchester City-Timisoara (1-0)
Lille-Vaslui (0-0)
Grashoppers-Steaua (0-1)
CFR Cluj er i CL-gruppespillet
Unirea Urziceni røg ud af CL-kvalen.
Dinamo Bukarest er ude af EL-kvalen.
Belgien+24,0 point
4 hold ud af 5 tilbage
1,6 point i 2010/2011
CL-playoff
Partizan-Anderlecht 2-2
Anderlecht-Partizan Beograd 2-2 (2-3 i straffesparkkonkurrence)
EL-playoff
Dinamo Minsk-Club Brugge (1-2)
Gent-Feyenoord (0-1)
FC Porto-Genk (3-0)
Gent og Anderlecht røg ud af CL-kvalen
Cercle Brugge er ude af EL-kvalen
Skotland+23,441 point
4 hold ud af 5 tilbage
1,9 point i 2010/2011
EL-playoff
Utrecht-Celtic (0-2)
Motherwell-OB (1-2)
AEK Athen-Dundee United (1-0)
Glasgow Rangers er i CL-gruppespillet
Celtic røg ud af CL-kvalen
Hibernian er ude af EL-kvalen
Schweiz+21,8 point
4 hold ud af 5 tilbage
2,8 point i 2010/2011
CL-playoff
Basel-FC Sheriff 1-0
FC Sheriff-Basel 0-2
Tottenham-Young Boys (2-3)
EL-playoff
Lokomotiv Moskva-Lausanne (1-1)
Grashoppers-Steaua (0-1)
Basel har kvalificeret sig til Champions League
Luzern er ude af EL-kvalen
Sådan regnes koefficienten ud
UEFA’s lande-koefficenter er udtryk for, hvordan et land har klaret sig i de europæiske turneringer over fem sæsoner. Koefficienterne regnes ud ved hjælp af et pointsystem, der tildeler point for sejre og uafgjorte resultater.
I kvalifikationsrunderne til både Champions League og Europa League giver en sejr et point og uafgjort et halvt point, mens sejr og uafgjort i gruppespil og forårets knockout-kampe giver henholdsvis to og et point.
De 32 hold i gruppespillet i Champions League får desuden fire bonuspoint, en tur i forårets knockfase i Champions League giver et bonuspoint per runde, holdet når til, mens der i Europa League er et bonuspoint at hente for henholdsvis, kvartfinale, semifinale og finale.
Desuden er hold, der kvalificerer sig til Europa Leagues gruppespil, garanteret minimum to point, uanset om det bliver til seks nederlag i gruppen.
Pointene for det pågældende lands europæiske deltagere lægges sammen og divideres med det antal hold, der kvalificerede sig til de to europæiske turneringer.
Danmarks 2,3 ranglistepoint for 2010/2011-sæsonen kommer fra ni sejre og fem uafgjorte, hvilket i UEFA’s pointsystem giver 11,5 point (som så divideres med fem) i de 19 kvalifikationskampe, de fem danske hold har spillet indtil videre.
I den rangliste, Tipsbladet viser her på siden, er det værd at bemærke, at Rumænien og Skotland allerede har fået tildelt bonuspoint for, at CFR Cluj og Glasgow Rangers er forhåndskvalificeret til gruppespillet.

Eriksen skal til Superligaen til sommer

Rayo basker udesvage baskere i Madrid

Viborg FF – FC København

Nørgaard bliver den store helt

Godt nyt for Danmark? Portugisisk stjerne udgår

En halvleg i undertal koster for Bo Henriksen

Han er tilbage i Danmark

FC København-stjerne skadet: Ude mod Viborg FF

Hård kritik af David Nielsen: ‘En svinestreg’

Veteran tog kriseramt dansker under vingerne

Viktor Fischer-podcast vinder fornem pris

Vild SL-rekord på spil: ‘Skovlen skal under dem’

Enorm interesse for Morten Frendrup

I ekstase over dansker: ‘Han er eksploderet’

Nyder Danmark: ‘Jeg er vild med København’

Husker du Liverpool-stjerne? Spiller nu i Georgien

Bekymrende Oliver Sonne-start i England

Lyngby Boldklub – FC Nordsjælland

Gyser-søndag i vente: TV-millioner på højkant

‘Jeg er virkelig ked af det’

‘Vi var ikke et hold’

Manchester United i chok

Brøndby IF – Silkeborg IF

Opfordrer til transfer: Kan forløse Rasmus Højlund

Stråler i Superligaen: ‘Han kom ind 5 kg lettere’

Afsløring: Parma tester AC Horsens-talent af

FC Midtjylland – Randers FC

Derfor er Jack Grealish ude i kulden

Vanvittig udvikling – så meget er Biereth værd nu

Valencia tager point i Catalonien

Sønderjyske – AaB

Hovedet på blokken: ‘Det vil være katastrofalt’

Nørgaard kæmpede mod afhængighed i Brøndby

Begejstret David Nielsen: ‘Det bliver pisse fedt!’

Vejle Boldklub – AGF

Dramatisk afslutning på grundspillet i 1. division

Marco Di Vaio jubler over brandvarm dansk profil

‘Priske ødelagde det hele’

Blæser til angreb: Vi skal vinde!

Horsens-drama: ‘Retov-fyring var planlagt længe’

Kæk træner: TV 2 ved ikke, hvad de går glip af

Godt nyt inden Brøndby-brag

‘Jeg vil slutte min karriere her’

Hylder Danmark: Spektakulær atmosfære

Puha, Danmark! Her er Portugals trup

DBU indfører nye regler for at undgå børnefiskeri

Brøndby-træner giver status på Kvistgaarden

Brøndby barrikaderer sig inden gyserkamp

Skifter til EB/Streymur: FCK så mulig ‘topspiller’

Europa: Så meget svigter Brøndby og AGF

Åreladning i BIF? – Kvistgaarden er væk til sommer

‘Det forblev elendigt, Rasmus Højlund’

Parken-ejere scorer kæmpe millionbeløb i udbytte

Millionerne vælter ind i Parken og FCK

Millionregn over Silkeborg IF