Kasper Schmeichel indkasserer bizart selvmål

Cameron Carter-Vickers overså, at Kasper Schmeichel var væk fra stregen og scorede et besynderligt selvmål.



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel blev ufrivilligt statist ved et bizart Celtic-selvmål i onsdagens Champions League-kamp hjemme mod belgiske Club Brugge.

Heldigvis for Schmeichel og kollegerne i den skotske storklub lykkedes det at få 1-1 trods den store blunder.

Der var spillet 25 minutter, da forsvarsspilleren Cameron Carter-Vickers sendte bolden i eget net.

Kasper Schmeichel havde forladt sin position på stregen for at gøre sig spilbar for Nicolas-Gerrit Kühn, som i stedet valgte at spille Carter-Vickers.

Han havde til gengæld ikke opfattet, at danskeren var væk fra sin pind og ville trille bolden tilbage til ham. I stedet endte den med at rulle over stregen til stor glæde for de højtpressende belgiske gæster.

Den normalt så iltre danske målmand indså hurtigt, at en skideballe næppe ville hjælpe. I stedet kaldte han holdkammeraterne til samling, og Celtic-spillerne fik hurtigt parkeret den spøjse hændelse og gik på jagt efter en udligning.

Den faldt et kvarter efter pausen, da japaneren Daizen Maede på fornem vis drejede bolden i mål.

Den danske landsholdsspiller Andreas Skov Olsen startede inde for Club Brugge. Han fik Celtic Park på nakken, da han i slutningen af første halvleg måtte sætte sig ned med skuldersmerter. Der var dog ikke noget mere alvorligt galt, end at han først blev udskiftet efter 77 minutters spil.

Yderligere en dansk landsholdsspiller var også i rampelyset for en stund onsdag aften.

Backen Alexander Bah troede, at han havde bragt Benfica foran 2-1 ude mod Monaco i anden halvleg på en flot helflugter, men efter et VAR-gennemsyn blev fynboens scoring annulleret for offside i opspillet til målet.

Benfica endte alligevel med at vinde opgøret 3-2 efter at have scoret i både det 84. og 88. minut.

PSV Eindhoven vandt med samme cifre efter et endnu vildere comeback. Den hollandske storklub var bagud 0-2 hjemme mod Shakhtar Donetsk, men scorede i det 87., 90. og 95. minut.

Se den bizarre scoring i videoafspilleren øverst i artiklen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel

Klar besked om AGF

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Lyngby BK – AGF

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Franco Baresi er død

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

De vil have Jelert

Er de også færdige i OB?

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal