De danske mestre fra FC København spiller i aften returkamp i 2. kvalifikationsrunde til Champions League mod Mogren fra Montenegro. Efter 6-0 i første kamp synes københavnerne sikkert videre til næste runde, hvor norske Stabæk venter. Nordmændene vandt i går 4-0 over Tirana hjemme på Telenor Arena, og ifølge Christian Keller får FC København problemer specielt på banen i Norge.
– Kunstgræsset kan give dem problemer. Mange hold har haft store problemer, når de er vant til almindeligt græs. Vi havde selv en lang indkøringsperiode, hvor vi skulle vende os til kunstunderlaget, bolden springer helt anderledes og triller på en anden måde end i almindeligt græs, og det giver Stabæk en stor fordel, siger Christian Keller til tipsbladet.dk.
Han er ikke selv med når de nordiske mesterhold mødes i næste uge. Keller spillede tirsdag sin sidste kamp, inden han rejser til Kasimpasa i Tyrkiet, hvor fodboldkarrieren fortsætter. Den danske back mener, at Stabæk har endnu en fordel, da de har været i gang med turneringen hele sommeren.
– FCK er kun lige kommet i gang, mens Stabæk er i topform. Det bliver svært for FCK at komme til Norge, selvom Ståle (Solbakken red.) har en plan klar, og sikkert har studeret Stabæk. Det bliver tætte opgør, og egentligt havde jeg håbet, at begge hold kunne komme videre. De har fortjent at få chance for at spille i Champions League, men sådan er fodbold jo ikke, siger Keller.
FC København og Stabæk tørner sammen 28. juli og 5. august, selvfølgelig forudsat at de danske mestre kommer videre fra aftenens kamp i Montenegro. Følg den kamp live på tipsbladet.dk.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT