Keller: FCK får problemer i Stabæk

FC København spiller i aften returkamp mod Mogren. I næste runde venter norske Stabæk, og her får københavnerne problemer, forudser Christian Keller.



De danske mestre fra FC København spiller i aften returkamp i 2. kvalifikationsrunde til Champions League mod Mogren fra Montenegro. Efter 6-0 i første kamp synes københavnerne sikkert videre til næste runde, hvor norske Stabæk venter. Nordmændene vandt i går 4-0 over Tirana hjemme på Telenor Arena, og ifølge Christian Keller får FC København problemer specielt på banen i Norge.

Kunstgræsset kan give dem problemer. Mange hold har haft store problemer, når de er vant til almindeligt græs. Vi havde selv en lang indkøringsperiode, hvor vi skulle vende os til kunstunderlaget, bolden springer helt anderledes og triller på en anden måde end i almindeligt græs, og det giver Stabæk en stor fordel, siger Christian Keller til tipsbladet.dk.

Han er ikke selv med når de nordiske mesterhold mødes i næste uge. Keller spillede tirsdag sin sidste kamp, inden han rejser til Kasimpasa i Tyrkiet, hvor fodboldkarrieren fortsætter. Den danske back mener, at Stabæk har endnu en fordel, da de har været i gang med turneringen hele sommeren.

– FCK er kun lige kommet i gang, mens Stabæk er i topform. Det bliver svært for FCK at komme til Norge, selvom Ståle (Solbakken red.) har en plan klar, og sikkert har studeret Stabæk. Det bliver tætte opgør, og egentligt havde jeg håbet, at begge hold kunne komme videre. De har fortjent at få chance for at spille i Champions League, men sådan er fodbold jo ikke, siger Keller.

FC København og Stabæk tørner sammen 28. juli og 5. august, selvfølgelig forudsat at de danske mestre kommer videre fra aftenens kamp i Montenegro. Følg den kamp live på tipsbladet.dk.





TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Manchester City – Brentford

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott