Keller: FCK får problemer i Stabæk

FC København spiller i aften returkamp mod Mogren. I næste runde venter norske Stabæk, og her får københavnerne problemer, forudser Christian Keller.



De danske mestre fra FC København spiller i aften returkamp i 2. kvalifikationsrunde til Champions League mod Mogren fra Montenegro. Efter 6-0 i første kamp synes københavnerne sikkert videre til næste runde, hvor norske Stabæk venter. Nordmændene vandt i går 4-0 over Tirana hjemme på Telenor Arena, og ifølge Christian Keller får FC København problemer specielt på banen i Norge.

Kunstgræsset kan give dem problemer. Mange hold har haft store problemer, når de er vant til almindeligt græs. Vi havde selv en lang indkøringsperiode, hvor vi skulle vende os til kunstunderlaget, bolden springer helt anderledes og triller på en anden måde end i almindeligt græs, og det giver Stabæk en stor fordel, siger Christian Keller til tipsbladet.dk.

Han er ikke selv med når de nordiske mesterhold mødes i næste uge. Keller spillede tirsdag sin sidste kamp, inden han rejser til Kasimpasa i Tyrkiet, hvor fodboldkarrieren fortsætter. Den danske back mener, at Stabæk har endnu en fordel, da de har været i gang med turneringen hele sommeren.

– FCK er kun lige kommet i gang, mens Stabæk er i topform. Det bliver svært for FCK at komme til Norge, selvom Ståle (Solbakken red.) har en plan klar, og sikkert har studeret Stabæk. Det bliver tætte opgør, og egentligt havde jeg håbet, at begge hold kunne komme videre. De har fortjent at få chance for at spille i Champions League, men sådan er fodbold jo ikke, siger Keller.

FC København og Stabæk tørner sammen 28. juli og 5. august, selvfølgelig forudsat at de danske mestre kommer videre fra aftenens kamp i Montenegro. Følg den kamp live på tipsbladet.dk.






Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Vildt pokalhattrick: ‘Et helt andet niveau’

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Manchester United afviser Barça og Bayern

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Tillykke, AGF – en stjerne er født!

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Dansk angriber sat til salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

OB vil have tidligere Superliga-profil

Jubler over store FC København-nyheder

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord