De danske mestre fra FC København spiller i aften returkamp i 2. kvalifikationsrunde til Champions League mod Mogren fra Montenegro. Efter 6-0 i første kamp synes københavnerne sikkert videre til næste runde, hvor norske Stabæk venter. Nordmændene vandt i går 4-0 over Tirana hjemme på Telenor Arena, og ifølge Christian Keller får FC København problemer specielt på banen i Norge.
– Kunstgræsset kan give dem problemer. Mange hold har haft store problemer, når de er vant til almindeligt græs. Vi havde selv en lang indkøringsperiode, hvor vi skulle vende os til kunstunderlaget, bolden springer helt anderledes og triller på en anden måde end i almindeligt græs, og det giver Stabæk en stor fordel, siger Christian Keller til tipsbladet.dk.
Han er ikke selv med når de nordiske mesterhold mødes i næste uge. Keller spillede tirsdag sin sidste kamp, inden han rejser til Kasimpasa i Tyrkiet, hvor fodboldkarrieren fortsætter. Den danske back mener, at Stabæk har endnu en fordel, da de har været i gang med turneringen hele sommeren.
– FCK er kun lige kommet i gang, mens Stabæk er i topform. Det bliver svært for FCK at komme til Norge, selvom Ståle (Solbakken red.) har en plan klar, og sikkert har studeret Stabæk. Det bliver tætte opgør, og egentligt havde jeg håbet, at begge hold kunne komme videre. De har fortjent at få chance for at spille i Champions League, men sådan er fodbold jo ikke, siger Keller.
FC København og Stabæk tørner sammen 28. juli og 5. august, selvfølgelig forudsat at de danske mestre kommer videre fra aftenens kamp i Montenegro. Følg den kamp live på tipsbladet.dk.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
OPTAKT
Mexico – Ecuador
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT