FC København leverede onsdag aften et enormt resultat i Champions League, da man slap afsted fra Allianz Arena med 0-0.
Imponerende på den måde at Bayern München inden da havde vundet 17 gruppekampe i rap i Champions League. Det er altså ikke bare et sted, man tager til for at få noget med sig.
Herhjemme får FC København masser af ros, men i Tyskland er det ikke ligefrem fordi, at det er FC Københavns bedrift, at kampen endte uden vinder. I stedet får Bayern München hug for ikke at være bedre.
Der Spiegel kalder det for en sløv Bayern-præstation, mens de mener, at FC København spillede vedholdende.
– Gæsterne fra København, der kortvarigt var foran i det første opgør, spillede en afventende kamp, skriver de kort, mens de fremhæver Roony Bardghjis store afbrænder i første halvleg som et af udeholdets sjældne angreb. De har dog indsigt til at se, at FC København lige så godt kunne have vundet kampen.
– I sidste ende var Bayern heldige, at Manuel Neuer fik reddet kampens største chance med en dobbeltredning mod Mohamed Elyounoussi.
Det store medier Kicker kalder kampen begivenhedsløs, men fremhæver Kamil Grabaras redninger på tre Bayern München-forsøg. Ham ser de frem til at få til den tyske Bundesliga, når han skifter til VfL Wolfsburg senest til sommer.
Ellers bruger de primært spalteplads på, at Thomas Müller kritiserer hands-reglen og det straffespark, som blev trukket tilbage dybt inde i tillægstiden, hvilket også er fremhævet her.
Sport Bild kritiserer Bayern og skriver, at klubben manglede tempo. Derudover får Thomas Müller hug for at være for ufarlig. De citerer selvsamme Müller, som mener, at FC København spillede defensivt.
-Det er ikke let mod sådan et dybt hold. Modstanderen forsvarede sig med al sin magt. Nogle gange må man tage risici, og vi var ikke villige til at tage risici nok. Vi var ikke skarpe nok, siger han.
Bayerns passivitet er også i omdrejningssædet hos mediet BR24.
– Thomas Tuchel havde mistænkt det: I vinterlige temperaturer kunne det blive en svær kamp, da der ikke længere var noget på spil for Bayern, efter at de allerede havde kvalificeret sig til ottendedelsfinalen. Det var præcis sådan, det blev. Med 0-0 i den 100. Champions League-kamp på stadion manglede de tyske mestre tempo og ideer til at give gæsternes massive forsvar alvorlige problemer.
De er ikke vant til hjemme i Tyskland at se Bayern München smide point i Europas fineste klubturnering, og det kan ses på reaktionerne. Bayern München var da også storfavoritter inden kampen, også selv om de var kvalificeret som etter i puljen på forhånd.
LIVE
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
NYHEDER
– Vi er pressede
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Topscorer færdig
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
HELT VILDT
– De lignede lort!
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
Her er Tausons vej i Australian Open
‘Sur over Brøndby-transfer’
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark
HELT VILDT