FC København leverede onsdag aften et enormt resultat i Champions League, da man slap afsted fra Allianz Arena med 0-0.
Imponerende på den måde at Bayern München inden da havde vundet 17 gruppekampe i rap i Champions League. Det er altså ikke bare et sted, man tager til for at få noget med sig.
Herhjemme får FC København masser af ros, men i Tyskland er det ikke ligefrem fordi, at det er FC Københavns bedrift, at kampen endte uden vinder. I stedet får Bayern München hug for ikke at være bedre.
Der Spiegel kalder det for en sløv Bayern-præstation, mens de mener, at FC København spillede vedholdende.
– Gæsterne fra København, der kortvarigt var foran i det første opgør, spillede en afventende kamp, skriver de kort, mens de fremhæver Roony Bardghjis store afbrænder i første halvleg som et af udeholdets sjældne angreb. De har dog indsigt til at se, at FC København lige så godt kunne have vundet kampen.
– I sidste ende var Bayern heldige, at Manuel Neuer fik reddet kampens største chance med en dobbeltredning mod Mohamed Elyounoussi.
Det store medier Kicker kalder kampen begivenhedsløs, men fremhæver Kamil Grabaras redninger på tre Bayern München-forsøg. Ham ser de frem til at få til den tyske Bundesliga, når han skifter til VfL Wolfsburg senest til sommer.
Ellers bruger de primært spalteplads på, at Thomas Müller kritiserer hands-reglen og det straffespark, som blev trukket tilbage dybt inde i tillægstiden, hvilket også er fremhævet her.
Sport Bild kritiserer Bayern og skriver, at klubben manglede tempo. Derudover får Thomas Müller hug for at være for ufarlig. De citerer selvsamme Müller, som mener, at FC København spillede defensivt.
-Det er ikke let mod sådan et dybt hold. Modstanderen forsvarede sig med al sin magt. Nogle gange må man tage risici, og vi var ikke villige til at tage risici nok. Vi var ikke skarpe nok, siger han.
Bayerns passivitet er også i omdrejningssædet hos mediet BR24.
– Thomas Tuchel havde mistænkt det: I vinterlige temperaturer kunne det blive en svær kamp, da der ikke længere var noget på spil for Bayern, efter at de allerede havde kvalificeret sig til ottendedelsfinalen. Det var præcis sådan, det blev. Med 0-0 i den 100. Champions League-kamp på stadion manglede de tyske mestre tempo og ideer til at give gæsternes massive forsvar alvorlige problemer.
De er ikke vant til hjemme i Tyskland at se Bayern München smide point i Europas fineste klubturnering, og det kan ses på reaktionerne. Bayern München var da også storfavoritter inden kampen, også selv om de var kvalificeret som etter i puljen på forhånd.
LIVE
LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Superliga-ekspert i svime over FCK
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT