Kig væk, Bayern: Får hug efter FCK-deler

Bayern München var dårlige, og det var mest af alt årsagen til, at FC København slap med point fra Tyskland, er holdningen hos de tyske medier.



FC København leverede onsdag aften et enormt resultat i Champions League, da man slap afsted fra Allianz Arena med 0-0.

Imponerende på den måde at Bayern München inden da havde vundet 17 gruppekampe i rap i Champions League. Det er altså ikke bare et sted, man tager til for at få noget med sig. 

Herhjemme får FC København masser af ros, men i Tyskland er det ikke ligefrem fordi, at det er FC Københavns bedrift, at kampen endte uden vinder. I stedet får Bayern München hug for ikke at være bedre.

Der Spiegel kalder det for en sløv Bayern-præstation, mens de mener, at FC København spillede vedholdende. 

– Gæsterne fra København, der kortvarigt var foran i det første opgør, spillede en afventende kamp, skriver de kort, mens de fremhæver Roony Bardghjis store afbrænder i første halvleg som et af udeholdets sjældne angreb. De har dog indsigt til at se, at FC København lige så godt kunne have vundet kampen.

– I sidste ende var Bayern heldige, at Manuel Neuer fik reddet kampens største chance med en dobbeltredning mod Mohamed Elyounoussi.

Det store medier Kicker kalder kampen begivenhedsløs, men fremhæver Kamil Grabaras redninger på tre Bayern München-forsøg. Ham ser de frem til at få til den tyske Bundesliga, når han skifter til VfL Wolfsburg senest til sommer.

Ellers bruger de primært spalteplads på, at Thomas Müller kritiserer hands-reglen og det straffespark, som blev trukket tilbage dybt inde i tillægstiden, hvilket også er fremhævet her.

Sport Bild kritiserer Bayern og skriver, at klubben manglede tempo. Derudover får Thomas Müller hug for at være for ufarlig. De citerer selvsamme Müller, som mener, at FC København spillede defensivt.

-Det er ikke let mod sådan et dybt hold. Modstanderen forsvarede sig med al sin magt. Nogle gange må man tage risici, og vi var ikke villige til at tage risici nok. Vi var ikke skarpe nok, siger han.

Bayerns passivitet er også i omdrejningssædet hos mediet BR24.

– Thomas Tuchel havde mistænkt det: I vinterlige temperaturer kunne det blive en svær kamp, da der ikke længere var noget på spil for Bayern, efter at de allerede havde kvalificeret sig til ottendedelsfinalen. Det var præcis sådan, det blev. Med 0-0 i den 100. Champions League-kamp på stadion manglede de tyske mestre tempo og ideer til at give gæsternes massive forsvar alvorlige problemer. 

De er ikke vant til hjemme i Tyskland at se Bayern München smide point i Europas fineste klubturnering, og det kan ses på reaktionerne. Bayern München var da også storfavoritter inden kampen, også selv om de var kvalificeret som etter i puljen på forhånd. 



Peter Schmeichel taget på sengen

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Andreas Christensen skriver snart under

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Går langt ned i løn

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

– Lange forhandlinger med FC København

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Rangers rundbarberer Dons igen

Stor ydmygelse

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Wrexham slår Premier League-klub

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Mål fra både Faraoner & Elefanter