Bayern München, Manchester United og Galatasaray.
FC København fik en sand dynamitgruppe i Champions League-lodtrækningen, og det vil være en vaskeægte sensation, hvis københavnerne ender på en af de to øverste pladser, da Manchester United og Bayern München simpelthen bør være for stærke.
Til gengæld bør de danske mestre drømme om en tredjeplads, så de til foråret skal spille knockoutkampe i Europa League. Det vurderer Viaplay-ekspert Ken Ilsø.
– De skal nok kigge mod kampene mod Galatasaray. Når man nu har så voldsom en gruppe, tænker jeg umiddelbart, ikke fordi den ligger lige til højrebenet, at gå efter Europa League og hente i hvert fald fire point.
– Der tæller jeg i hvert fald måske fire point mod Galatasaray. Hvem ved? Og så måske en lille overraskelse kunne ligge og lure et sted. Men det er der, de skal finde dem, vurderer Ken Ilsø.
Kravet må være en sejr i Parken hjemme mod Galatasaray, og så kan man måske slippe afsted med et kryds i Istanbul, hvor der venter FC København en sand heksekeddel.
Der har været en smule snak om Champions League-gruppen. Skulle FC København håbe på at trække nogle af de de dårligere hold fra de forskellige seedningslag og på den måde have større chancer for at gå videre fra puljen, eller skulle de trække de stærkeste hold og den vej igennem få de største oplevelser?
Per Frimann nævner også dette dilemma, men han ser positivt på, at FC København skal møde nogle af verdens bedste klubber.
– Det her med at få de bedste hold – vi taler nogle af de allerbedste i verden – må være utroligt motiverende for spillerne. Jo, man kunne have håbet på Shakhtar Donetsk og andre hold som Feyenoord, som man måske ville have en bedre chance imod, men nu får man bare nogle af verdens bedste fodboldspillere ind i Parken, lyder hans vurdering.
Se hele snakken om FC Københavns Champions League-pulje i afspilleren over artiklen.
FC København indleder Champions League-gruppespillet om 15 dage mod Galatasaray i Istanbul.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
MEDIE