Klar mission: Dét skal FC København håbe på i CL

FC København bør stile efter at spille Europa League til foråret, men det kræver resultater mod særligt én modstander i Champions League-gruppespillet.



Bayern München, Manchester United og Galatasaray.

FC København fik en sand dynamitgruppe i Champions League-lodtrækningen, og det vil være en vaskeægte sensation, hvis københavnerne ender på en af de to øverste pladser, da Manchester United og Bayern München simpelthen bør være for stærke.

Til gengæld bør de danske mestre drømme om en tredjeplads, så de til foråret skal spille knockoutkampe i Europa League. Det vurderer Viaplay-ekspert Ken Ilsø.

– De skal nok kigge mod kampene mod Galatasaray. Når man nu har så voldsom en gruppe, tænker jeg umiddelbart, ikke fordi den ligger lige til højrebenet, at gå efter Europa League og hente i hvert fald fire point. 

– Der tæller jeg i hvert fald måske fire point mod Galatasaray. Hvem ved? Og så måske en lille overraskelse kunne ligge og lure et sted. Men det er der, de skal finde dem, vurderer Ken Ilsø.

Kravet må være en sejr i Parken hjemme mod Galatasaray, og så kan man måske slippe afsted med et kryds i Istanbul, hvor der venter FC København en sand heksekeddel. 

Der har været en smule snak om Champions League-gruppen. Skulle FC København håbe på at trække nogle af de de dårligere hold fra de forskellige seedningslag og på den måde have større chancer for at gå videre fra puljen, eller skulle de trække de stærkeste hold og den vej igennem få de største oplevelser? 

Per Frimann nævner også dette dilemma, men han ser positivt på, at FC København skal møde nogle af verdens bedste klubber.

– Det her med at få de bedste hold – vi taler nogle af de allerbedste i verden – må være utroligt motiverende for spillerne. Jo, man kunne have håbet på Shakhtar Donetsk og andre hold som Feyenoord, som man måske ville have en bedre chance imod, men nu får man bare nogle af verdens bedste fodboldspillere ind i Parken, lyder hans vurdering.

Se hele snakken om FC Københavns Champions League-pulje i afspilleren over artiklen.

FC København indleder Champions League-gruppespillet om 15 dage mod Galatasaray i Istanbul.





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Her kan du se Norge mod Senegal

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Frankrig – Irak

Frederiksen renser ud

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Lurer på Superliga-stjerne

Portugal – Usbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Norge – Senegal

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Conrad Harder får argentinsk chef

Et skridt tættere Englands største stadion

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

FC Københavns talenter gør rent bord

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Colombia – DR Congo

Her kan du se Argentina mod Østrig

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Slagter stjerner: Noget lort!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links