Klar mission: Dét skal FC København håbe på i CL

FC København bør stile efter at spille Europa League til foråret, men det kræver resultater mod særligt én modstander i Champions League-gruppespillet.



Bayern München, Manchester United og Galatasaray.

FC København fik en sand dynamitgruppe i Champions League-lodtrækningen, og det vil være en vaskeægte sensation, hvis københavnerne ender på en af de to øverste pladser, da Manchester United og Bayern München simpelthen bør være for stærke.

Til gengæld bør de danske mestre drømme om en tredjeplads, så de til foråret skal spille knockoutkampe i Europa League. Det vurderer Viaplay-ekspert Ken Ilsø.

– De skal nok kigge mod kampene mod Galatasaray. Når man nu har så voldsom en gruppe, tænker jeg umiddelbart, ikke fordi den ligger lige til højrebenet, at gå efter Europa League og hente i hvert fald fire point. 

– Der tæller jeg i hvert fald måske fire point mod Galatasaray. Hvem ved? Og så måske en lille overraskelse kunne ligge og lure et sted. Men det er der, de skal finde dem, vurderer Ken Ilsø.

Kravet må være en sejr i Parken hjemme mod Galatasaray, og så kan man måske slippe afsted med et kryds i Istanbul, hvor der venter FC København en sand heksekeddel. 

Der har været en smule snak om Champions League-gruppen. Skulle FC København håbe på at trække nogle af de de dårligere hold fra de forskellige seedningslag og på den måde have større chancer for at gå videre fra puljen, eller skulle de trække de stærkeste hold og den vej igennem få de største oplevelser? 

Per Frimann nævner også dette dilemma, men han ser positivt på, at FC København skal møde nogle af verdens bedste klubber.

– Det her med at få de bedste hold – vi taler nogle af de allerbedste i verden – må være utroligt motiverende for spillerne. Jo, man kunne have håbet på Shakhtar Donetsk og andre hold som Feyenoord, som man måske ville have en bedre chance imod, men nu får man bare nogle af verdens bedste fodboldspillere ind i Parken, lyder hans vurdering.

Se hele snakken om FC Københavns Champions League-pulje i afspilleren over artiklen.

FC København indleder Champions League-gruppespillet om 15 dage mod Galatasaray i Istanbul.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Magiske Messi slår til igen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Overvejer AGF-forlængelse

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Superliga-profiler topper international liste