Bayern München, Manchester United og Galatasaray.
FC København fik en sand dynamitgruppe i Champions League-lodtrækningen, og det vil være en vaskeægte sensation, hvis københavnerne ender på en af de to øverste pladser, da Manchester United og Bayern München simpelthen bør være for stærke.
Til gengæld bør de danske mestre drømme om en tredjeplads, så de til foråret skal spille knockoutkampe i Europa League. Det vurderer Viaplay-ekspert Ken Ilsø.
– De skal nok kigge mod kampene mod Galatasaray. Når man nu har så voldsom en gruppe, tænker jeg umiddelbart, ikke fordi den ligger lige til højrebenet, at gå efter Europa League og hente i hvert fald fire point.
– Der tæller jeg i hvert fald måske fire point mod Galatasaray. Hvem ved? Og så måske en lille overraskelse kunne ligge og lure et sted. Men det er der, de skal finde dem, vurderer Ken Ilsø.
Kravet må være en sejr i Parken hjemme mod Galatasaray, og så kan man måske slippe afsted med et kryds i Istanbul, hvor der venter FC København en sand heksekeddel.
Der har været en smule snak om Champions League-gruppen. Skulle FC København håbe på at trække nogle af de de dårligere hold fra de forskellige seedningslag og på den måde have større chancer for at gå videre fra puljen, eller skulle de trække de stærkeste hold og den vej igennem få de største oplevelser?
Per Frimann nævner også dette dilemma, men han ser positivt på, at FC København skal møde nogle af verdens bedste klubber.
– Det her med at få de bedste hold – vi taler nogle af de allerbedste i verden – må være utroligt motiverende for spillerne. Jo, man kunne have håbet på Shakhtar Donetsk og andre hold som Feyenoord, som man måske ville have en bedre chance imod, men nu får man bare nogle af verdens bedste fodboldspillere ind i Parken, lyder hans vurdering.
Se hele snakken om FC Københavns Champions League-pulje i afspilleren over artiklen.
FC København indleder Champions League-gruppespillet om 15 dage mod Galatasaray i Istanbul.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
Jordan – Algeriet
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse
NYHEDER