Klopp afslører voldsom druktur efter CL-nedtur

Tilbage i 2018 valgte Jürgen Klopp at drikke sorgerne væk, da Liverpool tabte til Real Madrid i Champions League-finalen.



Forud for aftenens Champions League-finale mod Real Madrid har Jürgen Klopp givet et indblik i, hvordan han reagerede tilbage i 2018, da Liverpool tabte med 3-1 til Real Madrid i Champions League-finalen i Kiev. 

– Det startede som en af de værste aftener i mit liv. Flyveturen hjem var selvfølgelig forfærdelig. Stemningen var nedtrykt. Familierne var på et andet fly, og det værste øjeblik ventede stadig: Mødet med familie og venner. Det er præcis sådan, det var. Alle græd, da vi ankom til Melwood med vores bus… hustruer, kærester og venner. Det var utroligt. Vi græd ikke. Jeg græder ret ofte i lignende situationer, men ikke den dag, da jeg var relativt okay. Det var en fodboldkamp, der var mærkelige omstændigheder, men alle græd. Min agent græd! Jeg var sådan ‘okay, hvad foregår der?’ lyder det således, ifølge The Telegraph, fra Jürgen Klopp. 

– Det var mere eller mindre blevet morgen nu, og vi tog hjem til vores hus og lod et par folk komme med. Det er Stevie G’s (Steven Gerrard, red.] tidligere hus, så der var stadig lidt møbler. Der var en stor vase på gæstetoilettet, og Peter Krawietz [en af Klopps assistenter, red.] gik på toilettet og kom ud og råbte ‘ja! det ligner Champions League-trofæet en smule’. Alle løftede den og tog billeder og sagde ‘ah, det er sådan det føles’. 

Den tyske sanger Campino fra punkbandet Die Toten Hosen var også til stede, og Jürgen Klopp og sangeren endte i en fordrukken tilstand med at lægge en video ud på nettet, hvor de sang.

– Vi var alle fulde, og vi tog optog det på en telefon. Så var der en, der sagde ‘vi er nødt til at lægge det ud, resten af verden skal også se det’. Det er ikke det bedste tidspunkt at tage den slags beslutninger, når man er lidt fuld. Campino ringede til sin agent og sagde ‘læg det på Twitter!’ Og de sagde ‘vent, vent, vent, lad mig tale med Jürgen og høre, om han virkelig vil have det’ Og han [Campino, red.] lå udenfor i regnen med sine sokker og råbte ‘Jürgen, Jürgen, er du sikker på, at det er fint?’ Og jeg var sådan ‘ja, selvfølgelig’. Og bom, så var den ude. Det var sådan, det skete. Men det var okay, det var godt, lyder det således fra Klopp. 

Du kan læse Tipsbladets optakt til Champions League-finalen HER.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Steve Cooper storroser stjerne

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Det er aldrig sket før

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

OB siger farvel til seks spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Kan koste Brøndby flere millioner

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Ringet op af Brøndby-træner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Chelsea – Manchester United

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby IF – Sønderjyske



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Nu klager FC Barcelona igen

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Ivan Toney klar på choktransfer

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne