Klopp afslører voldsom druktur efter CL-nedtur

Tilbage i 2018 valgte Jürgen Klopp at drikke sorgerne væk, da Liverpool tabte til Real Madrid i Champions League-finalen.



Forud for aftenens Champions League-finale mod Real Madrid har Jürgen Klopp givet et indblik i, hvordan han reagerede tilbage i 2018, da Liverpool tabte med 3-1 til Real Madrid i Champions League-finalen i Kiev. 

– Det startede som en af de værste aftener i mit liv. Flyveturen hjem var selvfølgelig forfærdelig. Stemningen var nedtrykt. Familierne var på et andet fly, og det værste øjeblik ventede stadig: Mødet med familie og venner. Det er præcis sådan, det var. Alle græd, da vi ankom til Melwood med vores bus… hustruer, kærester og venner. Det var utroligt. Vi græd ikke. Jeg græder ret ofte i lignende situationer, men ikke den dag, da jeg var relativt okay. Det var en fodboldkamp, der var mærkelige omstændigheder, men alle græd. Min agent græd! Jeg var sådan ‘okay, hvad foregår der?’ lyder det således, ifølge The Telegraph, fra Jürgen Klopp. 

– Det var mere eller mindre blevet morgen nu, og vi tog hjem til vores hus og lod et par folk komme med. Det er Stevie G’s (Steven Gerrard, red.] tidligere hus, så der var stadig lidt møbler. Der var en stor vase på gæstetoilettet, og Peter Krawietz [en af Klopps assistenter, red.] gik på toilettet og kom ud og råbte ‘ja! det ligner Champions League-trofæet en smule’. Alle løftede den og tog billeder og sagde ‘ah, det er sådan det føles’. 

Den tyske sanger Campino fra punkbandet Die Toten Hosen var også til stede, og Jürgen Klopp og sangeren endte i en fordrukken tilstand med at lægge en video ud på nettet, hvor de sang.

– Vi var alle fulde, og vi tog optog det på en telefon. Så var der en, der sagde ‘vi er nødt til at lægge det ud, resten af verden skal også se det’. Det er ikke det bedste tidspunkt at tage den slags beslutninger, når man er lidt fuld. Campino ringede til sin agent og sagde ‘læg det på Twitter!’ Og de sagde ‘vent, vent, vent, lad mig tale med Jürgen og høre, om han virkelig vil have det’ Og han [Campino, red.] lå udenfor i regnen med sine sokker og råbte ‘Jürgen, Jürgen, er du sikker på, at det er fint?’ Og jeg var sådan ‘ja, selvfølgelig’. Og bom, så var den ude. Det var sådan, det skete. Men det var okay, det var godt, lyder det således fra Klopp. 

Du kan læse Tipsbladets optakt til Champions League-finalen HER.





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: DBU-boss stopper

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på