Forud for aftenens Champions League-finale mod Real Madrid har Jürgen Klopp givet et indblik i, hvordan han reagerede tilbage i 2018, da Liverpool tabte med 3-1 til Real Madrid i Champions League-finalen i Kiev.
– Det startede som en af de værste aftener i mit liv. Flyveturen hjem var selvfølgelig forfærdelig. Stemningen var nedtrykt. Familierne var på et andet fly, og det værste øjeblik ventede stadig: Mødet med familie og venner. Det er præcis sådan, det var. Alle græd, da vi ankom til Melwood med vores bus… hustruer, kærester og venner. Det var utroligt. Vi græd ikke. Jeg græder ret ofte i lignende situationer, men ikke den dag, da jeg var relativt okay. Det var en fodboldkamp, der var mærkelige omstændigheder, men alle græd. Min agent græd! Jeg var sådan ‘okay, hvad foregår der?’ lyder det således, ifølge The Telegraph, fra Jürgen Klopp.
– Det var mere eller mindre blevet morgen nu, og vi tog hjem til vores hus og lod et par folk komme med. Det er Stevie G’s (Steven Gerrard, red.] tidligere hus, så der var stadig lidt møbler. Der var en stor vase på gæstetoilettet, og Peter Krawietz [en af Klopps assistenter, red.] gik på toilettet og kom ud og råbte ‘ja! det ligner Champions League-trofæet en smule’. Alle løftede den og tog billeder og sagde ‘ah, det er sådan det føles’.
Den tyske sanger Campino fra punkbandet Die Toten Hosen var også til stede, og Jürgen Klopp og sangeren endte i en fordrukken tilstand med at lægge en video ud på nettet, hvor de sang.
– Vi var alle fulde, og vi tog optog det på en telefon. Så var der en, der sagde ‘vi er nødt til at lægge det ud, resten af verden skal også se det’. Det er ikke det bedste tidspunkt at tage den slags beslutninger, når man er lidt fuld. Campino ringede til sin agent og sagde ‘læg det på Twitter!’ Og de sagde ‘vent, vent, vent, lad mig tale med Jürgen og høre, om han virkelig vil have det’ Og han [Campino, red.] lå udenfor i regnen med sine sokker og råbte ‘Jürgen, Jürgen, er du sikker på, at det er fint?’ Og jeg var sådan ‘ja, selvfølgelig’. Og bom, så var den ude. Det var sådan, det skete. Men det var okay, det var godt, lyder det således fra Klopp.
Du kan læse Tipsbladets optakt til Champions League-finalen HER.
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
MEDIE
Jonas Wind er i København
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
– Det har man nok aldrig set før
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
Vil være en af verdens største klubber om fem år
På rov i FC København
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
Chelsea og Liverpool flopper fælt
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale
Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr
Aalborg lukker CL-året med favoritsejr
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
