Forud for aftenens Champions League-finale mod Real Madrid har Jürgen Klopp givet et indblik i, hvordan han reagerede tilbage i 2018, da Liverpool tabte med 3-1 til Real Madrid i Champions League-finalen i Kiev.
– Det startede som en af de værste aftener i mit liv. Flyveturen hjem var selvfølgelig forfærdelig. Stemningen var nedtrykt. Familierne var på et andet fly, og det værste øjeblik ventede stadig: Mødet med familie og venner. Det er præcis sådan, det var. Alle græd, da vi ankom til Melwood med vores bus… hustruer, kærester og venner. Det var utroligt. Vi græd ikke. Jeg græder ret ofte i lignende situationer, men ikke den dag, da jeg var relativt okay. Det var en fodboldkamp, der var mærkelige omstændigheder, men alle græd. Min agent græd! Jeg var sådan ‘okay, hvad foregår der?’ lyder det således, ifølge The Telegraph, fra Jürgen Klopp.
– Det var mere eller mindre blevet morgen nu, og vi tog hjem til vores hus og lod et par folk komme med. Det er Stevie G’s (Steven Gerrard, red.] tidligere hus, så der var stadig lidt møbler. Der var en stor vase på gæstetoilettet, og Peter Krawietz [en af Klopps assistenter, red.] gik på toilettet og kom ud og råbte ‘ja! det ligner Champions League-trofæet en smule’. Alle løftede den og tog billeder og sagde ‘ah, det er sådan det føles’.
Den tyske sanger Campino fra punkbandet Die Toten Hosen var også til stede, og Jürgen Klopp og sangeren endte i en fordrukken tilstand med at lægge en video ud på nettet, hvor de sang.
– Vi var alle fulde, og vi tog optog det på en telefon. Så var der en, der sagde ‘vi er nødt til at lægge det ud, resten af verden skal også se det’. Det er ikke det bedste tidspunkt at tage den slags beslutninger, når man er lidt fuld. Campino ringede til sin agent og sagde ‘læg det på Twitter!’ Og de sagde ‘vent, vent, vent, lad mig tale med Jürgen og høre, om han virkelig vil have det’ Og han [Campino, red.] lå udenfor i regnen med sine sokker og råbte ‘Jürgen, Jürgen, er du sikker på, at det er fint?’ Og jeg var sådan ‘ja, selvfølgelig’. Og bom, så var den ude. Det var sådan, det skete. Men det var okay, det var godt, lyder det således fra Klopp.
Du kan læse Tipsbladets optakt til Champions League-finalen HER.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Overraskende skifte lurer
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’