Klopp imponeret af Arsenal

Dortmunds træner Jürgen Klopp ser frem til mødet med Arsenal i Champions League i aften, og han er imponeret over englændernes udvikling.



Arsenal havde en svær sidste sæson, hvor holdet under store dele af sæsonen var tydeligt mærket af fraværet af målscoreren Robin van Persie, som før sidste sæson skiftede til Manchester United. The Gunners sluttede dog effektivt af og endte alligevel med at kvalificere sig til Champions League.

I denne sæson er de startet forrygende i Premier League, og derfor er deres kommende modstander i Champions League, Dortmund, fuld af respekt for Arsenal inden mødet i aften.

– Arsenal har holdt sig til deres stil trods kritik. Det er mit indtryk, at de altid har forsøgt at være moderne, og lige nu virker det godt med de rigtige spillere på det rigtige tidspunkt.

– Nu er de tilbage. De spiller mere fleksibelt, og derfor er jeg imponeret over deres udvikling. Det er to velspillende hold i denne kamp. Hvis jeg selv skulle betale for en billet, så ville jeg gøre det i morgen (i aften, red.), sagde Klopp på et pressemøde mandag.

Selv om træneren på pressemødet viste respekt for Arsenal, så nåede han dog også at fremhæve sin egen klubs fremskridt. Således sagde han også, at han slet ikke var i tvivl om, at han står i spidsen for det mest spændende fodboldprojekt i europæisk fodbold.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Arsenal-dansker vender hjem

De jagter Henrik Meister

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Medier sender ham hjem til AGF

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De lurer på Vejle-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Kæmper om det samme trænerjob

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Rekorddyr lejeaftale



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne