Liverpool er kommet på en overordentlig svær opgave, når det engelske mandskab skal gå videre fra sin Champions League-gruppe.
AC Milan, FC Porto og Atlético Madrid er modstanderne, og tidligere har Liverpool-manager Jürgen Klopp også fortalt, at han begyndte at grine, da han så lodtrækningen i fjernsynet på grund af dens styrke.
Det er da også den sværeste Champions League-gruppe, som han har oplevet i sin Liverpool-tid.
– Dette er den stærkeste gruppe, vi har haft, siden jeg kom til Liverpool. Ingen tvivl om det. I 2013 hos Borussia Dortmund havde vi også en “ægte” Champions League-gruppe. Vi havde Manchester City, Real Madrid og Ajax – en rigtig gruppe! Folk spurgte om, hvordan vi nogensinde skulle gå videre.
– Hvad gør det for turneringen? Det sender to rigtig gode hold ud. Det vil sende et andet rigtig godt hold i Europa League, det er helt sikkert. Jeg har aldrig forstået, hvorfor folk taler om at ændre Champions League, forklarer tyskeren på pressemødet forud for Liverpools kamp mod AC Milan.
Han er dog ikke ærgerlig over, at hans hold sættes op mod så stærke modstandere. Tværtimod.
– Gruppen vil blive spændende fra første til sidste sekund. Intet bliver afgjort tidligt, og det holder os på tæerne.
– Men det er lige præcis det, vi ønsker. Vi møder Milan, Atlético og Porto – utrolige stadions, gode tilskuere, passionerede fanbaser.
– Porto er typisk portugisiske mestre eller næstbedst der. Et tophold. AC Milan har en stor historie og er i sin bedste periode nu her i flere år. Det er ægte Champions League. Det er præcis sådan, vi elsker fodbold, og nu er det sådan, så skal vi også håndtere det, fortæller han.
Onsdag aften indleder Liverpool Champions League-gruppespillet mod AC Milan hjemme på Anfield. AC Milan må undvære Zlatan Ibrahimovic, som er skadet til opgøret.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
