Liverpool er kommet på en overordentlig svær opgave, når det engelske mandskab skal gå videre fra sin Champions League-gruppe.
AC Milan, FC Porto og Atlético Madrid er modstanderne, og tidligere har Liverpool-manager Jürgen Klopp også fortalt, at han begyndte at grine, da han så lodtrækningen i fjernsynet på grund af dens styrke.
Det er da også den sværeste Champions League-gruppe, som han har oplevet i sin Liverpool-tid.
– Dette er den stærkeste gruppe, vi har haft, siden jeg kom til Liverpool. Ingen tvivl om det. I 2013 hos Borussia Dortmund havde vi også en “ægte” Champions League-gruppe. Vi havde Manchester City, Real Madrid og Ajax – en rigtig gruppe! Folk spurgte om, hvordan vi nogensinde skulle gå videre.
– Hvad gør det for turneringen? Det sender to rigtig gode hold ud. Det vil sende et andet rigtig godt hold i Europa League, det er helt sikkert. Jeg har aldrig forstået, hvorfor folk taler om at ændre Champions League, forklarer tyskeren på pressemødet forud for Liverpools kamp mod AC Milan.
Han er dog ikke ærgerlig over, at hans hold sættes op mod så stærke modstandere. Tværtimod.
– Gruppen vil blive spændende fra første til sidste sekund. Intet bliver afgjort tidligt, og det holder os på tæerne.
– Men det er lige præcis det, vi ønsker. Vi møder Milan, Atlético og Porto – utrolige stadions, gode tilskuere, passionerede fanbaser.
– Porto er typisk portugisiske mestre eller næstbedst der. Et tophold. AC Milan har en stor historie og er i sin bedste periode nu her i flere år. Det er ægte Champions League. Det er præcis sådan, vi elsker fodbold, og nu er det sådan, så skal vi også håndtere det, fortæller han.
Onsdag aften indleder Liverpool Champions League-gruppespillet mod AC Milan hjemme på Anfield. AC Milan må undvære Zlatan Ibrahimovic, som er skadet til opgøret.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
