Klopp om CL-gruppe: Sværeste som Liverpool-træner

Liverpool kommer på en svær opgave i Champions League-gruppespillet, vurderer manager Jürgen Klopp.



Liverpool er kommet på en overordentlig svær opgave, når det engelske mandskab skal gå videre fra sin Champions League-gruppe.

AC Milan, FC Porto og Atlético Madrid er modstanderne, og tidligere har Liverpool-manager Jürgen Klopp også fortalt, at han begyndte at grine, da han så lodtrækningen i fjernsynet på grund af dens styrke. 

Det er da også den sværeste Champions League-gruppe, som han har oplevet i sin Liverpool-tid. 

– Dette er den stærkeste gruppe, vi har haft, siden jeg kom til Liverpool. Ingen tvivl om det. I 2013 hos Borussia Dortmund havde vi også en “ægte” Champions League-gruppe. Vi havde Manchester City, Real Madrid og Ajax – en rigtig gruppe! Folk spurgte om, hvordan vi nogensinde skulle gå videre.

– Hvad gør det for turneringen? Det sender to rigtig gode hold ud. Det vil sende et andet rigtig godt hold i Europa League, det er helt sikkert. Jeg har aldrig forstået, hvorfor folk taler om at ændre Champions League, forklarer tyskeren på pressemødet forud for Liverpools kamp mod AC Milan. 

Han er dog ikke ærgerlig over, at hans hold sættes op mod så stærke modstandere. Tværtimod. 

– Gruppen vil blive spændende fra første til sidste sekund. Intet bliver afgjort tidligt, og det holder os på tæerne. 

– Men det er lige præcis det, vi ønsker. Vi møder Milan, Atlético og Porto – utrolige stadions, gode tilskuere, passionerede fanbaser. 

– Porto er typisk portugisiske mestre eller næstbedst der. Et tophold. AC Milan har en stor historie og er i sin bedste periode nu her i flere år. Det er ægte Champions League. Det er præcis sådan, vi elsker fodbold, og nu er det sådan, så skal vi også håndtere det, fortæller han. 

Onsdag aften indleder Liverpool Champions League-gruppespillet mod AC Milan hjemme på Anfield. AC Milan må undvære Zlatan Ibrahimovic, som er skadet til opgøret.







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Vender tilbage til skærmen

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Premier League-dansker skal have ny manager

Uventet skifte?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Bekræfter kæmpebud

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?