– Klubberne ville jo dræbe Champions League

Champions League begynder igen, men fansene bør huske, at Super League-klubberne ville tage livet af Super League og droppe tilknytningen til resten af fodboldverdenen, mener Tipsbladets chefredaktør.



Cristiano Ronaldo er skiftet til Manchester United.

De forsvarende Champions League-mestre har forstærket sig med Romelu Lukaku.

Og i Liverpool, Manchester City, Inter, Juventus, AC Milan er der også købt spillere for mange millioner, ja selv de pressede spaniere i FC Barcelona, Atlético Madrid og Real Madrid har fået nye folk – sidstnævnte bød endda på Kylian Mbappé i slutningen af transfervinduet.

I de kommende dage og måneder er der igen Champions League med store dyster mellem Paris Saint-Germain og Manchester City, Chelsea og Juventus, Barcelona og Bayern München, Real Madrid og Inter – ja runde efter runde er der fede kampe.

Men alt det bør efter Tipsbladets chefredaktørs mening stå i skyggen af, at 10 af de allerstørste klubber ud af de 32 deltagere i Champions League tilbage i april sagde, at de ville danne Super League.

Super League skulle være en lukket turnering for Europas allerstørste klubber, hvor de rigeste og mest magtfulde klubber selv ville afgøre, hvem der skulle være med, og hvordan turneringen skulle skrues sammen, mens milliardindtægterne selvfølgelig også skulle administreres af klubberne selv.

Tre af klubberne i Champions League holder endda stadig fast i, at Super League kan og skal blive til noget, og var Super League blevet til virkelighed i stedet for at rasle fra hinanden på 48 timer i april, var det planen allerede at starte turneringen i august i år, altså i sidste måned.

Se Troels Bager Thøgersens udlægning af sagen i den video, der ligger i toppen af denne artikel, og hør, hvorfor der efter hans mening ikke er nogen grund til, at fansene skal tilgive klubejerne og klubberne for forsøget på at bryde ud af fodboldsystemet og skabe en lukket liga.





TransferLIVE: Brøndby henter stortalent




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Dansk profil overrasker: Han er så god



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Klar til at gå shopamok

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Højlund slutter sæsonen med bravour

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen