Cristiano Ronaldo er skiftet til Manchester United.
De forsvarende Champions League-mestre har forstærket sig med Romelu Lukaku.
Og i Liverpool, Manchester City, Inter, Juventus, AC Milan er der også købt spillere for mange millioner, ja selv de pressede spaniere i FC Barcelona, Atlético Madrid og Real Madrid har fået nye folk – sidstnævnte bød endda på Kylian Mbappé i slutningen af transfervinduet.
I de kommende dage og måneder er der igen Champions League med store dyster mellem Paris Saint-Germain og Manchester City, Chelsea og Juventus, Barcelona og Bayern München, Real Madrid og Inter – ja runde efter runde er der fede kampe.
Men alt det bør efter Tipsbladets chefredaktørs mening stå i skyggen af, at 10 af de allerstørste klubber ud af de 32 deltagere i Champions League tilbage i april sagde, at de ville danne Super League.
Super League-bosser: Sig op og sælg jeres klubber #cldk #pldk https://t.co/DxOhwaGFux
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) April 20, 2021
Super League skulle være en lukket turnering for Europas allerstørste klubber, hvor de rigeste og mest magtfulde klubber selv ville afgøre, hvem der skulle være med, og hvordan turneringen skulle skrues sammen, mens milliardindtægterne selvfølgelig også skulle administreres af klubberne selv.
Tre af klubberne i Champions League holder endda stadig fast i, at Super League kan og skal blive til noget, og var Super League blevet til virkelighed i stedet for at rasle fra hinanden på 48 timer i april, var det planen allerede at starte turneringen i august i år, altså i sidste måned.
Se Troels Bager Thøgersens udlægning af sagen i den video, der ligger i toppen af denne artikel, og hør, hvorfor der efter hans mening ikke er nogen grund til, at fansene skal tilgive klubejerne og klubberne for forsøget på at bryde ud af fodboldsystemet og skabe en lukket liga.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
OPTAKT
Kroatien – Ghana
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Panama – England
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
