– Klubberne ville jo dræbe Champions League

Champions League begynder igen, men fansene bør huske, at Super League-klubberne ville tage livet af Super League og droppe tilknytningen til resten af fodboldverdenen, mener Tipsbladets chefredaktør.



Cristiano Ronaldo er skiftet til Manchester United.

De forsvarende Champions League-mestre har forstærket sig med Romelu Lukaku.

Og i Liverpool, Manchester City, Inter, Juventus, AC Milan er der også købt spillere for mange millioner, ja selv de pressede spaniere i FC Barcelona, Atlético Madrid og Real Madrid har fået nye folk – sidstnævnte bød endda på Kylian Mbappé i slutningen af transfervinduet.

I de kommende dage og måneder er der igen Champions League med store dyster mellem Paris Saint-Germain og Manchester City, Chelsea og Juventus, Barcelona og Bayern München, Real Madrid og Inter – ja runde efter runde er der fede kampe.

Men alt det bør efter Tipsbladets chefredaktørs mening stå i skyggen af, at 10 af de allerstørste klubber ud af de 32 deltagere i Champions League tilbage i april sagde, at de ville danne Super League.

Super League skulle være en lukket turnering for Europas allerstørste klubber, hvor de rigeste og mest magtfulde klubber selv ville afgøre, hvem der skulle være med, og hvordan turneringen skulle skrues sammen, mens milliardindtægterne selvfølgelig også skulle administreres af klubberne selv.

Tre af klubberne i Champions League holder endda stadig fast i, at Super League kan og skal blive til noget, og var Super League blevet til virkelighed i stedet for at rasle fra hinanden på 48 timer i april, var det planen allerede at starte turneringen i august i år, altså i sidste måned.

Se Troels Bager Thøgersens udlægning af sagen i den video, der ligger i toppen af denne artikel, og hør, hvorfor der efter hans mening ikke er nogen grund til, at fansene skal tilgive klubejerne og klubberne for forsøget på at bryde ud af fodboldsystemet og skabe en lukket liga.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

FCK-spiller har revet skulderen af led

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Forhandler med Jannik Vestergaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Sønderjyske henter landsholdsspiller

FCM-flop i chokskifte

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Sur Zorniger med opsang til Ejdum



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske