Cristiano Ronaldo er skiftet til Manchester United.
De forsvarende Champions League-mestre har forstærket sig med Romelu Lukaku.
Og i Liverpool, Manchester City, Inter, Juventus, AC Milan er der også købt spillere for mange millioner, ja selv de pressede spaniere i FC Barcelona, Atlético Madrid og Real Madrid har fået nye folk – sidstnævnte bød endda på Kylian Mbappé i slutningen af transfervinduet.
I de kommende dage og måneder er der igen Champions League med store dyster mellem Paris Saint-Germain og Manchester City, Chelsea og Juventus, Barcelona og Bayern München, Real Madrid og Inter – ja runde efter runde er der fede kampe.
Men alt det bør efter Tipsbladets chefredaktørs mening stå i skyggen af, at 10 af de allerstørste klubber ud af de 32 deltagere i Champions League tilbage i april sagde, at de ville danne Super League.
Super League-bosser: Sig op og sælg jeres klubber #cldk #pldk https://t.co/DxOhwaGFux
— tipsbladet.dk (@tipsbladet) April 20, 2021
Super League skulle være en lukket turnering for Europas allerstørste klubber, hvor de rigeste og mest magtfulde klubber selv ville afgøre, hvem der skulle være med, og hvordan turneringen skulle skrues sammen, mens milliardindtægterne selvfølgelig også skulle administreres af klubberne selv.
Tre af klubberne i Champions League holder endda stadig fast i, at Super League kan og skal blive til noget, og var Super League blevet til virkelighed i stedet for at rasle fra hinanden på 48 timer i april, var det planen allerede at starte turneringen i august i år, altså i sidste måned.
Se Troels Bager Thøgersens udlægning af sagen i den video, der ligger i toppen af denne artikel, og hør, hvorfor der efter hans mening ikke er nogen grund til, at fansene skal tilgive klubejerne og klubberne for forsøget på at bryde ud af fodboldsystemet og skabe en lukket liga.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
OPTAKT
Jordan – Algeriet
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
OPTAKT
Uruguay – Kap Verde
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
NYHEDER
