Forventningen var, at FC København ville få det utroligt svært mod Manchester City, og de danske mestres møde med verdens nok bedste hold endte da også med at blive en usædvanligt ensidig affære.
Manchester City virkede skræmmende overlegne i stort set hele kampen, og efter storholdets 3-1-sejr i Parken har flere engelske medier da også tegnet et billede af City som en urørlig maskine.
– På aftener som denne er dette Manchester City-hold ligesom Terminator: En ubarmhjertig fjende, der nægter at blive kuet, uanset hvad de møder, skriver The Guardian og fortsætter:
– FC København viste deres mod ved at svare tilbage på Kevin De Bruynes åbningsmål med Magnus Mattssons udligning, men derefter skabte belgieren Bernardo Silvas 2-1-mål. Alle disse mål kom før pausen. Både før og efter pausen var De Bruyne Citys bedste personificering af Arnold Schwarzeneggers karakter i Hollywood-blockbusteren, hvis berømte linje 'I'll be back' meget fint kan bruges til at beskrive den ustoppelige 32-årige belgier.
Også The Telegraph maler et billede af et udehold, der kørte direkte hen over deres modstander.
– Det storslåede Manchester City-eksprestog brager videre på tværs af Europa, som vinderne af det hele og med en ubesejret stime, der går tilbage til sidste år – tilbage til en kort stund med usikkerhed, som nu fremstår meget langt væk, skriver The Telegraph og fortsætter:
– De forsvarende Champions League-vindere har for vane at spille deres udekampe som om, at de spiller på hjemmebane. Og i størstedelen af kampen virkede det også sådan. Med en boldbesiddelse på 75 procent og mere end fire gange så mange afleveringer som modstanderen – det eneste glimt, som de gav FC København af deres eget mål, blev foræret til hjemmeholdet efter Edersons fejl.
The Telegraph tilføjer, at tirsdagens dyst til tider virkede 'næsten uretfærdig', fordi FC København dårligt nok fik lov til at røre bolden. I alt gennemførte gæsterne 786 ud af de 835 afleveringer, de forsøgte i Parken.
Evening Standard konkluderer, at Manchester City 'fuldstændigt kontrollerede' tirsdagens ottendedelsfinale i Parken, og avisen sætter samtidig FC Københavns nærmest umulige mission i returkampen i perspektiv:
– Intet udehold har formået at vinde på Etihad i Champions League siden Lyon i 2018. FC København skal vinde med mindst to mål.
Returkampen i Manchester spilles onsdag den 6. marts.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
Frankrig – Spanien
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
EKSKLUSIVT