Galatasaray forventer at FCK straffer Grabara

Galatasaray har en forventing om, at FC København selv har tænkt sig at straffe Kamil Grabara, da han har brudt Uefa's regler om fair play.



Kamil Grabara er kommet i massiv modvind i Tyrkiet for et opslag, som han offentliggjorde på Instragram efter 2-2-kampen i Istanbul mod Galatasaray.

Polakken har modtaget dødstrusler, og hans kærester har også offentliggjort screenshots af truende beskeder, som hun har modtaget. Kamil Grabara kaldte i sit opslag stadion for et 'shithole'.

Inden kampen havde han også rost Fenerbahces fansbase, som han havde hørt var bedre end Galatasarays. Allerede der var banen kridtet op, og nu er det ikke blot klubbens fans, som er rasende på den polske målvogter.

Galatasarays præsident, Dursun Özbek, har således varslet mulige konsekvenser.

– Vi diskuterer Københavns målmand Kamil Grabara i bestyrelsen. I vil finde ud af, hvad vi vil gøre med ham, lød det på et pressemøde efter kampen ifølge det tyrkiske medie Star.

Siden har Galatasaray også selv kommunikeret ud omkring situationen, hvor de kræver, at FC København selv straffer Kamil Grabara.

– De udtalelser, som Grabara kom med før og efter kampen er imod Uefa's regler om fair play. Derfor forventer vi, at FC København, som vi havde på besøg for få dage siden, giver ham den nødvendige straf, lyder det ifølge BBC.

Kampen i Istanbul mellem Galatasaray og FC København var klubbernes første i Champions League, og derfor kan man formentlig godt forvente en knap så venlig tone, når de to hold brager sammen i Parken senere på efteråret.

FC København førte opgøret 2-0, indtil der resterede fem minutter af den ordinære spilletid. På det tidspunkt var FCK blevet reduceret til ti mand på grund af et dumt rødt kort til Elias Jelert, som han desuden har undskyldt for.

Men med en mand i undertal kunne FC København ikke holde stand, og måtte rejse retur til København med et enkelt point i bagagen. Søndag venter endnu en hård opgave, når sæsonens første derby spilles på Brøndby Stadion.





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

‘En trøstepræmie af en turnering’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Her er FC Københavns vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FC Midtjylland er ude

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

John Stones tager sydpå



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ny FC København-stjerne imponerer

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Tottenham-flop i stor transfer

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe