Galatasaray forventer at FCK straffer Grabara

Galatasaray har en forventing om, at FC København selv har tænkt sig at straffe Kamil Grabara, da han har brudt Uefa's regler om fair play.



Kamil Grabara er kommet i massiv modvind i Tyrkiet for et opslag, som han offentliggjorde på Instragram efter 2-2-kampen i Istanbul mod Galatasaray.

Polakken har modtaget dødstrusler, og hans kærester har også offentliggjort screenshots af truende beskeder, som hun har modtaget. Kamil Grabara kaldte i sit opslag stadion for et 'shithole'.

Inden kampen havde han også rost Fenerbahces fansbase, som han havde hørt var bedre end Galatasarays. Allerede der var banen kridtet op, og nu er det ikke blot klubbens fans, som er rasende på den polske målvogter.

Galatasarays præsident, Dursun Özbek, har således varslet mulige konsekvenser.

– Vi diskuterer Københavns målmand Kamil Grabara i bestyrelsen. I vil finde ud af, hvad vi vil gøre med ham, lød det på et pressemøde efter kampen ifølge det tyrkiske medie Star.

Siden har Galatasaray også selv kommunikeret ud omkring situationen, hvor de kræver, at FC København selv straffer Kamil Grabara.

– De udtalelser, som Grabara kom med før og efter kampen er imod Uefa's regler om fair play. Derfor forventer vi, at FC København, som vi havde på besøg for få dage siden, giver ham den nødvendige straf, lyder det ifølge BBC.

Kampen i Istanbul mellem Galatasaray og FC København var klubbernes første i Champions League, og derfor kan man formentlig godt forvente en knap så venlig tone, når de to hold brager sammen i Parken senere på efteråret.

FC København førte opgøret 2-0, indtil der resterede fem minutter af den ordinære spilletid. På det tidspunkt var FCK blevet reduceret til ti mand på grund af et dumt rødt kort til Elias Jelert, som han desuden har undskyldt for.

Men med en mand i undertal kunne FC København ikke holde stand, og måtte rejse retur til København med et enkelt point i bagagen. Søndag venter endnu en hård opgave, når sæsonens første derby spilles på Brøndby Stadion.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zorniger fremhæver transfervindue

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De forbereder et bud på Roony Bardghji

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”