Kamil Grabara er kommet i massiv modvind i Tyrkiet for et opslag, som han offentliggjorde på Instragram efter 2-2-kampen i Istanbul mod Galatasaray.
Polakken har modtaget dødstrusler, og hans kærester har også offentliggjort screenshots af truende beskeder, som hun har modtaget. Kamil Grabara kaldte i sit opslag stadion for et 'shithole'.
Inden kampen havde han også rost Fenerbahces fansbase, som han havde hørt var bedre end Galatasarays. Allerede der var banen kridtet op, og nu er det ikke blot klubbens fans, som er rasende på den polske målvogter.
Galatasarays præsident, Dursun Özbek, har således varslet mulige konsekvenser.
– Vi diskuterer Københavns målmand Kamil Grabara i bestyrelsen. I vil finde ud af, hvad vi vil gøre med ham, lød det på et pressemøde efter kampen ifølge det tyrkiske medie Star.
Siden har Galatasaray også selv kommunikeret ud omkring situationen, hvor de kræver, at FC København selv straffer Kamil Grabara.
– De udtalelser, som Grabara kom med før og efter kampen er imod Uefa's regler om fair play. Derfor forventer vi, at FC København, som vi havde på besøg for få dage siden, giver ham den nødvendige straf, lyder det ifølge BBC.
Kampen i Istanbul mellem Galatasaray og FC København var klubbernes første i Champions League, og derfor kan man formentlig godt forvente en knap så venlig tone, når de to hold brager sammen i Parken senere på efteråret.
FC København førte opgøret 2-0, indtil der resterede fem minutter af den ordinære spilletid. På det tidspunkt var FCK blevet reduceret til ti mand på grund af et dumt rødt kort til Elias Jelert, som han desuden har undskyldt for.
Men med en mand i undertal kunne FC København ikke holde stand, og måtte rejse retur til København med et enkelt point i bagagen. Søndag venter endnu en hård opgave, når sæsonens første derby spilles på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TIPSBLADET SPECIAL