Galatasaray forventer at FCK straffer Grabara

Galatasaray har en forventing om, at FC København selv har tænkt sig at straffe Kamil Grabara, da han har brudt Uefa's regler om fair play.



Kamil Grabara er kommet i massiv modvind i Tyrkiet for et opslag, som han offentliggjorde på Instragram efter 2-2-kampen i Istanbul mod Galatasaray.

Polakken har modtaget dødstrusler, og hans kærester har også offentliggjort screenshots af truende beskeder, som hun har modtaget. Kamil Grabara kaldte i sit opslag stadion for et 'shithole'.

Inden kampen havde han også rost Fenerbahces fansbase, som han havde hørt var bedre end Galatasarays. Allerede der var banen kridtet op, og nu er det ikke blot klubbens fans, som er rasende på den polske målvogter.

Galatasarays præsident, Dursun Özbek, har således varslet mulige konsekvenser.

– Vi diskuterer Københavns målmand Kamil Grabara i bestyrelsen. I vil finde ud af, hvad vi vil gøre med ham, lød det på et pressemøde efter kampen ifølge det tyrkiske medie Star.

Siden har Galatasaray også selv kommunikeret ud omkring situationen, hvor de kræver, at FC København selv straffer Kamil Grabara.

– De udtalelser, som Grabara kom med før og efter kampen er imod Uefa's regler om fair play. Derfor forventer vi, at FC København, som vi havde på besøg for få dage siden, giver ham den nødvendige straf, lyder det ifølge BBC.

Kampen i Istanbul mellem Galatasaray og FC København var klubbernes første i Champions League, og derfor kan man formentlig godt forvente en knap så venlig tone, når de to hold brager sammen i Parken senere på efteråret.

FC København førte opgøret 2-0, indtil der resterede fem minutter af den ordinære spilletid. På det tidspunkt var FCK blevet reduceret til ti mand på grund af et dumt rødt kort til Elias Jelert, som han desuden har undskyldt for.

Men med en mand i undertal kunne FC København ikke holde stand, og måtte rejse retur til København med et enkelt point i bagagen. Søndag venter endnu en hård opgave, når sæsonens første derby spilles på Brøndby Stadion.





LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

‘Horsens var et helvede’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Brøndby har været i dialog med VM-profil