Tipsbladet på Frederiksberg
Livet går op og ned. Sådan er det også på fodboldbanen, hvor den næste succes eller den næste fiasko hele tiden lurer lige rundt om hjørnet. Lige så fedt det er at være fodboldspiller i medvind, lige så hård er medfarten, når korthuset vælter.
Onsdag aften væltede korthuset for Elias Jelert i Istanbul.
FC København var på vej mod en stensikker sejr på udebane over Galatasaray, da højrebacken ragede et tåbeligt rødt kort til sig. Med en mand i undertal kunne FCK ikke længere modstå det tyrkiske pres, og så fik Galatasaray et point i en kamp, hvor de aldrig skulle have haft det.
Den byrde har 20-årige Jelert måttet bære på sine skuldre det seneste halvandet døgn, men da FCK-kometen mødte Tipsbladet på FC Københavns træningsanlæg fredag middag, var det med rank ryg og brystet fremme – klar til at tage imod tæskene.
– Efter kampen havde jeg det ikke godt. Jeg havde skyldfølelse, og det skulle jeg også have. Vejen ned til omklædningsrummet var ekstremt lang, og da jeg sad dernede, var det nok det længste kvarter i mit liv. Det var ikke sjovt, siger Elias Jelert og tilføjer:
– Men nu ser jeg fremad. Jeg har haft en fridag, hvor jeg har været sammen med nogle gode kammerater og min familie, som har fået mit humør i bedring.
Det kunne da også kun gå én vej med humøret sammenlignet med, hvordan Elias Jelert havde det i minutterne efter kampen mod Galatasaray, hvor han slukøret skulle se de holdkammerater i øjnene, som han havde svigtet.
– Jeg gik rundt og gav en highfive til dem alle og sagde undskyld. Det var helt på sin plads efter den måde, jeg havde svigtet dem, lyder det fra FCK-backen.
Efter kampen blev Elias Jelert kritiseret af både Jacob Neestrup og flere af sine holdkammerater, der ikke lagde skjul på, at højrebacken havde kostet sejren mod Galatasaray. En hård skæbne for en 20-årig gut, men også retfærdig, mener hovedpersonen.
– I FC København har vi forventninger til hinanden, og sådan skal det være. Når man spiller godt, får man at vide, at man har spillet godt, og så skal man også kunne klare at høre, når man har gjort noget dumt. Vi taler lige ud af posen til hinanden, og det har jeg det fint med. Det er det, jeg er vokset op med i FC København.
– På dagen var folk selvfølgelig sure, men efterfølgende har mine holdkammerater klappet mig på skulderen. Jeg synes ikke, de skylder mig noget, så det er deres valg, hvordan de vil håndtere det.
– Jeg har ikke kigget så meget i medierne. Jeg har lært, at det ikke gør noget godt for humøret, når man har dummet sig. Jeg har brugt min tid på familie og venner, og det har fået mit humør op, lyder det fra Elias Jelert, der tror, at den næste succesoplevelse venter lige om hjørnet, når FC København møder arvefjenderne fra Brøndby IF på søndag.
Måske har han ret – det går nemlig op og ned i fodbold.
Her kan du læse vores optakt til braget mellem Brøndby IF og FC København.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Vild udtalelse om Nathan Trott
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
Medie peger på FC København
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Færdig i Brøndbys bestyrelse
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
José Mourinho klarmelder dansker
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
Forlænger med stortalent
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
EKSKLUSIVT