Elias Jelert-interview: Jeg svigtede – undskyld!

En stadig slukøret, men afklaret Elias Jelert stillede op til interview fredag middag på FC Københavns anlæg.



Tipsbladet på Frederiksberg

Livet går op og ned. Sådan er det også på fodboldbanen, hvor den næste succes eller den næste fiasko hele tiden lurer lige rundt om hjørnet. Lige så fedt det er at være fodboldspiller i medvind, lige så hård er medfarten, når korthuset vælter.

Onsdag aften væltede korthuset for Elias Jelert i Istanbul.

FC København var på vej mod en stensikker sejr på udebane over Galatasaray, da højrebacken ragede et tåbeligt rødt kort til sig. Med en mand i undertal kunne FCK ikke længere modstå det tyrkiske pres, og så fik Galatasaray et point i en kamp, hvor de aldrig skulle have haft det.

Den byrde har 20-årige Jelert måttet bære på sine skuldre det seneste halvandet døgn, men da FCK-kometen mødte Tipsbladet på FC Københavns træningsanlæg fredag middag, var det med rank ryg og brystet fremme – klar til at tage imod tæskene.

– Efter kampen havde jeg det ikke godt. Jeg havde skyldfølelse, og det skulle jeg også have. Vejen ned til omklædningsrummet var ekstremt lang, og da jeg sad dernede, var det nok det længste kvarter i mit liv. Det var ikke sjovt, siger Elias Jelert og tilføjer:

– Men nu ser jeg fremad. Jeg har haft en fridag, hvor jeg har været sammen med nogle gode kammerater og min familie, som har fået mit humør i bedring.

Det kunne da også kun gå én vej med humøret sammenlignet med, hvordan Elias Jelert havde det i minutterne efter kampen mod Galatasaray, hvor han slukøret skulle se de holdkammerater i øjnene, som han havde svigtet.

– Jeg gik rundt og gav en highfive til dem alle og sagde undskyld. Det var helt på sin plads efter den måde, jeg havde svigtet dem, lyder det fra FCK-backen.

Efter kampen blev Elias Jelert kritiseret af både Jacob Neestrup og flere af sine holdkammerater, der ikke lagde skjul på, at højrebacken havde kostet sejren mod Galatasaray. En hård skæbne for en 20-årig gut, men også retfærdig, mener hovedpersonen.

– I FC København har vi forventninger til hinanden, og sådan skal det være. Når man spiller godt, får man at vide, at man har spillet godt, og så skal man også kunne klare at høre, når man har gjort noget dumt. Vi taler lige ud af posen til hinanden, og det har jeg det fint med. Det er det, jeg er vokset op med i FC København.

– På dagen var folk selvfølgelig sure, men efterfølgende har mine holdkammerater klappet mig på skulderen. Jeg synes ikke, de skylder mig noget, så det er deres valg, hvordan de vil håndtere det.

– Jeg har ikke kigget så meget i medierne. Jeg har lært, at det ikke gør noget godt for humøret, når man har dummet sig. Jeg har brugt min tid på familie og venner, og det har fået mit humør op, lyder det fra Elias Jelert, der tror, at den næste succesoplevelse venter lige om hjørnet, når FC København møder arvefjenderne fra Brøndby IF på søndag.

Måske har han ret – det går nemlig op og ned i fodbold. 

Her kan du læse vores optakt til braget mellem Brøndby IF og FC København. 







LIVE

LIVE: Stort Superliga-salg var ‘en del af planen’

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Kæmpe stjerne besøger København

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Melder ud om Kasper Hjulmand

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tjekkiet – Danmark

Rasmus Højlund har ikke set det før



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC København afviser konspirationsteori

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Han er også færdig i FC København

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner