Elias Jelert-interview: Jeg svigtede – undskyld!

En stadig slukøret, men afklaret Elias Jelert stillede op til interview fredag middag på FC Københavns anlæg.



Tipsbladet på Frederiksberg

Livet går op og ned. Sådan er det også på fodboldbanen, hvor den næste succes eller den næste fiasko hele tiden lurer lige rundt om hjørnet. Lige så fedt det er at være fodboldspiller i medvind, lige så hård er medfarten, når korthuset vælter.

Onsdag aften væltede korthuset for Elias Jelert i Istanbul.

FC København var på vej mod en stensikker sejr på udebane over Galatasaray, da højrebacken ragede et tåbeligt rødt kort til sig. Med en mand i undertal kunne FCK ikke længere modstå det tyrkiske pres, og så fik Galatasaray et point i en kamp, hvor de aldrig skulle have haft det.

Den byrde har 20-årige Jelert måttet bære på sine skuldre det seneste halvandet døgn, men da FCK-kometen mødte Tipsbladet på FC Københavns træningsanlæg fredag middag, var det med rank ryg og brystet fremme – klar til at tage imod tæskene.

– Efter kampen havde jeg det ikke godt. Jeg havde skyldfølelse, og det skulle jeg også have. Vejen ned til omklædningsrummet var ekstremt lang, og da jeg sad dernede, var det nok det længste kvarter i mit liv. Det var ikke sjovt, siger Elias Jelert og tilføjer:

– Men nu ser jeg fremad. Jeg har haft en fridag, hvor jeg har været sammen med nogle gode kammerater og min familie, som har fået mit humør i bedring.

Det kunne da også kun gå én vej med humøret sammenlignet med, hvordan Elias Jelert havde det i minutterne efter kampen mod Galatasaray, hvor han slukøret skulle se de holdkammerater i øjnene, som han havde svigtet.

– Jeg gik rundt og gav en highfive til dem alle og sagde undskyld. Det var helt på sin plads efter den måde, jeg havde svigtet dem, lyder det fra FCK-backen.

Efter kampen blev Elias Jelert kritiseret af både Jacob Neestrup og flere af sine holdkammerater, der ikke lagde skjul på, at højrebacken havde kostet sejren mod Galatasaray. En hård skæbne for en 20-årig gut, men også retfærdig, mener hovedpersonen.

– I FC København har vi forventninger til hinanden, og sådan skal det være. Når man spiller godt, får man at vide, at man har spillet godt, og så skal man også kunne klare at høre, når man har gjort noget dumt. Vi taler lige ud af posen til hinanden, og det har jeg det fint med. Det er det, jeg er vokset op med i FC København.

– På dagen var folk selvfølgelig sure, men efterfølgende har mine holdkammerater klappet mig på skulderen. Jeg synes ikke, de skylder mig noget, så det er deres valg, hvordan de vil håndtere det.

– Jeg har ikke kigget så meget i medierne. Jeg har lært, at det ikke gør noget godt for humøret, når man har dummet sig. Jeg har brugt min tid på familie og venner, og det har fået mit humør op, lyder det fra Elias Jelert, der tror, at den næste succesoplevelse venter lige om hjørnet, når FC København møder arvefjenderne fra Brøndby IF på søndag.

Måske har han ret – det går nemlig op og ned i fodbold. 

Her kan du læse vores optakt til braget mellem Brøndby IF og FC København. 






TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

– Det kan godt blive svært, FCK

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Hylder dansk debutant

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Teemu Pukki dominerer



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Ikke sket i 8 år

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

– En stor beslutning

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

FC Midtjylland videre i pokalturneringen



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Elkjær jubler over Frank

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Holdt på stor hemmelighed

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’