Tipsbladet på Frederiksberg
Livet går op og ned. Sådan er det også på fodboldbanen, hvor den næste succes eller den næste fiasko hele tiden lurer lige rundt om hjørnet. Lige så fedt det er at være fodboldspiller i medvind, lige så hård er medfarten, når korthuset vælter.
Onsdag aften væltede korthuset for Elias Jelert i Istanbul.
FC København var på vej mod en stensikker sejr på udebane over Galatasaray, da højrebacken ragede et tåbeligt rødt kort til sig. Med en mand i undertal kunne FCK ikke længere modstå det tyrkiske pres, og så fik Galatasaray et point i en kamp, hvor de aldrig skulle have haft det.
Den byrde har 20-årige Jelert måttet bære på sine skuldre det seneste halvandet døgn, men da FCK-kometen mødte Tipsbladet på FC Københavns træningsanlæg fredag middag, var det med rank ryg og brystet fremme – klar til at tage imod tæskene.
– Efter kampen havde jeg det ikke godt. Jeg havde skyldfølelse, og det skulle jeg også have. Vejen ned til omklædningsrummet var ekstremt lang, og da jeg sad dernede, var det nok det længste kvarter i mit liv. Det var ikke sjovt, siger Elias Jelert og tilføjer:
– Men nu ser jeg fremad. Jeg har haft en fridag, hvor jeg har været sammen med nogle gode kammerater og min familie, som har fået mit humør i bedring.
Det kunne da også kun gå én vej med humøret sammenlignet med, hvordan Elias Jelert havde det i minutterne efter kampen mod Galatasaray, hvor han slukøret skulle se de holdkammerater i øjnene, som han havde svigtet.
– Jeg gik rundt og gav en highfive til dem alle og sagde undskyld. Det var helt på sin plads efter den måde, jeg havde svigtet dem, lyder det fra FCK-backen.
Efter kampen blev Elias Jelert kritiseret af både Jacob Neestrup og flere af sine holdkammerater, der ikke lagde skjul på, at højrebacken havde kostet sejren mod Galatasaray. En hård skæbne for en 20-årig gut, men også retfærdig, mener hovedpersonen.
– I FC København har vi forventninger til hinanden, og sådan skal det være. Når man spiller godt, får man at vide, at man har spillet godt, og så skal man også kunne klare at høre, når man har gjort noget dumt. Vi taler lige ud af posen til hinanden, og det har jeg det fint med. Det er det, jeg er vokset op med i FC København.
– På dagen var folk selvfølgelig sure, men efterfølgende har mine holdkammerater klappet mig på skulderen. Jeg synes ikke, de skylder mig noget, så det er deres valg, hvordan de vil håndtere det.
– Jeg har ikke kigget så meget i medierne. Jeg har lært, at det ikke gør noget godt for humøret, når man har dummet sig. Jeg har brugt min tid på familie og venner, og det har fået mit humør op, lyder det fra Elias Jelert, der tror, at den næste succesoplevelse venter lige om hjørnet, når FC København møder arvefjenderne fra Brøndby IF på søndag.
Måske har han ret – det går nemlig op og ned i fodbold.
Her kan du læse vores optakt til braget mellem Brøndby IF og FC København.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Liverpool – West Ham United
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
MEDIE
Endelig er der godt nyt
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’