Optakt: Brøndby IF – FC København

Formstærke Brøndby IF har hjemmebane mod FC København i sæsonens første hovedstadsderby.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14.00
Spillested: Brøndby Stadion 
Dommer: Morten Krogh
På TV: 3+
Hashtag: #biffck #sldk

Holdnyt:
Brøndby IF:
Det er i grunden lidt underligt med Brøndby IF.

Mange sidder nok stadig med en fornemmelse af, at Jesper Sørensens mandskab har været lidt vaklende i starten af sæsonen, men ser man på stillingen, yder den analyse på ingen måde de blå-gule retfærdighed. Tabellen viser et Brøndby-hold på andenpladsen – kun overgået af FC København.

Det var bestemt ikke prangende den måde, Brøndby kom ud af starthullerne til sæsonen, men Jesper Sørensen har fået styr på tingene. Brøndby har vundet fem kampe i træk og har blot indkasseret et mål. Det er der i virkeligheden kun et enkelt ord, der beskriver bedst – klasse! 

Brøndby har virket som et mere afstemt mandskab de seneste par kampe og har formået at vinde på udebane over både AGF og FC Midtjylland. Stormen, der har suset om ørerne på Jesper Sørensen, har lagt sig.

Nu venter et opgør mod FCK, hvor Brøndby kan tage noget nær den ultimative skalp. Jesper Sørensen har en tæt på skadesfri trup til rådighed – kun Mathias Greve er ikke blevet klart. 

Til gengæld er den 17-årige mulige debutant Clement Bischoff med i truppen til derbyet. 

FC København:
Kommer FCK nogensinde ingen til at ærgre sig så meget over et point på udebane i Champions League-gruppespillet, som tilfældet er på bagkant af onsdagens opgør i Istanbul mod Galatasaray?

Svaret er formentlig nej. 

FC København havde de tyrkiske mestre helt nede i sækken og lignede et hold, der nærmest ikke kunne undgå at vinde, da Elias Jelert tabte hovedet og fik rødt kort. Overtallet udnyttede Galatasaray til at tyvstjæle et enkelt point i en kamp, hvor tyrkerne bestemt ikke havde fortjent det.

Ærgrelsen må stadig sidde i kroppen, når FCK-spillerne går på banen på Brøndby Stadion søndag eftermiddag, men det er Rasmus Falk og holdkammeraterne naturligvis nødt til at abstrahere fra. 

På hjemlig grund har FC København været gode i denne sæson og indtager førstepladsen efter otte kampe. De takter skal holdet forsøge at fortsætte, men det bliver naturligvis ikke nemmere i takt med, at de trætte ben fra et tæt kampprogram begynder at melde sig i løbet af efteråret.

Nicolai Boilesen, David Khocholava og Andreas Cornelius er på skadeslisten.

Karantæner:
Brøndby IF: Ingen
FC København: Ingen

Bud på startopstillinger:
Brøndby IF (3-4-1-2): Pentz – Tshiembe, Alves, Rasmussen – Klaiber, Radosevic, Wass, Divkovic – Vallys – Kvistgaarden, Omoijuanfo

FC København (4-3-3): Grabara – Jelert, Vavro, Diks, Meling – Lerager, Falk, Goncalves – Bardghji, Oskarsson, Elyounoussi

Dom:
Det minder lidt om gamle dage, hvor et opgør mellem Brøndby og FC København altid var et opgør mellem de to øverste i tabellen. FCK møder Brøndby på et rigtig træls tidspunkt set med hovedstadsklubbens briller, og der er ingen tvivl om, at det bliver hedt for udeholdet søndag eftermiddag på Vestegnen. Brøndby er svære at slå i øjeblikket, og det lykkes heller ikke for FCK. Opgøret ender 1-1.







Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Crystal Palace – Rayo Vallecano

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker