Kroos forklarer journalistsviner efter CL-triumf

Efter Champions League-finalesejren over Liverpool kom Toni Kroos på kant med en tysk journalist.



En tysk journalist formåede lørdag at gøre Toni Kroos vred, selvom midtbanespilleren få øjeblikke forinden havde vundet Champions League-trofæet med Real Madrid. 

Efter madrilenernes 1-0-sejr over Liverpool spurgte ZDF-journalisten således Toni Kroos, om Real Madrid-spilleren var overrasket over, at Liverpool havde domineret opgøret i Paris. 

– Du har haft 90 minutter til at komme frem til nogle fornuftige spørgsmål. Og så stiller du mig to lortespørgsmål. Det er vanvittigt. Det er ikke overraskende, at man kommer i problemer mod Liverpool. Hvad er det for et spørgsmål? Det er ikke en eller anden gruppekamp. Vi spillede Champions League-finalen, lød svaret, ifølge Liverpool Echo, fra Kroos, der herefter udvandrede fra interviewet. 

Efterfølgende har Toni Kroos så uddybet, hvorfor han blev nødt til at udvandre fra interviewet. 

– Man kunne have spurgt: 'Hvordan så du kampen?' Og så ville jeg ikke have svaret, at vi dominerede dem fuldstændigt fra første til sidste minut. Jeg er den første til at erkende, at det var en lige kamp, og at Liverpool nok havde lidt flere chancer. Men vi vandt kampen, ligesom vi har gjort mange gange i de seneste måneder. I stedet ville han mig have til at sige, at vi vandt ufortjent. Jeg er pisseligeglad, i en finale skal man bare vinde. På det tidspunkt blev jeg bare pisseirriteret, lyder det således, ifølge Marca, fra Toni Kroos. 

– Selvfølgelig måtte vi igennem to-tre perioder, hvor vi var under pres. Det sagde jeg også til ham, da han stillede spørgsmålet. Men det er normalt. Hvad forventer du? At vi dominerer Liverpool i 90 minutter? Det er et verdensklasse-hold. Vi var nødt til at slå dem, og det gjorde vi. 

Toni Kroos har i Real Madrid vundet fire Champions League-trofæer og tre La Liga-trofæer. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Afviste Premier League-klubber

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Tyskland – Paraguay

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet