FCM-boost: Klarmelder profiler før 300 mio-kamp

Thomas Thomasberg regner med at have et par profiler tilbage i kampen mod Slovan Bratislava efter skadesproblemer på det seneste.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland har denne sommer skruet en trup sammen, hvor man helt bevidst købte tidligt ind og havde nye folk klar i alle fire kæder allerede før, at man spillede første ligakamp.

Det ser ud til at give pote med en god placering i Superligaen uden nederlag i de første fem kampe, og midtjyderne står også med en chance af de helt store for at komme i Champions League, efter man i sidste runde slog seedede Ferencvaros og nu møder et undertippet Slovan Bratislava.

268647

Thomas Thomasberg håber på at have så mange folk som muligt klar onsdag aften. Foto: Alamy

Avancement vil skæppe endog særdeles godt i kassen i FC Midtjylland, da indtægterne, op mod 300 millioner kroner alene i præmiepengene, hvis FCM gør det godt, i den nye Champions League med et spritnyt ligaspil er tårnhøje (læs meget mere om det i Tipsbladets store historie her), noget der i den grad vil give ro på bagsmækken, nu hvor FC Midtjylland til efteråret præsenterer et stort underskud på 2023/24-regnskabet efter massive investeringer i stadion og spillertruppen.

Men det har ikke været uden problemer undervejs.

FC Midtjylland har store problemer på venstre back, hvor Paulinho og Christian Sørensen er ude med skader langt ind i efterårsmånederne, mens Victor Bak har været væk med en skade et par uger og den hårdt kæmpende vikar Juninho minsandten også fik problemer i sidste uge.

Og i sidste uge sad også Darío Osorio, måske den vigtigste offensive brik, ude med en skade, ligesom Adam Buksa igen sad en Superliga-kamp over efter at have spillet i tirsdagens opgør i Budapest.

Med en bred trup til rådighed skal Thomas Thomasberg såmænd nok stille et slagkraftigt hold onsdag aften, men FCM-cheftræneren regner med at have de to profiler klar.

Er Adam Buksa og Darío Osorio klar igen, efter de sad ude af kampen mod Lyngby?

– Det er de.

Skal de spille?

– Det regner jeg med, svarer Thomas Thomasberg på Tipsbladets spørgsmål om de to profiler.

20-årige Darío Osorio har udviklet sig støt i tiden i FC Midtjylland, hvor udfaldene med længere anonyme perioder i kampene bliver stadigt færre, mens chileneren oftere og oftere får sat spillet og fundet positionerne med bolden sammen med holdkammeraterne, samtidig med at den lynhurtige kantspiller har fået langt bedre forståelse for presspillet.

268647

Adam Buksa til pressekonference forud for sidste uges kamp i Budapest mod Ferencvaros. Foto: Alamy

Adam Buksa spillede ikke specielt godt i sidste uge i Budapest men har ellers været en god figur for FC Midtjylland fra start med meget stor styrke i luftspillet, gode afslutninger og fin deltagelse i presspillet.

Buksa har scoret to ligamål i to kampe og det vigtige føringsmål i hjemmekampen mod Ferencvaros i forrige uges 2-0-sejr.

Også Cho Gue-sung er ude med en skade et stykke tid endnu, mens brasilianske Marrony sandsynligvis er et par måneder fra comeback efter en meget lang genoptræning oven på en ekstremt alvorlig knæskade i sommeren 2023, ligesom Kristoffer Olsson fortsat er væk fra fodbold på ubestemt tid.

FC Midtjylland og Slovan Bratislava mødes onsdag aften klokken 20 i en kamp, vi naturligvis følger tæt på tipsbladet.dk og på video via vores Instagram-konto.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Frankrig – Sverige

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-klub tæt på FCK’er

Mexico – Ecuador

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker