FCM-boost: Klarmelder profiler før 300 mio-kamp

Thomas Thomasberg regner med at have et par profiler tilbage i kampen mod Slovan Bratislava efter skadesproblemer på det seneste.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland har denne sommer skruet en trup sammen, hvor man helt bevidst købte tidligt ind og havde nye folk klar i alle fire kæder allerede før, at man spillede første ligakamp.

Det ser ud til at give pote med en god placering i Superligaen uden nederlag i de første fem kampe, og midtjyderne står også med en chance af de helt store for at komme i Champions League, efter man i sidste runde slog seedede Ferencvaros og nu møder et undertippet Slovan Bratislava.

268647

Thomas Thomasberg håber på at have så mange folk som muligt klar onsdag aften. Foto: Alamy

Avancement vil skæppe endog særdeles godt i kassen i FC Midtjylland, da indtægterne, op mod 300 millioner kroner alene i præmiepengene, hvis FCM gør det godt, i den nye Champions League med et spritnyt ligaspil er tårnhøje (læs meget mere om det i Tipsbladets store historie her), noget der i den grad vil give ro på bagsmækken, nu hvor FC Midtjylland til efteråret præsenterer et stort underskud på 2023/24-regnskabet efter massive investeringer i stadion og spillertruppen.

Men det har ikke været uden problemer undervejs.

FC Midtjylland har store problemer på venstre back, hvor Paulinho og Christian Sørensen er ude med skader langt ind i efterårsmånederne, mens Victor Bak har været væk med en skade et par uger og den hårdt kæmpende vikar Juninho minsandten også fik problemer i sidste uge.

Og i sidste uge sad også Darío Osorio, måske den vigtigste offensive brik, ude med en skade, ligesom Adam Buksa igen sad en Superliga-kamp over efter at have spillet i tirsdagens opgør i Budapest.

Med en bred trup til rådighed skal Thomas Thomasberg såmænd nok stille et slagkraftigt hold onsdag aften, men FCM-cheftræneren regner med at have de to profiler klar.

Er Adam Buksa og Darío Osorio klar igen, efter de sad ude af kampen mod Lyngby?

– Det er de.

Skal de spille?

– Det regner jeg med, svarer Thomas Thomasberg på Tipsbladets spørgsmål om de to profiler.

20-årige Darío Osorio har udviklet sig støt i tiden i FC Midtjylland, hvor udfaldene med længere anonyme perioder i kampene bliver stadigt færre, mens chileneren oftere og oftere får sat spillet og fundet positionerne med bolden sammen med holdkammeraterne, samtidig med at den lynhurtige kantspiller har fået langt bedre forståelse for presspillet.

268647

Adam Buksa til pressekonference forud for sidste uges kamp i Budapest mod Ferencvaros. Foto: Alamy

Adam Buksa spillede ikke specielt godt i sidste uge i Budapest men har ellers været en god figur for FC Midtjylland fra start med meget stor styrke i luftspillet, gode afslutninger og fin deltagelse i presspillet.

Buksa har scoret to ligamål i to kampe og det vigtige føringsmål i hjemmekampen mod Ferencvaros i forrige uges 2-0-sejr.

Også Cho Gue-sung er ude med en skade et stykke tid endnu, mens brasilianske Marrony sandsynligvis er et par måneder fra comeback efter en meget lang genoptræning oven på en ekstremt alvorlig knæskade i sommeren 2023, ligesom Kristoffer Olsson fortsat er væk fra fodbold på ubestemt tid.

FC Midtjylland og Slovan Bratislava mødes onsdag aften klokken 20 i en kamp, vi naturligvis følger tæt på tipsbladet.dk og på video via vores Instagram-konto.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Jonas Wind til danskerklub?

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Danske klubber scorer millioner på VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Ståle revser Skotland

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps