FCM-boost: Klarmelder profiler før 300 mio-kamp

Thomas Thomasberg regner med at have et par profiler tilbage i kampen mod Slovan Bratislava efter skadesproblemer på det seneste.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland har denne sommer skruet en trup sammen, hvor man helt bevidst købte tidligt ind og havde nye folk klar i alle fire kæder allerede før, at man spillede første ligakamp.

Det ser ud til at give pote med en god placering i Superligaen uden nederlag i de første fem kampe, og midtjyderne står også med en chance af de helt store for at komme i Champions League, efter man i sidste runde slog seedede Ferencvaros og nu møder et undertippet Slovan Bratislava.

268647

Thomas Thomasberg håber på at have så mange folk som muligt klar onsdag aften. Foto: Alamy

Avancement vil skæppe endog særdeles godt i kassen i FC Midtjylland, da indtægterne, op mod 300 millioner kroner alene i præmiepengene, hvis FCM gør det godt, i den nye Champions League med et spritnyt ligaspil er tårnhøje (læs meget mere om det i Tipsbladets store historie her), noget der i den grad vil give ro på bagsmækken, nu hvor FC Midtjylland til efteråret præsenterer et stort underskud på 2023/24-regnskabet efter massive investeringer i stadion og spillertruppen.

Men det har ikke været uden problemer undervejs.

FC Midtjylland har store problemer på venstre back, hvor Paulinho og Christian Sørensen er ude med skader langt ind i efterårsmånederne, mens Victor Bak har været væk med en skade et par uger og den hårdt kæmpende vikar Juninho minsandten også fik problemer i sidste uge.

Og i sidste uge sad også Darío Osorio, måske den vigtigste offensive brik, ude med en skade, ligesom Adam Buksa igen sad en Superliga-kamp over efter at have spillet i tirsdagens opgør i Budapest.

Med en bred trup til rådighed skal Thomas Thomasberg såmænd nok stille et slagkraftigt hold onsdag aften, men FCM-cheftræneren regner med at have de to profiler klar.

Er Adam Buksa og Darío Osorio klar igen, efter de sad ude af kampen mod Lyngby?

– Det er de.

Skal de spille?

– Det regner jeg med, svarer Thomas Thomasberg på Tipsbladets spørgsmål om de to profiler.

20-årige Darío Osorio har udviklet sig støt i tiden i FC Midtjylland, hvor udfaldene med længere anonyme perioder i kampene bliver stadigt færre, mens chileneren oftere og oftere får sat spillet og fundet positionerne med bolden sammen med holdkammeraterne, samtidig med at den lynhurtige kantspiller har fået langt bedre forståelse for presspillet.

268647

Adam Buksa til pressekonference forud for sidste uges kamp i Budapest mod Ferencvaros. Foto: Alamy

Adam Buksa spillede ikke specielt godt i sidste uge i Budapest men har ellers været en god figur for FC Midtjylland fra start med meget stor styrke i luftspillet, gode afslutninger og fin deltagelse i presspillet.

Buksa har scoret to ligamål i to kampe og det vigtige føringsmål i hjemmekampen mod Ferencvaros i forrige uges 2-0-sejr.

Også Cho Gue-sung er ude med en skade et stykke tid endnu, mens brasilianske Marrony sandsynligvis er et par måneder fra comeback efter en meget lang genoptræning oven på en ekstremt alvorlig knæskade i sommeren 2023, ligesom Kristoffer Olsson fortsat er væk fra fodbold på ubestemt tid.

FC Midtjylland og Slovan Bratislava mødes onsdag aften klokken 20 i en kamp, vi naturligvis følger tæt på tipsbladet.dk og på video via vores Instagram-konto.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Supercomputer: De vinder Superligaen

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afslører Brøndbys transferplaner

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Køb, køb, køb!

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’