FCM-boost: Klarmelder profiler før 300 mio-kamp

Thomas Thomasberg regner med at have et par profiler tilbage i kampen mod Slovan Bratislava efter skadesproblemer på det seneste.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland har denne sommer skruet en trup sammen, hvor man helt bevidst købte tidligt ind og havde nye folk klar i alle fire kæder allerede før, at man spillede første ligakamp.

Det ser ud til at give pote med en god placering i Superligaen uden nederlag i de første fem kampe, og midtjyderne står også med en chance af de helt store for at komme i Champions League, efter man i sidste runde slog seedede Ferencvaros og nu møder et undertippet Slovan Bratislava.

268647

Thomas Thomasberg håber på at have så mange folk som muligt klar onsdag aften. Foto: Alamy

Avancement vil skæppe endog særdeles godt i kassen i FC Midtjylland, da indtægterne, op mod 300 millioner kroner alene i præmiepengene, hvis FCM gør det godt, i den nye Champions League med et spritnyt ligaspil er tårnhøje (læs meget mere om det i Tipsbladets store historie her), noget der i den grad vil give ro på bagsmækken, nu hvor FC Midtjylland til efteråret præsenterer et stort underskud på 2023/24-regnskabet efter massive investeringer i stadion og spillertruppen.

Men det har ikke været uden problemer undervejs.

FC Midtjylland har store problemer på venstre back, hvor Paulinho og Christian Sørensen er ude med skader langt ind i efterårsmånederne, mens Victor Bak har været væk med en skade et par uger og den hårdt kæmpende vikar Juninho minsandten også fik problemer i sidste uge.

Og i sidste uge sad også Darío Osorio, måske den vigtigste offensive brik, ude med en skade, ligesom Adam Buksa igen sad en Superliga-kamp over efter at have spillet i tirsdagens opgør i Budapest.

Med en bred trup til rådighed skal Thomas Thomasberg såmænd nok stille et slagkraftigt hold onsdag aften, men FCM-cheftræneren regner med at have de to profiler klar.

Er Adam Buksa og Darío Osorio klar igen, efter de sad ude af kampen mod Lyngby?

– Det er de.

Skal de spille?

– Det regner jeg med, svarer Thomas Thomasberg på Tipsbladets spørgsmål om de to profiler.

20-årige Darío Osorio har udviklet sig støt i tiden i FC Midtjylland, hvor udfaldene med længere anonyme perioder i kampene bliver stadigt færre, mens chileneren oftere og oftere får sat spillet og fundet positionerne med bolden sammen med holdkammeraterne, samtidig med at den lynhurtige kantspiller har fået langt bedre forståelse for presspillet.

268647

Adam Buksa til pressekonference forud for sidste uges kamp i Budapest mod Ferencvaros. Foto: Alamy

Adam Buksa spillede ikke specielt godt i sidste uge i Budapest men har ellers været en god figur for FC Midtjylland fra start med meget stor styrke i luftspillet, gode afslutninger og fin deltagelse i presspillet.

Buksa har scoret to ligamål i to kampe og det vigtige føringsmål i hjemmekampen mod Ferencvaros i forrige uges 2-0-sejr.

Også Cho Gue-sung er ude med en skade et stykke tid endnu, mens brasilianske Marrony sandsynligvis er et par måneder fra comeback efter en meget lang genoptræning oven på en ekstremt alvorlig knæskade i sommeren 2023, ligesom Kristoffer Olsson fortsat er væk fra fodbold på ubestemt tid.

FC Midtjylland og Slovan Bratislava mødes onsdag aften klokken 20 i en kamp, vi naturligvis følger tæt på tipsbladet.dk og på video via vores Instagram-konto.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Han kan meget vel ende som en lille legende

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Superliga-ekspert i svime over FCK

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Færdig i Manchester City

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Viborg FF – AGF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Simeone fatter det ikke

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Verdensstjerne roser Højlund

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Kasper Dolberg i choktransfer?

Vejle snyder Randers i overtiden

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Blandt dette årtusindes bedste

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Spotpris – så billig er Højbjerg

Langer ud efter Superliga-stjerne

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF