Lars Friis: De har været ubarmhjertige

Det har ikke været nogen dans på roser for Lars Friis og Sparta Prag i denne sæsons Champions League.



Bedriften var stor og historisk, da Lars Friis i sommer sikrede Sparta Prag deltagelse i Champions League.

For første gang siden sæsonen 2005/06 var de nemlig sikret en plads i turneringen, hvor der spilles om trofæet med de store ører.

Onsdag bliver det samtidig sidste gang, de spiller med i år, da de – uanset resultatet i kampen mod Bayer Leverkusen – ikke kan spille sig videre med de fire point, de indtil videre har sikret sig.

Derfor blev den danske cheftræner også spurgt, hvad deltagelsen i turneringen har givet hans hold, under pressemødet forud for kampen.

– Vi har udviklet os 100 procent. Vi har opnået værdifuld erfaring og spillet mod stærke hold, dygtige trænere og talentfulde spillere. Hvad har vi lært? Det afhænger af den enkelte og vurderes kamp for kamp. På dette niveau spiller vi mod de bedste hold og spillere, som er ubarmhjertige, forklarer han, inden han fortsætter.

– De vil vinde hver eneste kamp, og de giver aldrig op. Du skal være fokuseret gennem hele kampen. Jeg synes, det har givet os enorm erfaring, selvom det er svært at pege på én specifik ting. Når vi vender tilbage til Champions League næste sæson, vil vi være klar.

Sparta Prag har, ligesom de danske klubber, holdt vinterpause, men starter allerede op i denne weekend, hvor de møder Slovácko på udebane.





TransferLIVE: FC København bekræfter




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

FCK-direktør får job i West Ham

Mexico – England

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Canada – Marokko

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Stort FCK-talent er blevet solgt

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Paraguay – Frankrig

Her er prisen på Aral Simsir



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub jagter Jakob Bonde