Lars Friis: De har været ubarmhjertige

Det har ikke været nogen dans på roser for Lars Friis og Sparta Prag i denne sæsons Champions League.



Bedriften var stor og historisk, da Lars Friis i sommer sikrede Sparta Prag deltagelse i Champions League.

For første gang siden sæsonen 2005/06 var de nemlig sikret en plads i turneringen, hvor der spilles om trofæet med de store ører.

Onsdag bliver det samtidig sidste gang, de spiller med i år, da de – uanset resultatet i kampen mod Bayer Leverkusen – ikke kan spille sig videre med de fire point, de indtil videre har sikret sig.

Derfor blev den danske cheftræner også spurgt, hvad deltagelsen i turneringen har givet hans hold, under pressemødet forud for kampen.

– Vi har udviklet os 100 procent. Vi har opnået værdifuld erfaring og spillet mod stærke hold, dygtige trænere og talentfulde spillere. Hvad har vi lært? Det afhænger af den enkelte og vurderes kamp for kamp. På dette niveau spiller vi mod de bedste hold og spillere, som er ubarmhjertige, forklarer han, inden han fortsætter.

– De vil vinde hver eneste kamp, og de giver aldrig op. Du skal være fokuseret gennem hele kampen. Jeg synes, det har givet os enorm erfaring, selvom det er svært at pege på én specifik ting. Når vi vender tilbage til Champions League næste sæson, vil vi være klar.

Sparta Prag har, ligesom de danske klubber, holdt vinterpause, men starter allerede op i denne weekend, hvor de møder Slovácko på udebane.






Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Elfenbenskysten – Norge

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afviste Premier League-klubber

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’