Lars Friis: De har været ubarmhjertige

Det har ikke været nogen dans på roser for Lars Friis og Sparta Prag i denne sæsons Champions League.



Bedriften var stor og historisk, da Lars Friis i sommer sikrede Sparta Prag deltagelse i Champions League.

For første gang siden sæsonen 2005/06 var de nemlig sikret en plads i turneringen, hvor der spilles om trofæet med de store ører.

Onsdag bliver det samtidig sidste gang, de spiller med i år, da de – uanset resultatet i kampen mod Bayer Leverkusen – ikke kan spille sig videre med de fire point, de indtil videre har sikret sig.

Derfor blev den danske cheftræner også spurgt, hvad deltagelsen i turneringen har givet hans hold, under pressemødet forud for kampen.

– Vi har udviklet os 100 procent. Vi har opnået værdifuld erfaring og spillet mod stærke hold, dygtige trænere og talentfulde spillere. Hvad har vi lært? Det afhænger af den enkelte og vurderes kamp for kamp. På dette niveau spiller vi mod de bedste hold og spillere, som er ubarmhjertige, forklarer han, inden han fortsætter.

– De vil vinde hver eneste kamp, og de giver aldrig op. Du skal være fokuseret gennem hele kampen. Jeg synes, det har givet os enorm erfaring, selvom det er svært at pege på én specifik ting. Når vi vender tilbage til Champions League næste sæson, vil vi være klar.

Sparta Prag har, ligesom de danske klubber, holdt vinterpause, men starter allerede op i denne weekend, hvor de møder Slovácko på udebane.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Han tager hjem fra VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brasilien – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby henter Alexander Drexel

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nu melder Christian Eriksen ud

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen