Lars Friis: De har været ubarmhjertige

Det har ikke været nogen dans på roser for Lars Friis og Sparta Prag i denne sæsons Champions League.



Bedriften var stor og historisk, da Lars Friis i sommer sikrede Sparta Prag deltagelse i Champions League.

For første gang siden sæsonen 2005/06 var de nemlig sikret en plads i turneringen, hvor der spilles om trofæet med de store ører.

Onsdag bliver det samtidig sidste gang, de spiller med i år, da de – uanset resultatet i kampen mod Bayer Leverkusen – ikke kan spille sig videre med de fire point, de indtil videre har sikret sig.

Derfor blev den danske cheftræner også spurgt, hvad deltagelsen i turneringen har givet hans hold, under pressemødet forud for kampen.

– Vi har udviklet os 100 procent. Vi har opnået værdifuld erfaring og spillet mod stærke hold, dygtige trænere og talentfulde spillere. Hvad har vi lært? Det afhænger af den enkelte og vurderes kamp for kamp. På dette niveau spiller vi mod de bedste hold og spillere, som er ubarmhjertige, forklarer han, inden han fortsætter.

– De vil vinde hver eneste kamp, og de giver aldrig op. Du skal være fokuseret gennem hele kampen. Jeg synes, det har givet os enorm erfaring, selvom det er svært at pege på én specifik ting. Når vi vender tilbage til Champions League næste sæson, vil vi være klar.

Sparta Prag har, ligesom de danske klubber, holdt vinterpause, men starter allerede op i denne weekend, hvor de møder Slovácko på udebane.







LIVE

TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Scorer kassen på dansk drømmeskifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Monsterbud på vej

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

De jagter Henrik Meister

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afslører: Dolberg sat til salg

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Tysk VM-chok