Lars Friis: De har været ubarmhjertige

Det har ikke været nogen dans på roser for Lars Friis og Sparta Prag i denne sæsons Champions League.



Bedriften var stor og historisk, da Lars Friis i sommer sikrede Sparta Prag deltagelse i Champions League.

For første gang siden sæsonen 2005/06 var de nemlig sikret en plads i turneringen, hvor der spilles om trofæet med de store ører.

Onsdag bliver det samtidig sidste gang, de spiller med i år, da de – uanset resultatet i kampen mod Bayer Leverkusen – ikke kan spille sig videre med de fire point, de indtil videre har sikret sig.

Derfor blev den danske cheftræner også spurgt, hvad deltagelsen i turneringen har givet hans hold, under pressemødet forud for kampen.

– Vi har udviklet os 100 procent. Vi har opnået værdifuld erfaring og spillet mod stærke hold, dygtige trænere og talentfulde spillere. Hvad har vi lært? Det afhænger af den enkelte og vurderes kamp for kamp. På dette niveau spiller vi mod de bedste hold og spillere, som er ubarmhjertige, forklarer han, inden han fortsætter.

– De vil vinde hver eneste kamp, og de giver aldrig op. Du skal være fokuseret gennem hele kampen. Jeg synes, det har givet os enorm erfaring, selvom det er svært at pege på én specifik ting. Når vi vender tilbage til Champions League næste sæson, vil vi være klar.

Sparta Prag har, ligesom de danske klubber, holdt vinterpause, men starter allerede op i denne weekend, hvor de møder Slovácko på udebane.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

De vil købe Munashe Garananga i FCK

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris