Lars Seier raser efter FCK-straf: Skam jer!

UEFA forbyder FC København at tage udefans med til Polen i næste uge på grund af brugen af pyroteknik i Prag i tirsdags, og det har fået medejer Lars Seier Christensen op i det røde felt.



Der var lagt i kakkelovnen til en mindeværdig awaytur for FC Københavns fans, når holdet tirsdag gæster polske Rakow i den første af to playoffkampe om at komme i Champions League-gruppespillet.

Men det kan de glemme alt om. Klubben er blevet straffet af UEFA, fordi der blev affyret pyroteknik fra FCK-sektionen i tirsdagens medrivende udekamp i Prag. 

Da FCK havde en betinget dom over hovedet fra sidste sæsons ballade i Dortmund, så er hammeren faldet prompte, og siden er klubbens storaktionær gået til tasterne for at hænge den eller de skyldige FCK-fans ud.

– Det gør mig meget ondt for de mange hundrede fans, der nu bliver snydt for en vigtig kamp og en stor oplevelse. Men jeg forstår godt, at UEFA er nødt til at reagere, efter at vi allerede fik en alvorlig advarsel efter kampen i Dortmund.

– Men jeg forstår f….. ikke de idioter, der tankeløst ødelægger tingene for det store flertal. Og hensynsløst bringer spillere, dommere og andre i fare med at skyde fyrværkeri ned på banen.

– Jeg håber det lykkes at identificere den skyldige tosse, så klubben kan sikre, at det får de konsekvenser for ham, som han fortjener. Han bør ikke dækkes over af nogen i misforstået loyalitet, for så får vi ikke styr på det her. Og vores mange ordentlige og loyale fans skal ikke udsættes for det her nogensinde igen.

– Damn, jeg bliver hidsig over at nogle enkelte individer opfører sig sådan! Det kan I simpelthen ikke være bekendt – overfor klubben, spillerne og jeres medfans. Skam jer! Skriver han på sin Facebook-profil

FC København møder Rakow på tirsdag i næste uge. Returopgøret spilles i Parken otte dage senere.





LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Bo Svensson med hård kritik



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

FC Midtjylland – Viborg FF

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

10. gang i træk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Real Madrid

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

El Clásico kan afgøre det hele

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr