Lars Seier raser efter FCK-straf: Skam jer!

UEFA forbyder FC København at tage udefans med til Polen i næste uge på grund af brugen af pyroteknik i Prag i tirsdags, og det har fået medejer Lars Seier Christensen op i det røde felt.



Der var lagt i kakkelovnen til en mindeværdig awaytur for FC Københavns fans, når holdet tirsdag gæster polske Rakow i den første af to playoffkampe om at komme i Champions League-gruppespillet.

Men det kan de glemme alt om. Klubben er blevet straffet af UEFA, fordi der blev affyret pyroteknik fra FCK-sektionen i tirsdagens medrivende udekamp i Prag. 

Da FCK havde en betinget dom over hovedet fra sidste sæsons ballade i Dortmund, så er hammeren faldet prompte, og siden er klubbens storaktionær gået til tasterne for at hænge den eller de skyldige FCK-fans ud.

– Det gør mig meget ondt for de mange hundrede fans, der nu bliver snydt for en vigtig kamp og en stor oplevelse. Men jeg forstår godt, at UEFA er nødt til at reagere, efter at vi allerede fik en alvorlig advarsel efter kampen i Dortmund.

– Men jeg forstår f….. ikke de idioter, der tankeløst ødelægger tingene for det store flertal. Og hensynsløst bringer spillere, dommere og andre i fare med at skyde fyrværkeri ned på banen.

– Jeg håber det lykkes at identificere den skyldige tosse, så klubben kan sikre, at det får de konsekvenser for ham, som han fortjener. Han bør ikke dækkes over af nogen i misforstået loyalitet, for så får vi ikke styr på det her. Og vores mange ordentlige og loyale fans skal ikke udsættes for det her nogensinde igen.

– Damn, jeg bliver hidsig over at nogle enkelte individer opfører sig sådan! Det kan I simpelthen ikke være bekendt – overfor klubben, spillerne og jeres medfans. Skam jer! Skriver han på sin Facebook-profil

FC København møder Rakow på tirsdag i næste uge. Returopgøret spilles i Parken otte dage senere.





FC København skal møde kæmpe ikon




LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

FC København udlejer Jonathan Moalem

Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Manchester United afviser Barça og Bayern

Følger Superliga-stjerne tæt

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’



LIVE

TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Tillykke, AGF – en stjerne er født!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk angriber sat til salg

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

OB vil have tidligere Superliga-profil

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet