Lars Seier raser efter FCK-straf: Skam jer!

UEFA forbyder FC København at tage udefans med til Polen i næste uge på grund af brugen af pyroteknik i Prag i tirsdags, og det har fået medejer Lars Seier Christensen op i det røde felt.



Der var lagt i kakkelovnen til en mindeværdig awaytur for FC Københavns fans, når holdet tirsdag gæster polske Rakow i den første af to playoffkampe om at komme i Champions League-gruppespillet.

Men det kan de glemme alt om. Klubben er blevet straffet af UEFA, fordi der blev affyret pyroteknik fra FCK-sektionen i tirsdagens medrivende udekamp i Prag. 

Da FCK havde en betinget dom over hovedet fra sidste sæsons ballade i Dortmund, så er hammeren faldet prompte, og siden er klubbens storaktionær gået til tasterne for at hænge den eller de skyldige FCK-fans ud.

– Det gør mig meget ondt for de mange hundrede fans, der nu bliver snydt for en vigtig kamp og en stor oplevelse. Men jeg forstår godt, at UEFA er nødt til at reagere, efter at vi allerede fik en alvorlig advarsel efter kampen i Dortmund.

– Men jeg forstår f….. ikke de idioter, der tankeløst ødelægger tingene for det store flertal. Og hensynsløst bringer spillere, dommere og andre i fare med at skyde fyrværkeri ned på banen.

– Jeg håber det lykkes at identificere den skyldige tosse, så klubben kan sikre, at det får de konsekvenser for ham, som han fortjener. Han bør ikke dækkes over af nogen i misforstået loyalitet, for så får vi ikke styr på det her. Og vores mange ordentlige og loyale fans skal ikke udsættes for det her nogensinde igen.

– Damn, jeg bliver hidsig over at nogle enkelte individer opfører sig sådan! Det kan I simpelthen ikke være bekendt – overfor klubben, spillerne og jeres medfans. Skam jer! Skriver han på sin Facebook-profil

FC København møder Rakow på tirsdag i næste uge. Returopgøret spilles i Parken otte dage senere.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

FCK henter svensk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Klar melding fra Thomas Gravesen

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Bud på 1,12 milliard afvist

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Jonas Wind til danskerklub?