Lars Seier raser efter FCK-straf: Skam jer!

UEFA forbyder FC København at tage udefans med til Polen i næste uge på grund af brugen af pyroteknik i Prag i tirsdags, og det har fået medejer Lars Seier Christensen op i det røde felt.



Der var lagt i kakkelovnen til en mindeværdig awaytur for FC Københavns fans, når holdet tirsdag gæster polske Rakow i den første af to playoffkampe om at komme i Champions League-gruppespillet.

Men det kan de glemme alt om. Klubben er blevet straffet af UEFA, fordi der blev affyret pyroteknik fra FCK-sektionen i tirsdagens medrivende udekamp i Prag. 

Da FCK havde en betinget dom over hovedet fra sidste sæsons ballade i Dortmund, så er hammeren faldet prompte, og siden er klubbens storaktionær gået til tasterne for at hænge den eller de skyldige FCK-fans ud.

– Det gør mig meget ondt for de mange hundrede fans, der nu bliver snydt for en vigtig kamp og en stor oplevelse. Men jeg forstår godt, at UEFA er nødt til at reagere, efter at vi allerede fik en alvorlig advarsel efter kampen i Dortmund.

– Men jeg forstår f….. ikke de idioter, der tankeløst ødelægger tingene for det store flertal. Og hensynsløst bringer spillere, dommere og andre i fare med at skyde fyrværkeri ned på banen.

– Jeg håber det lykkes at identificere den skyldige tosse, så klubben kan sikre, at det får de konsekvenser for ham, som han fortjener. Han bør ikke dækkes over af nogen i misforstået loyalitet, for så får vi ikke styr på det her. Og vores mange ordentlige og loyale fans skal ikke udsættes for det her nogensinde igen.

– Damn, jeg bliver hidsig over at nogle enkelte individer opfører sig sådan! Det kan I simpelthen ikke være bekendt – overfor klubben, spillerne og jeres medfans. Skam jer! Skriver han på sin Facebook-profil

FC København møder Rakow på tirsdag i næste uge. Returopgøret spilles i Parken otte dage senere.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Massefyring i AC Milan

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Sammenligner Brøndby med Manchester United

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Conte stopper i Napoli

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hårdt angreb på DBU-boss

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Storkamp af Patrick Dorgu

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent