Der var lagt i kakkelovnen til en mindeværdig awaytur for FC Københavns fans, når holdet tirsdag gæster polske Rakow i den første af to playoffkampe om at komme i Champions League-gruppespillet.
Men det kan de glemme alt om. Klubben er blevet straffet af UEFA, fordi der blev affyret pyroteknik fra FCK-sektionen i tirsdagens medrivende udekamp i Prag.
Da FCK havde en betinget dom over hovedet fra sidste sæsons ballade i Dortmund, så er hammeren faldet prompte, og siden er klubbens storaktionær gået til tasterne for at hænge den eller de skyldige FCK-fans ud.
– Det gør mig meget ondt for de mange hundrede fans, der nu bliver snydt for en vigtig kamp og en stor oplevelse. Men jeg forstår godt, at UEFA er nødt til at reagere, efter at vi allerede fik en alvorlig advarsel efter kampen i Dortmund.
– Men jeg forstår f….. ikke de idioter, der tankeløst ødelægger tingene for det store flertal. Og hensynsløst bringer spillere, dommere og andre i fare med at skyde fyrværkeri ned på banen.
– Jeg håber det lykkes at identificere den skyldige tosse, så klubben kan sikre, at det får de konsekvenser for ham, som han fortjener. Han bør ikke dækkes over af nogen i misforstået loyalitet, for så får vi ikke styr på det her. Og vores mange ordentlige og loyale fans skal ikke udsættes for det her nogensinde igen.
– Damn, jeg bliver hidsig over at nogle enkelte individer opfører sig sådan! Det kan I simpelthen ikke være bekendt – overfor klubben, spillerne og jeres medfans. Skam jer! Skriver han på sin Facebook-profil.
FC København møder Rakow på tirsdag i næste uge. Returopgøret spilles i Parken otte dage senere.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Lewandowski forlader FC Barcelona
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Celtic er mester efter vildt drama
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Manchester United – Nottingham Forest
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER