Formstærk FCK-profil: Ligegyldigt hvor jeg spiller

Jordan Larsson startede ude i weekendens 3F Superliga-kamp mod Randers, men håber at være tilbage i startopstillingen i aften mod Sparta Prag.  Den svenske offensivspiller har fået en god start på sæsonen, og står noteret for tre mål efter de første fem kampe.  FC København-træner Jacob Neestrup har både brugt Jordan Larsson helt fremme og…



Jordan Larsson startede ude i weekendens 3F Superliga-kamp mod Randers, men håber at være tilbage i startopstillingen i aften mod Sparta Prag. 

Den svenske offensivspiller har fået en god start på sæsonen, og står noteret for tre mål efter de første fem kampe. 

FC København-træner Jacob Neestrup har både brugt Jordan Larsson helt fremme og ude på højre kanten, men ifølge hovedpersonen selv, så spiller det ingen rolle, hvor han spiller henne på banen, så længe han spiller. 

– Det spiller ingen rolle, hvor henne på banen jeg spiller. Om det er ude på højre kanten eller det er helt fremme, så kender jeg mine kvaliteter som spiller. Så længe jeg spiller, så spiller det ingen rolle, hvor jeg spiller. 

Kampen mod Sparta Prag bliver efter alt at dømme den hidtil sværeste kamp i sæsonen for FCK. Jordan Larsson anerkender da også, at modstanden bliver fra en anden hylde, og forudser, at fysikken kan komme til at spille en afgørende rolle. 

– Vi har mødt hold, som vi skal vinde mod. Nu møder vi et stærkt mandskab, og jeg tror det bliver en meget fysisk kamp. De har mange fysiske spillere, og jeg tror at dueller og dødbolde bliver vigtige, men vi skal forsøge at kontrollere kampen, så meget som muligt. 

FCK spiller første kamp mod Sparta Prag i aften klokken 20:00, og returkampen i Tjekkiet spilles på tirsdag i næste uge. 







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Supercomputer: De vinder VM

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Knuser transferrekord

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Bundesliga-klub henter FCM-emne

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

VM-spiller alvorligt skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Stor nedtur for Superliga-komet

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Liam Rosenior tager til Paris

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby