Formstærk FCK-profil: Ligegyldigt hvor jeg spiller

Jordan Larsson startede ude i weekendens 3F Superliga-kamp mod Randers, men håber at være tilbage i startopstillingen i aften mod Sparta Prag.  Den svenske offensivspiller har fået en god start på sæsonen, og står noteret for tre mål efter de første fem kampe.  FC København-træner Jacob Neestrup har både brugt Jordan Larsson helt fremme og…



Jordan Larsson startede ude i weekendens 3F Superliga-kamp mod Randers, men håber at være tilbage i startopstillingen i aften mod Sparta Prag. 

Den svenske offensivspiller har fået en god start på sæsonen, og står noteret for tre mål efter de første fem kampe. 

FC København-træner Jacob Neestrup har både brugt Jordan Larsson helt fremme og ude på højre kanten, men ifølge hovedpersonen selv, så spiller det ingen rolle, hvor han spiller henne på banen, så længe han spiller. 

– Det spiller ingen rolle, hvor henne på banen jeg spiller. Om det er ude på højre kanten eller det er helt fremme, så kender jeg mine kvaliteter som spiller. Så længe jeg spiller, så spiller det ingen rolle, hvor jeg spiller. 

Kampen mod Sparta Prag bliver efter alt at dømme den hidtil sværeste kamp i sæsonen for FCK. Jordan Larsson anerkender da også, at modstanden bliver fra en anden hylde, og forudser, at fysikken kan komme til at spille en afgørende rolle. 

– Vi har mødt hold, som vi skal vinde mod. Nu møder vi et stærkt mandskab, og jeg tror det bliver en meget fysisk kamp. De har mange fysiske spillere, og jeg tror at dueller og dødbolde bliver vigtige, men vi skal forsøge at kontrollere kampen, så meget som muligt. 

FCK spiller første kamp mod Sparta Prag i aften klokken 20:00, og returkampen i Tjekkiet spilles på tirsdag i næste uge. 







LIVE

LIVE: Chok – profil stopper karrieren som 30-årig

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Frygter Christian Eriksen-problem

Afsløring: Færdig i Silkeborg

AGF køber dansk profil

Liverpool – Chelsea



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Premier League-klub går all-in