Formstærk FCK-profil: Ligegyldigt hvor jeg spiller

Jordan Larsson startede ude i weekendens 3F Superliga-kamp mod Randers, men håber at være tilbage i startopstillingen i aften mod Sparta Prag.  Den svenske offensivspiller har fået en god start på sæsonen, og står noteret for tre mål efter de første fem kampe.  FC København-træner Jacob Neestrup har både brugt Jordan Larsson helt fremme og…



Jordan Larsson startede ude i weekendens 3F Superliga-kamp mod Randers, men håber at være tilbage i startopstillingen i aften mod Sparta Prag. 

Den svenske offensivspiller har fået en god start på sæsonen, og står noteret for tre mål efter de første fem kampe. 

FC København-træner Jacob Neestrup har både brugt Jordan Larsson helt fremme og ude på højre kanten, men ifølge hovedpersonen selv, så spiller det ingen rolle, hvor han spiller henne på banen, så længe han spiller. 

– Det spiller ingen rolle, hvor henne på banen jeg spiller. Om det er ude på højre kanten eller det er helt fremme, så kender jeg mine kvaliteter som spiller. Så længe jeg spiller, så spiller det ingen rolle, hvor jeg spiller. 

Kampen mod Sparta Prag bliver efter alt at dømme den hidtil sværeste kamp i sæsonen for FCK. Jordan Larsson anerkender da også, at modstanden bliver fra en anden hylde, og forudser, at fysikken kan komme til at spille en afgørende rolle. 

– Vi har mødt hold, som vi skal vinde mod. Nu møder vi et stærkt mandskab, og jeg tror det bliver en meget fysisk kamp. De har mange fysiske spillere, og jeg tror at dueller og dødbolde bliver vigtige, men vi skal forsøge at kontrollere kampen, så meget som muligt. 

FCK spiller første kamp mod Sparta Prag i aften klokken 20:00, og returkampen i Tjekkiet spilles på tirsdag i næste uge. 





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

FC København – Vejle Boldklub

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

En voldsom ulighed

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Silkeborg IF – Randers FC

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Oddset styrtdykker

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Bayern München laver vildt comeback

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid