Laudrup: Det er ikke helt fair

Michael Laudrup mener ikke, at Hansi Flick skal have al æren for, at La Masia igen boomer for FC Barcelona.



Der har ikke været mange negative historier for FC Barcelona på banen i denne sæson, og Hansi Flicks tropper har kurs mod noget rigtig stort.

Særligt talentafdelingen La Masia er i høj kurs, efter stjerneskud som Lamine Yamal, Pedri, Pau Cubarsi og mange flere har taget taktstokken til sig.

Mod Borussia Dortmund havde Hansi Flick valgt fem spillere fra La Masia til sin startopstilling, og tager man et kig på bænken, så kunne det tal have været større.

Ifølge Michael Laudrup er det dog forkert, hvis det kun er Hansi Flick, som høster roserne af, at der er så mange egenudviklede spillere på Barcelonas førstehold.

– Han skal have stor kredit, for han har videreudviklet dem. Jeg synes så ikke, det er helt fair at give ham al kreditten, siger Laudrup i Viaplay-studiet, inden han uddyber:

– Det her projekt startede mere af nød, for på grund af de økonomiske problemer skulle der bruges mange af de unge spillere. Nogle af dem var nok under normale omstændigheder, hvis Barcelona havde haft en bedre økonomi, ikke kommet op så hurtigt. Faktisk var det (Ronald) Koeman, som startede med at give debut til nogle, blandt andet Pedri, Baldé, Gavi. Xavi gav debut til Lamine Yamal. Men det var meget unge spillere.

– Det er dem, der har givet debuten, og så har Flick været dygtige til at videreudvikle dem, så de er oppe på et højere niveau. Det er fair at give ham stor kredit, men jeg synes også, vi skal huske både Koeman og Xavi, slår Michael Laudrup fast.

Mod Borussia Dortmund startede Alejandro Baldé, Pau Cubarsi, Pedri, Fermin Lopez og Lamine Yamal på banen, og de var med til at sende Borussia Dortmund hjem med en ordentlig røvfuld i bagagen.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Sydafrika kan drille VM-vært i åbningskamp

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser

‘Det er slut’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Storklub har kontaktet Brøndby

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Succestræner forlader Premier League-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Supercomputer: De vinder VM

OB jagter tidligere Superliga-profil



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen