Laudrup: Det er ikke helt fair

Michael Laudrup mener ikke, at Hansi Flick skal have al æren for, at La Masia igen boomer for FC Barcelona.



Der har ikke været mange negative historier for FC Barcelona på banen i denne sæson, og Hansi Flicks tropper har kurs mod noget rigtig stort.

Særligt talentafdelingen La Masia er i høj kurs, efter stjerneskud som Lamine Yamal, Pedri, Pau Cubarsi og mange flere har taget taktstokken til sig.

Mod Borussia Dortmund havde Hansi Flick valgt fem spillere fra La Masia til sin startopstilling, og tager man et kig på bænken, så kunne det tal have været større.

Ifølge Michael Laudrup er det dog forkert, hvis det kun er Hansi Flick, som høster roserne af, at der er så mange egenudviklede spillere på Barcelonas førstehold.

– Han skal have stor kredit, for han har videreudviklet dem. Jeg synes så ikke, det er helt fair at give ham al kreditten, siger Laudrup i Viaplay-studiet, inden han uddyber:

– Det her projekt startede mere af nød, for på grund af de økonomiske problemer skulle der bruges mange af de unge spillere. Nogle af dem var nok under normale omstændigheder, hvis Barcelona havde haft en bedre økonomi, ikke kommet op så hurtigt. Faktisk var det (Ronald) Koeman, som startede med at give debut til nogle, blandt andet Pedri, Baldé, Gavi. Xavi gav debut til Lamine Yamal. Men det var meget unge spillere.

– Det er dem, der har givet debuten, og så har Flick været dygtige til at videreudvikle dem, så de er oppe på et højere niveau. Det er fair at give ham stor kredit, men jeg synes også, vi skal huske både Koeman og Xavi, slår Michael Laudrup fast.

Mod Borussia Dortmund startede Alejandro Baldé, Pau Cubarsi, Pedri, Fermin Lopez og Lamine Yamal på banen, og de var med til at sende Borussia Dortmund hjem med en ordentlig røvfuld i bagagen.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Arsenal vinder Premier League

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Thomas Delaney teaser

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Godt nyt for Jess Thorup

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!