Der har ikke været mange negative historier for FC Barcelona på banen i denne sæson, og Hansi Flicks tropper har kurs mod noget rigtig stort.
Særligt talentafdelingen La Masia er i høj kurs, efter stjerneskud som Lamine Yamal, Pedri, Pau Cubarsi og mange flere har taget taktstokken til sig.
Mod Borussia Dortmund havde Hansi Flick valgt fem spillere fra La Masia til sin startopstilling, og tager man et kig på bænken, så kunne det tal have været større.
Ifølge Michael Laudrup er det dog forkert, hvis det kun er Hansi Flick, som høster roserne af, at der er så mange egenudviklede spillere på Barcelonas førstehold.
– Han skal have stor kredit, for han har videreudviklet dem. Jeg synes så ikke, det er helt fair at give ham al kreditten, siger Laudrup i Viaplay-studiet, inden han uddyber:
– Det her projekt startede mere af nød, for på grund af de økonomiske problemer skulle der bruges mange af de unge spillere. Nogle af dem var nok under normale omstændigheder, hvis Barcelona havde haft en bedre økonomi, ikke kommet op så hurtigt. Faktisk var det (Ronald) Koeman, som startede med at give debut til nogle, blandt andet Pedri, Baldé, Gavi. Xavi gav debut til Lamine Yamal. Men det var meget unge spillere.
– Det er dem, der har givet debuten, og så har Flick været dygtige til at videreudvikle dem, så de er oppe på et højere niveau. Det er fair at give ham stor kredit, men jeg synes også, vi skal huske både Koeman og Xavi, slår Michael Laudrup fast.
Mod Borussia Dortmund startede Alejandro Baldé, Pau Cubarsi, Pedri, Fermin Lopez og Lamine Yamal på banen, og de var med til at sende Borussia Dortmund hjem med en ordentlig røvfuld i bagagen.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW