Laudrup: Det er ikke helt fair

Michael Laudrup mener ikke, at Hansi Flick skal have al æren for, at La Masia igen boomer for FC Barcelona.



Der har ikke været mange negative historier for FC Barcelona på banen i denne sæson, og Hansi Flicks tropper har kurs mod noget rigtig stort.

Særligt talentafdelingen La Masia er i høj kurs, efter stjerneskud som Lamine Yamal, Pedri, Pau Cubarsi og mange flere har taget taktstokken til sig.

Mod Borussia Dortmund havde Hansi Flick valgt fem spillere fra La Masia til sin startopstilling, og tager man et kig på bænken, så kunne det tal have været større.

Ifølge Michael Laudrup er det dog forkert, hvis det kun er Hansi Flick, som høster roserne af, at der er så mange egenudviklede spillere på Barcelonas førstehold.

– Han skal have stor kredit, for han har videreudviklet dem. Jeg synes så ikke, det er helt fair at give ham al kreditten, siger Laudrup i Viaplay-studiet, inden han uddyber:

– Det her projekt startede mere af nød, for på grund af de økonomiske problemer skulle der bruges mange af de unge spillere. Nogle af dem var nok under normale omstændigheder, hvis Barcelona havde haft en bedre økonomi, ikke kommet op så hurtigt. Faktisk var det (Ronald) Koeman, som startede med at give debut til nogle, blandt andet Pedri, Baldé, Gavi. Xavi gav debut til Lamine Yamal. Men det var meget unge spillere.

– Det er dem, der har givet debuten, og så har Flick været dygtige til at videreudvikle dem, så de er oppe på et højere niveau. Det er fair at give ham stor kredit, men jeg synes også, vi skal huske både Koeman og Xavi, slår Michael Laudrup fast.

Mod Borussia Dortmund startede Alejandro Baldé, Pau Cubarsi, Pedri, Fermin Lopez og Lamine Yamal på banen, og de var med til at sende Borussia Dortmund hjem med en ordentlig røvfuld i bagagen.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’