Laudrup: Det er ikke helt fair

Michael Laudrup mener ikke, at Hansi Flick skal have al æren for, at La Masia igen boomer for FC Barcelona.



Der har ikke været mange negative historier for FC Barcelona på banen i denne sæson, og Hansi Flicks tropper har kurs mod noget rigtig stort.

Særligt talentafdelingen La Masia er i høj kurs, efter stjerneskud som Lamine Yamal, Pedri, Pau Cubarsi og mange flere har taget taktstokken til sig.

Mod Borussia Dortmund havde Hansi Flick valgt fem spillere fra La Masia til sin startopstilling, og tager man et kig på bænken, så kunne det tal have været større.

Ifølge Michael Laudrup er det dog forkert, hvis det kun er Hansi Flick, som høster roserne af, at der er så mange egenudviklede spillere på Barcelonas førstehold.

– Han skal have stor kredit, for han har videreudviklet dem. Jeg synes så ikke, det er helt fair at give ham al kreditten, siger Laudrup i Viaplay-studiet, inden han uddyber:

– Det her projekt startede mere af nød, for på grund af de økonomiske problemer skulle der bruges mange af de unge spillere. Nogle af dem var nok under normale omstændigheder, hvis Barcelona havde haft en bedre økonomi, ikke kommet op så hurtigt. Faktisk var det (Ronald) Koeman, som startede med at give debut til nogle, blandt andet Pedri, Baldé, Gavi. Xavi gav debut til Lamine Yamal. Men det var meget unge spillere.

– Det er dem, der har givet debuten, og så har Flick været dygtige til at videreudvikle dem, så de er oppe på et højere niveau. Det er fair at give ham stor kredit, men jeg synes også, vi skal huske både Koeman og Xavi, slår Michael Laudrup fast.

Mod Borussia Dortmund startede Alejandro Baldé, Pau Cubarsi, Pedri, Fermin Lopez og Lamine Yamal på banen, og de var med til at sende Borussia Dortmund hjem med en ordentlig røvfuld i bagagen.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nedtur for Højlund og Napoli

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kan koste Brøndby flere millioner

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Manchester United sætter Chelsea på plads

Steve Cooper storroser stjerne

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Fik blackout på Brøndby Stadion

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Ringet op af Brøndby-træner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Chelsea – Manchester United



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Nu klager FC Barcelona igen

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Ivan Toney klar på choktransfer

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

‘Det drømmer alle om’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?