Laudrup: Dette savner jeg ved Simeone

Diego Simeone har leveret fantastiske resultater i Atletico Madrid, men der er stadig plads til udvikling, vurderer Michael Laudrup.



Diego Simeone kan snart fejre ti års jubilæum som manager hos Atletico Madrid, og hans stjerne i hovedstadsklubben er stadig tårnhøj, efter at han vandt det spanske mesterskab i sidste sæson. 

Særligt har defensiven altid været en styrke hos Simeones Atletico Madrid, og det er den stadig ifølge Michael Laudrup. Den danske fodboldlegende savner dog, at træneren udvikler sig på den offensive front, for han har spillermaterialet til det. Det fortæller Michael Laudrup i optakten til Atletico Madrids Champions League-kamp mod Liverpool tirsdag aften til TV3+. 

– Simeone har været utrolig lang tid i Atletico Madrid, og han bliver hyldet for det, han har gjort i den her klub. Men der er også nogle, der kritiserer ham lidt, for i nogle kampe i den ene eller anden turnering, at han ikke spiller en lille smule mere offensivt. Og der er spørgsmålet: Kan han rykke sig, eller sidder han fast i den her struktur og måde, som Simeone spiller på.

Hvad kunne du godt tænke dig fra Simeone? Hvad savner du fra ham? 

– Jeg synes jo stadig, at i nogle kampe, hvor de er det bedste hold, at de også går ud og viser det. Tager teten. Tager bolden og siger: Okay, nu er det os, der styrer det. For de har spillerne til det offensivt. De har seks-syv rigtig, rigtig gode offensive spillere, de kan variere med på kanterne og helt oppe foran. Det savner jeg indimellem, lyder vurderingen hos den danske fodboldekspert. 

Indtil videre har Atletico Madrid fået en fin start på sæsonen, og holdet er i øjeblikket nummer fire i den bedste spanske liga. 

I Champions League er Simeones tropper bag Liverpool efter de to første runder.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kræver flere hold i Superligaen

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’